İstanbul Gelişim Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
3890

İstanbul Gelişim Üniversitesi Tanıtım Yazısı

İstanbul Gelişim Üniversitesi, 2008 yılında İstanbul’un Avcılar ilçesinde kurulmuştur. Günümüzde üniversitede; 3 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul ve 2 meslek yüksek okulu bulunmaktadır. 22 bini aşkın öğrencisi bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi fakülte sayısına oranla en fazla öğrenci barındıran vakıf üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitenin eğitim dili Türkçe ve İngilizce’dir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel yıla ait taban puan, başarı sıralaması, kontenjan verilerine ulaşabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar bizler üniversite tanıtım yazıları kapsamında o üniversitede okuyan öğrencilerden, forum ve sözlük siteleriyle birlikte üniversitenin web sitesindeki bilgileri harmanlayarak sizlere üniversite hakkında bilgi vermeye çalışıyoruz. Geleceğinizi şekillendirecek üniversiteyi seçmek için bu yazıyı okumaktan daha fazla araştırmaya ihtiyacınız var. Bu yüzden üniversitenin tanıtım günlerine katılmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece daha isabetli karar verebilirsiniz.

İstanbul Gelişim Üniversitesi & Yemek

Üniversite kafeteryasında kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini tabldot menülerin yanısıra alakart menü olarak da yiyebilirsiniz. Yemek ücretleri diğer vakıf üniversitelerine benzerdir. Seçeneceğiniz menüye göre 10-20 TL arası ücret ödersiniz.

 • Günün menüsü ortalama 15 TL’dir.
 • Tower’da açık büfede 20 TL’ye istediklerinizi alabiliyorsunuz. Ayrıca kantinden de sandwich, tost vb. yiyecekleri alabiliyorsunuz.

İstanbul Gelişim Üniversitesi & Barınma

İstanbul Gelişim Üniversitesinin kendine ait kız ve erkek yurtları bulunmamaktadır. Ancak anlaşmalı olduğu yurtlar vardır. Anlaşmalı yurtlardan üniversiteye servis imkanı bulunmaktadır.

Anlaşmalı yurtlar: Enis Çebi Kız Yurdu, Enis Çebi Erkek Öğrenci Yurdu, Konsept Haliç Öğrenci Yurtları, Republika Florya Erkek Öğrenci Yurdu, Republika Büyükçekmece Kız Yurdu

İstanbul Gelişim Üniversitesi & Ulaşım

 • Üniversitesi, Mustafa Kemal Paşa – Cihangir Mahallesi metrobüs istasyonu arasındadır. Metrobüse yakın olması öğrenciler için bir avantajdır.
 • Fakülte binalarının tamamına yakını farklı binalarda. Binalar arasında 50-100 metre mesafe bulunmaktadır.
 • 2019 yılı itibariyle İstanbulkart öğrenci bileti 1,25 ₺’dir. Aktarma ücreti ise 0,45-0,55 ₺ arası değişmektedir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim19.448
İkinci öğretim3.231
TOPLAM22.679

İstanbul Gelişim Üniversitesi & Hazırlık Sınıfı

 • İngilizce dil bilgisi seviyesi önlisans ve lisans programlarındaki dersleri anlayacak düzeyin altında olan öğrenciler, derslerine başlamadan önce yeterli seviyeye gelene kadar İngilizce Hazırlık Programına devam ederler. Öğrenciler akademik yılın başında yapılan İngilizce Seviye Tespit Sınavı’ndan aldıkları puana göre bu seviyelere yerleştirilirler.
 • Yeterlilik sınavından 70 alan öğrenciler ya da kayıt döneminde YDS 60, PBT 531-532, IBT 72, TOEFL 198-199 puan aldığını belgeleyen öğrenciler hazırlıktan muaf olurlar.

İstanbul Gelişim Üniversitesinin Dezavantajları

 • “Şehir üniversitesi” olduğu için geniş bir kampüsü yoktur.
 • Ders aralarında kafelerde vakit geçirebilirsiniz ancak kampüs dışında vakit geçirebileceğiniz yerlere uzaktır.
 • Öğrenciler yemek ücretlerinin pahalı olmasından şikayetçi.
 • Üniversitenin kendine ait bir yurdu yok. Üniversiteye yakın konumdaki özel yurtlar da genellikle pahalı.

İstanbul Gelişim Üniversitesinde Bulunan Fakülteler

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Tanıtım Videosu


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim