İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Tanıtım Yazısı

0
4942

İYTE Tanıtım Yazısı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Türkiye’nin Teknoloji Üssü” sloganıyla 1992 yılında kurulmuştur. 35 bin dönümlük geniş arazi üzerinde yer alan İYTE kampüsü, Ege’nin en güzel kıyılarından biri olan Urla, Gülbahçe’de yer almaktadır. İYTE’nin tüm fakülteleri tek kampüs çatısında toplanmıştır.

İYTE’de bulunan tüm lisans programların eğitim dili %100 İngilizce’dir. İYTE taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puan tablosuna ulaşabilirsiniz.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü & Ulaşım

İYTE-İzmir şehir merkezi arası yaklaşık 50 km’dir. Öğrencilerin bir kısmı kampüse her sabah (ücretli) servisle ulaşmaktadır. Servis dışında İYTE’ye Üçkuyular (İzmir)-İYTE ve Urla-İYTE arasında günün her saatinde belediye otobüsü ve dolmuş çalışmaktadır. Ayrıca, Gülbahçe-İYTE arasında da dolmuş seferleri bulunmaktadır. İzmir-Çeşme otoyolu, özel araçlar için rahat ve güvenli bir alternatif sunmaktadır. Kampüs içi ulaşım ücretsiz ring seferleri ile sağlanmaktadır.

İzmir’de 2019 yılı toplu taşıma öğrenci bilet ücreti 1,80 ₺‘dir.

İYTE kampüse genel bakış

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü & Barınma

İYTE öğrencilerinin bir kısmı Urla’da bulunan KYK yurtlarında barınmaktadır. 456 kız ve 576 erkek kontenjanı bulunan yurtlar 43 farklı bloktan oluşmaktadır. KYK Urla Öğrenci Yurdu odaları 3 kişiliktir. Odalarda kişisel elbise dolabı, mini buzdolabı, yatak, masa, sandalye, komidin, nevresim takımı, yastık, yorgan bulunmaktadır. KYK yurdunda kahvaltı ve akşam yemeği çıkmaktadır. Devlet tarafından her öğrenciye günlük yemek yardımı yapılmaktadır. Bir nevi KYK yurdunda yemeklerin ücretsiz olduğunu söyleyebiliriz.

İYTE Gülbahçe Kampüsü içinde yer alan yaşam merkezinde ise öğrenci ve Teknopark çalışanları için ayrı ayrı kalabilecekleri bloklar bulunmaktadır. 1-2-3-4 kişilik toplamda 221 oda bulunmaktadır. 600 kapasiteli yaşam merkezinde her odada TV, klima, mini mutfak (buzdolabı, elektrikli ocak) ve tuvalet&banyo bulunmaktadır.

İYTE öğrenci yurt odası

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü & Yemek

Öğle yemeği 5 bin kapasiteye sahip yemekhanede tabldot olarak verilmektedir. Kampüs içinde ayrıca yemek yiyebileceğiniz kantinler bulunmaktadır. 2019 yılı İYTE yemek ücreti 2,00 ₺’dir.

İYTE yemekhane

İYTE Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 5.054
İkinci öğretim 76
TOPLAM 5.130

Neden İYTE?

  • Öğrenci kontenjanı az olduğu için öğrenci-akademisyen ilişkisi diğer üniversitelere göre daha yüksektir. Her bölümle ilgili laboratuvarların olması deneysel anlamda da öğrencilere birikim katmaktadır.
  • Bilim ve teknoloji meraklıları için İYTE, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasındadır. Bünyesinde bulunan Teknopark’ta kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Eğitim dili %100 İngilizce’dir. Artık bir işte en iyi olsanız bile özel sektörde üst düzey pozisyonda çalışabilmek için yabancı dilinizin iyi olması gerekiyor.
  • İYTE fark yaratan bir akademik kadroya sahiptir. Bunu girdiğiniz ilk dersten itibaren hissedeceksiniz.
  • İnovasyon Merkezi, sadece girişimci firmalar için değil, gelişmeye açık bir fikri olan tüm İYTE’li öğrenciler için kuluçka merkezi rolü de oynayacaktır.
  • İYTE’de öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 15’in altındadır. Bu, Türkiye’nin en iyi ortalamalarından biridir. Bunun anlamı, öğrenci-öğretim üyesi ilişkisinin çok rahat ve kolay kurulabilir olmasıdır.

İYTE Logosu

İYTE Tanıtım Videosu

Üniversitelerin hazırladığı klasik tanıtım videolarından sıyrılıp farklı konseptte bir tanıtım videosu. İzlemenizi tavsiye ediyoruz.

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim