Üniversite

İzmir Demokrasi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

İzmir Demokrasi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan İzmir Üniversitesi sonrası 2016 yılında kurulmuştur. İzmir Demokrasi Üniversitesi devlet üniversitesi statüsündedir. Üniversitenin eğitim dili Türkçe ve İngilizce’dir. Yeni açılan bir üniversite olduğu için 2019 yılı itibariyle 2 bine yakın öğrencisi bulunmaktadır. İlerleyen süreçte öğrenci sayısının 10 bine yaklaşacağı tahmin edilmektedir.

Üniversitede 30’un üzerinde lisans programı bulunmaktadır. Bölümlerde sınıfsal bazda öğrenci sayısı 60-80 arası değişmektedir. İzmir Demokrasi Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanları tablosuna ulaşabilirsiniz.

İzmir Demokrasi Üniversitesi & Yemek

İzmir Demokrasi Üniversitesinde hafta için her gün tek öğün yemek çıkmaktadır. 2019 yılı yemek ücreti 3,00 ₺‘dir. Öğrenciler ayrıca üniversite dışında bulunan ticari işletmelerden de faydalanabilir.

İzmir Demokrasi Üniversitesi & Ulaşım

İzmir Demokrasi Üniversitesi Üçkuyular semtinde bulunmaktadır. Şehrin güneyinde güzel bir konuma sahiptir. Göztepe sahiline 10 dakika yürüme mesafesindedir. Üçkuyular metrosu ve otobüsleri kullanarak üniversiteye ulaşabilirsiniz.

2019 yılı toplu taşıma öğrenci bilet ücreti 1,80 ₺‘dir.

İzmir Demokrasi Üniversitesi & Barınma

Üniversitenin kendine ait bir yurdu bulunmamaktadır. Öğrenciler İzmir’in çeşitli yerlerinde bulunan kız & erkek KYK yurtlarında barınabilir. Ayrıca İzmir Demokrasi Üniversitesine yakın özel yurtlar seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Özel yurtların ücreti çeşitli kriterlere göre aylık 750-1000 ₺ civarı değişmektedir.

İzmir Demokrasi Üniversitesi yerleşim yeri etrafında konuşlandığı için öğrenciler ev kiralayarak da barınma sorununu çözebilmektedir. 2+1 evlerin kiraları muhitine ve üniversiteye yakınlığına göre aylık 750-1500 ₺ arası değişmektedir.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Özel mi Yoksa Devlet Üniversitesi mi?

İzmir Demokrasi Üniversitesi devlet üniversitesi statüsündedir. Örgün öğretim öğrencileri için harç ücreti bulunmamaktadır.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Fakülteleri

  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Güzel sanatlar Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Tıp Fakültesi

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu