İş Hukuku 2 Vize Çalışma Soruları

0
4527

Sorular

A- İşçi sendikası tüzüğünde üye sayısının ¼’ünün genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırmaya yetkili olduğu öngörülmüştür. Ayrıca tüzükte kurucuların delege seçimlerine girmeksizin delegelik sıfatına sahip olacaklarına dair düzenlemeye yer almaktadır.

A- İşçi sendikası işveren B ile bir sözleşmesi imzalamış, bu toplu iş sözleşmesinde “işverenin yeni işçi alırken öncelikli olarak A-İş sendikası üyelerini işe almak zorunda olduğu” şeklinde bir hükme yer verilmiştir.

A- İş sendikasının Ankara şubesinde 1.4.2009 tarihinde genel kurul yapılmış, genel kurulda sendika genel kuruluna gönderilecek delegeler belirlenmiştir.

  1. a) Olağanüstü genel kurulun toplantıya çağrılması konusundaki tüzün düzenlemesi geçerli midir? Aynı düzenleme 1/5 şeklinde olsaydı vereceğiniz cevap değişir miydi?
  2. b) Sendikanın tüzüğünde yer alan, kurucu üyelerin, delege seçimlerine girmeksizin delegelik sıfatına sahip olacaklarına dair düzenlemeyi değerlendiriniz. Bu düzenleme yönetim kurulu üyeleri için olsaydı, vereceğiniz cevap değişir miydi?
  3. c) A İş sendikasının taraf olduğu toplu iş sözleşmesindeki hükmü sendikalar hukuku açaısından değerlendiriniz.
  4. d) A İş sendikasının Ankara şubesi üyelerinden K, şube genel kurulunun sendika genel kuruluna katılacak delegeleri belirlediği seçimlerde usulsüzlük olduğu düşünmektedir. K kime karşı, hangi sürelerde nerelere başvurabilir.
  5. e) 360 delegesi bulunan A-İş sendikası genel kurulunun, sendikayı fethetmek istemesi durumunda, bu fesih karaını en az kaç oyla alabileceğini, gelen kurulun ilk seferde toplanması ve ikinci seferde toplanması hallerini göz önünde alarak değerlendiriniz.
  6. f) A-İş sendikası tüzüğünde yapılan bir değişiklikle, tüzüğü kanuna aykırı bir düzenleme eklenmiş ve içişleri bakanlığı da bu konuda iş mahkemesine başvuruda bulunmuştur. Bu başvuru karşısında mahkemenin hangi kara veya kararları alabileceği tartışınız.
  7. g) A-İş sendikası genel kurulunda, sendika üyesi M, sendika yöneticileri hakkında asılsız ithamlarda bulunduğu gerekçesiyle üyelikten çıkarılmıştır. M’nin bu genel kurul kararına karşı başvurabileceği yollar nelerdir? Karar yönetim kurulu tarafından alınsaydı cevabınız değişir miydi?

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim