İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?

0
3249

İngilizce bilmek, ülke genelinde hemen hemen birçok işte artık aranan bir şart oldu.Özellikle üst düzey işlerin gerçekleştirilmesinde gerekli olan İngilizce şartı hangi işe girmek istenilse karşılaşılan bir nitelik oluyor. Dünya genelinde ortak bir dilmek, bireysel anlamda ufkunuzu geliştirirken aynı zamanda daha iyi bir iş olanağına sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Maalesef uzun yıllar boyunca okullarda yabancı dil eğitimi almış olsak da “beginner” seviyesinin üzerine atlamak mümkün olmuyor. Bunun sebebi her yıl tekrar edilen konular ve yenilikçi olmayan eğitim sistemi… Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre her 100 insandan 85’i aldığı İngilizce eğitimin sonrasında bu dili geliştiremediğini görmüştür. Yapılan yanlışlardan asıl olanı ise dil eğitimi sonrasında yapılan değerlendirme sınavlarının test olarak karşımıza çıkmasıdır. Bir dili öğrenmek için o dili her yönüyle öğrenmek gerekmektedir. Test tekniği ile karşılaşan öğrencilerin çoğunluğu bu testi Matematik testi gibi çözmektedir. İngilizceyi anlamak için İngilizce konuşmalar dinlemek ya da bu konuşmaları etkin bir şekilde hayatımızın içine almak gerekmektedir. Eğer kişi İngilizce konuşma pratikleri yaparsa dili ne kadar hızlı bir şekilde öğrendiğine tanık olur.

İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

1- Öncelikle Türkçe öğrenin!
Ana dilimizi kurallarıyla birlikte iyi bir şekilde öğrenip bolca kitap okuduğumuz takdirde kelime dağarcığımız da önemli miktarda artacaktır. Ne kadar çok kelimenin anlamını bilirsek yabancı dildeki karşılığını öğrenmemiz de o derece kolay olur. Bunun için özellikle ilgi alanınıza giren veya çalışmanız gereken konulara yönelik bilimsel makale okumaları yapmalısınız.

2- Yabancı dile merak duyun!
Merak etmiyorsanız hep bir şeyler eksik kalır. Sevemezsiniz, öğrenseniz dahi kolay unutursunuz.

3- Kelime öğrenin!
Yabancı dilinizi geliştirecek en önemli konu kelime öğrenmektir. Kelime ezberleyip tekrar ettikçe İngilizce’nizin hızlı bir şekilde geliştiğini fark edeceksiniz. Bu ezberin yanında gramer yapısının da birlikte götürülmesi gerekmektedir. Örneğin İngilizcede bulunan Compound Nouns (Birleşik İsimler) gibi gramer yapıları özellikle dikkat edilmesi gereken ve uzun süre üzerinde durulması gereken konulardır. Bu konuları sindire sindire öğrenmek kişinin ilerleyen yaşantısında öğrendiği İngilizceyi unutmamasını sağlayacaktır.

4- Üniversitede vaktinizi iyi değerlendirin!
Ülkemizde 2019 yılı itibariyle yaklaşık 2,5 milyon aday üniversite sınavlarına girecek. Mezuniyet sonrası iş bulma noktasında da on binlerce adayla yarışacaksınız. Özetle iyi bir işe girmek çok zor. Bu kalabalıktan sıyrılmanın en önemli yoluysa yabancı dildir. CV’nize ekleyeceğiniz yabancı dil seviyesi işe alınmanız noktasında büyük önem arz edecektir.

Hangi bölüm okuyorsanız okuyun iyi bir yabancı diliniz varsa rakiplerinizden çok daha kolay ve çok daha iyi bir iş bulabilirsiniz. Üniversite okurken bolca vaktiniz olacak. Bu süreçte hazırlık veya 1.sınıftan itibaren planlama yapmalısınız. Erasmus, Work And Travel ile birlikte üniversitelerin sosyal sorumluluk kapsamındaki yurt dışı projelerine kesinlikle katılmalısınız. Bunun için öncelikle üniversitenizin Erasmus ofisine uğrayarak detaylı bilgi alın.

5- İngilizce’yi hayatınızın bir parçası yapın!
İngilizce içerikli dizi ve film izleyerek kelimelere aşina olun, nasıl cümle kurulduğuna odaklanın. Bir süre sonra yabancı dilinizin geliştiğini fark edeceksiniz. Temel seviyede İngilizce kitaplar alıp bilmediğiniz kelimeleri öğrenmeye çalışın.

Yaz aylarında Malta gibi nispeten ucuz ülkelerde dil okullarına kayıt olun. Bir yandan yabancı dilinizi geliştirirken bir yandan farklı kültürlerle tanışın. Ülkemizde İngilizce hep test sınavlarından ibaret olarak görülüyor. YDS veya YÖK-DİL’den alacağınız puan İngilizce seviyenizi ölçüyor. Kamu kurumları, bankalar bu sınavlara hatta + TOEFL / IELTS gibi sınavlara göre alım yapıyor. Bu yüzden yeterli bir yabancı dilinizin olduğunu fark ettiğinizde vakit kaybetmeden bu sınavlara girin.

6- Konuşmanızı geliştirin!
Kamu kurumlarında üst düzey pozisyonlarda ve çoğunlukla özel sektörde ulusal veya uluslararası geçerliliği olan sınavların yanında konuşma yeteneğiniz ölçülmektedir. Bunu geliştirmenin en etkili yolu kesinlikle 3 aydan fazla süreli yurt dışı tecrübesidir. Aynı zamanda internette var olan yabancı içerikteki (alanınızla ilgili) video ve ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

7- Teknolojiden faydalanın!
Şu an ülkemizde hemen her il ve ilçede yabancı dil kursları bulunmakta. Bunlara ayıracak zaman ve paranız yoksa alternatif yöntemleri denemelisiniz.

  • Akıllı telefonunuza indireceğiniz İngilizce kelime öğren vb. uygulamalarla her an yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.
  • Youtube’ta yer alan İngilizce derslerini izleyerek, telefonunuza kaydederek her yerde bu dersleri izleyebilirsiniz. Üstelik birden fazla hoca alternatifi olduğu için size en uygun öğrenme imkanı sunan hocayı ücretsiz olarak takip edebilirsiniz.
  • Cep telefonu, tablet ve bilgisayarınızın dilini değiştirin. Böylece yabancı dile daha kolay adapte olabilirsiniz.
  • İnternette yabancı içerikli makale, dergi ve gazete okuyun. Kulak dolgunluğu açısından TV veya bilgisayarınızdan İngilizce yayını bulunan kanalları takip edin.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim