İzmir Ekonomi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4134

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Ege bölgesinin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi “Geleceği yönetmek” sloganıyla 2001 yılında kurulmuştur. Üniversitenin eğitim dili tamamen İngilizce’dir. Bunun yanında ikinci yabancı dil olarak da Çince, Almanca, Rusça, Fransızca, İspanyolca gibi dersler verilmektedir.

İzmir Ekonomi Üniversitesinin merkez kampüsü Balçova ilçesindedir. Balçova, şehrin güneyindedir. İEÜ lokasyon olarak harika bir konuma sahiptir. Teleferiğin alt tarafında yeşillik alanda, sahile yakın mesafede kurulan kampüste fakülteler, rektörlük, spor alanı, konferans salonu ve öğrenci yurtları yer almaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi & Ulaşım

Balçova, İzmir otogarının bulunduğu Bornova ilçesine 30 km, havaalanına ise 16 km uzaklıktadır. Şehirler arası ulaşım araçlarına uzak olmasının yanında şehir içi ulaşım çok rahattır. 2018 yılında metronun Balçova’ya kadar gitmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

2019 toplu taşıma öğrenci bileti 1,80 ₺‘dir. 90 dakika içinde aktarma ücretsizdir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi & Yemek

Üniversite yemek ücreti pahalı olduğu için öğrenciler genellikle kafe & restoranlara gitmektedir. Bu mekanlarda da yemek ücretinin uygun olduğu söylenemez. İEÜ kampüsünde Starbucks, Sofra Grup’a ait yemekhane, kantinler, Cafe Mio, Altın Kapı Döner, Healty Court bulunmaktadır. Kampüs Agora, Özdilek, Asmaçatı gibi AVM’lere 1-3 km mesafededir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi & Barınma

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yurtları
İEÜ kampüsü içinde 460 kişilik öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurt üniversiteye aittir ve odalar 2 kişiliktir. Yurt odalarında klima, çalışma masası, kitaplık, masa lambası, elbise dolabı, ortopedik yatak, tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Yurtta gün aşırı oda temizliği yapılmakta ve haftada bir nevresim takımı değişmektedir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi yurt ücreti 2018-2019 öğretim yılı için yıllık peşin 14.410 ₺’dir.Ayrıca her yeni öğrenciden 1210 ₺ depozito ücreti alınmaktadır. (Ücretler her yıl değişebilmektedir.) Yurtta yalnızca konaklama hizmeti verilmektedir. Kahvaltı ve yemek hizmetleri yurt binası ve ana binadaki restoranlardan tabldot veya alakart olarak (ücret karşılığı) verilmektedir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi & Özel Yurtlar

Dilerseniz Balçova’da arkadaşlarınızla birlikte veya tek başına eve çıkabilirsiniz. 2+1 evlerin kiraları ortalama 1.250 ₺’dir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim9.607
İkinci öğretim16
Uzaktan eğitim151
TOPLAM9.774

İzmir Ekonomi Üniversitesi Logosu

İzmir Ekonomi Üniversitesini Kazananların Bilmesi Gerekenler

 • Burslu öğrenciler için üniversite yurdu ücretsizdir. Bunun haricinde yemeksiz fiyatının pahalı olduğunu söylemek mümkün.
 • İngilizce hazırlık ciddi anlamda zordur. İlk seneden işi sıkı tutun.
 • Üniversitenin geniş bir kampüs alanı yok. Ancak eğitim olarak beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.
 • Balçova İzmir’in en güzel ilçelerinden biri. Denize girebileceğiniz yerlere çok yakın. Ayrıca doğa ile iç içe bir yer. İlçede teleferik, aqua park ve AVM de bulunmaktadır.
 • Yemek ciddi anlamda sorun. Üniversite yemekhanesi ve kafelerin yemek fiyatları maalesef pahalı.
 • Öğrenci kulüplerine girmeye çalın. Hem sosyal ortamınız genişler hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Bölüme geçtiğinizde 2.yabancı dil zorunluluğu var. Mezun olana kadar tam anlamıyla olmasa da ikinci bir yabancı dil hakkında konuşmak bile güzel.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Fakülteleri

 • İşletme Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tanıtım Videosu


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim