İstanbul Üniversitesi Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi Arasında

0
3197

Her sene akademik yayın, öğrenci başarısı, akademisyen kadrosu, kütüphane vb. kategorilerde birlikte değerlendirilerek hazırlanan “Dünyanın En İyi Üniversitesileri” sıralamasına bu yıl Türkiye’den yalnızca İstanbul Üniversitesi girebildi. Şangay Üniversitesi’nin her yıl hazırladığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ODTÜ’nün tahtını yıkarak bu sene İstanbul Üniversitesi girdi.

2003 yılından itibaren hazırlanan listede okulların eski öğrencilerinin aldıkları Nobel ödülleri, Doğa ve Fen Bilimleri’nde yayınlanan uluslararası makaleler ve araştırma görevlilerinin gösterdikleri başarılar dikkate alınarak puanlama yapılıyor.

Bu kriterler göz önüne alındığında Harvard Üniversitesi 13’üncü kez dünyanın en başarılı okulu olarak listede ilk sırada yer aldı. Geçen senenin ilk 10 sıralaması değişmezken Stanford, MIT, Berkley ve İngiltere’den Cambridge ilk beş okul olarak sıralandı.

Listenin ilk 10 sıralamasında Amerika’dan 8, İngiltere’den 2 okul yer alırken ilk 20’de ABD’den 16, İngiltere’den 3 ve İsviçre’den 1 okul dikkat çekti.

İstanbul Üniversitesi’nin sıralaması 400-500 arasında olduğu belirtildi.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet