İstanbul Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
1962

Medâris-i Semâniye ve Fâtih Dârüşşifâsı ismiyle 1453 yılında kurulan ve daha sonra Darülfünûn ismini alan İstanbul Üniversitesi, geçmişiyle ülkemizin en eski kurumları arasında yer almaktadır. Üniversitenin bugünkü hali 1933 yılında kurulmuştur.

Üniversites 2018 yılı mayıs ayında İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa olarak ikiye bölünmüş ve birimlerin bir kısmı İÜ’de kalırken bir kısmı da İÜC’ye bırakılmıştır. Öğrenciler tarafından bu bölünme tepkiyle karşılanırken yasa tasarısı TBMM’den geçerek bölünme onaylanmıştır.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) on yılı aşkın süredir dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında yer almakla birlikte çeşitli sıralamalarda Türkiye’nin en başarılı üniversiteleri listesine girmeyi başarmıştır. Bu yazımızda İstanbul Üniversitesinin kampüsleri, yemek imkanları, ulaşım, barınma vb. konularda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Hepinize başarılar diliyoruz.

İstanbul Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel yıla ait taban puan ve başarı sıralaması gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi & Yemek

Üniversitenin tüm yerleşkelerinde hafta içi her gün 3 öğün yemek çıkmaktadır. İstanbul Üniversitesi yemek ücreti 2,75 ₺‘dir. (Öğün başı) Yemekler orta lezzettedir. Değerli arkadaşlar, İstanbul’da üniversite okumanın maliyeti gerçekten çok yüksek. Bu yüzden bir yerlerden kısmanız gerekmekte. Üniversitede yemekler çok dışarıya göre daha ucuz ve daha sağlıklı. Bu yüzden mümkün olduğunca yemekhanede yemek yemenizi tavsiye ediyoruz.

İstanbul Üniversitesi Yerleşkeleri

2018 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa olarak bölündü. Bu yüzden kampüslerin bir kısmı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa kısmında kaldı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tanıtım yazısı için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü

Beyazıt Kampüsü, bünyesinde İstanbul Üniversitesinin en iyi fakültelerini barındıran ve üniversite ile özdeşleşen ünlü kapısının yer aldığı Fatih ilçesinde bulunan kampüstür.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde Bulunan Fakülteler

 • Hukuk Fakültesi
 • Siyasal Bilgiler Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • İlahiyat Fakültesi
 • Su Bilimleri Fakültesi

Üniversitenin eğitim dili Türkçe ve İngilizce olduğu için birçok bölümde hazırlık sınıfı bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi hazırlık sınıfı nerede?” sorusunun cevabını arıyorsanız; Yabancı Diller Yüksekokulu, Beyazıt yerleşkesinde bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi & Hazırlık Sınıfı

İstanbul Üniversitesinde %30 ve üzerinde İngilizce olan bölümlerde hazırlık sınıfı zorunludur. Hazırlık sınıfında İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitimi verilmektedir. Hazırlık sınıfının aşırı zor olmadığını söyleyebiliriz ancak düzenli olarak derslere gitmezseniz sınıf tekrarı yapabilirsiniz dikkat edin. İstanbul Üniversitesi hazırlık eğitimi Beyazıt Kampüsü içinde bulunan Yabancı Diller Yüksekokulunda verilmektedir.

Önemli: İstanbul Üniversitesi 2018 yılı mayıs ayında İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa olarak bölünmüş Beyazıt yerleşkesinde bulunan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bünyesine dahil olmuştur.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü & Ulaşım

Beyazıt Kampüsü, İstanbul’un en merkezi yerlerinden birinde bulunmaktadır. Kampüs, Vezneciler yerleşkesi olarak da bilinmektedir. 2019 yılı itibariyle İstanbulkart öğrenci bileti 1,25 ₺’dir. Aktarma ücreti ise 0,45-0,55 ₺ arası değişmektedir.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü & Barınma

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Tanıtım Videosu
YouTube video

İstanbul Üniversitesinin diğer yerleşkeleri;

 • Devlet Konservatuvarı > Kadıköy
 • Çapa Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi > Çapa
 • İşletme Fakültesi > Avcılar
 • Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi > Avcılar

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 63.402
İkinci öğretim 6.557
Uzaktan öğretim 15.561
TOPLAM 85.520

* Ayrıca İstanbul Üniversitesinde 220.110 açıköğretim öğrencisi bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi & Kütüphane 

İstanbul Üniversitesinin farklı yerleşkelerde toplamda 25 kütüphanesi bulunmaktadır. Ülkemizin ilk üniversite kütüphanesi de İstanbul Üniversitesine aittir. Görseldeki merkez kütüphanenin manzarası gerçekten muhteşem!

İstanbul Üniversitesi ile ilgili ek bilgiler

 • 1971 yılında tedavüle girmiş ve 1984 yılında tedavülden kaldırılan 500 liralık banknotlarda İstanbul Üniversitesi kapısı

 • İstanbul Darülfünun’un 1933 yılında kanunla İstanbul Üniversitesi olduktan sonra kullanılan ilk logo

Atatürk’ün 1930 yılında İstanbul Üniversitesi ziyaretinden bir kare


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim