Vize-Final Soruları

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ramazan Arıtürk CMK Final Soruları 2013

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ramazan Arıtürk CMK Final Soruları 2013

1- Adli kontrol ne demektir ne zaman uygulanır?

2- Tutuklama yapılabilmesi için şüpheli veya sanık huzurda bulunması ne demektir. Tutuklamayı kim yapabilir kısaca açıklayınız?

3- Hakimin davaya bakamayacağı durumlar nelerdir kısaca açıklayınız.

4- Davada sanığın vareste tutulması ne demektir? İfadesi alınan ve vareste tutulan sanık hakkında hüküm verilebilir mi?

5- Mağdur, şüpheli, sanık, müdafi, mahkum terimlerini kısaca açıklayınız.

OLAY 1
E ilçesinde nehrin bir cesedi sürüklediği görülür. Cesedin üzerinde kalbi delip, ölüme neden olduğu anlaşılan bir bıçak bulunur. Savcı, yaptığı soruşturma sonucunda, ölen kişinin yakın bir arkadaşı Kaya’dan şüphelenir. Fakat Kaya’nın oturduğu yer bilinmemektedir. Nehir akarken sırasıyla A, B, C, D, E ilçelerinden geçtiğine göre;

1) Savcı, Kaya hakkında neredeki mahkemeye iddianamesini vermelidir? Niçin?

2) Kaya, hakkında kovuşturmaya geçilebilir mi? İhtimallere göre değerlendiriniz.

OLAY 2
Ankara’dan İstanbul’a gelmek üzere otobüse binen X, öteden beri geçinemediği komşusu Y’nin oturduğunu görür. Y’yi tahrik etmeyi aklına koyan X, otobüs Bolu içinden geçerken, Adapazarı içinde ve İstanbul’da otobüs terminaline girerken Y’ye söver. Y’nin hiçbir tepki vermemesine daha sinirlenen X, üzerinde taşıdığı bıçağı çekerek, otobüsten inip uzaklaşmakta olan Y’yi arkasından bıçaklamak üzere koşar. Ancak terminaldeki polislerin müdahale etmesi üzerine yakalanmamak için olay yerinden kaçar.

1) Olayda yer itibariyle mahkeme hangisidir, niçin?

2) Mahkeme, duruşma devam ederken (asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçta) kendiliğinden sanığı duruşmadan vareste tutma kararı verir. Mahkemenin bu kararı hukuka uygun mudur değil midir? Niçin?

3) X, yargılanırken bir başka suç daha işlemiş olduğu duruşma sırasında anlaşılmıştır. Mahkemenin daha sonra anlaşılan suçtan X’i mahkum etmesi mümkün müdür? Niçin?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu