Kara Harp Okulları Tarihçesi

0
3681

Kara Harp Okulları

Askeri eğitim ve harp eğitimi veren ve birincil neden olarak Türk Kara Kuvvetlerine subay yetiştirmek nedeniyle kurulan okullardır. Askeri Kara Harp Okulu Ankara’da genellikle Harbiye olarak da isimlendirilir. İlk olarak Osmanlı Devleti döneminde teknoloji alanındaki gelişmeler ve yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte askeri kurumlarda da pek çok yenilikler ve gelişmeler yapılmıştır.

Bu gelişmeler yoluyla Osmanlı Devleti 1826 yılında Yeniçeri Ocağını bitirmiş ve o döneme kadar ordunun temeli olarak bilinen sisteme son vermiştir. Bunun ardından Osmanlı Devleti hemen yeni bir ordu kurulması için çalışmalara başlamıştır. Mühendishane-i Berri Hümayun ise yeni kurulan ordunun subay ihtiyacını karşılama ve topçu ve istihkam subayı yetiştirmek göreviyle Eyüp’te hizmetlerine başlamıştır. Onun ardından 1834 yılında Mekteb-i Harbiye Sultan açılmıştır İkinci Mahmud zamanında denk gelmektedir.

İlk Mezun 1841’de Verildi

Kara Harp Okulu ilk öğrencilerini 1841 yılında mezun etmiştir ve 1845’te bu okulun eğitim süresi dört yıla çıkmıştır. Böylece Kara Harp Okulu bir yüksek okul haline gelmiştir. Edirne, Manastır, Erzincan, Şam ve Bağdat gibi merkezlerde de Harp okulları açılmış olan bu okullar kısa bir süre sonra kapatılarak eğitimlerine son vermişlerdir. Kurulduğu günden 1908 yılına kadar geçen dönemde Harbiye Mektebinde piyade ve süvari askerler eğitim görmüşlerdir. Daha sonra olacak ve olan savaşlar ve tehditlerin artması sonucu cephelere subay yetiştirmek amacıyla eğitime hız verilmiştir.

Başkent Ankara da ilk olarak Harp Okulu 1 Temmuz 1920 yılında Abidin Paşa Köşkü’nde kurulmuştur. Abidin Paşa Köşkünde eğitim gören ilk subay öğrenciler aynı yıl kasım ayına mezun olmuşlardır. Atatürk okulun defterine “Türkiye Büyük Millet Meclisi, ya İstiklal, ya Ölüm! andıyla yetişen ilk istiklal subaylarının ordu ve milletimize takdim ve tevdi olunduğunu görmekle bahtiyardır” yazılarını deftere nakletmiştir. Tekrardan 1936′da Ankara da yeniden açılan Kara Harp Okulunda eğitim sırasıyla 1948′de üç yıl, 1963′de iki yıl, 1971′de üç yıl ve son olarak 1974′de dört yıl olarak kesinleştirilmiştir.

Sadece Askeri Eğitim Verilmiyordu

Kara Harp Okulunda askeri eğitimlerden başka Makine, İnşaat, İşletme, Elektrik-Elektronik ve Sistem Mühendisliği (1991-1992′den itibaren) gibi bölümler içinde gerekli eğitim verilmektedir. Harp Okullarını ilgilendiren kanun ise 11 Mayıs 2000′de Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. 17 Mayıs 2000′de ise resmi gazetede yayımlanmış ve resmiyetle birlikte yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile Kara Harp Okulu, yüksek eğitim kurumları arasında yüksek okullar sınıfından çıkıp üniversitelerle birlikte eş değer görülmeye başlanmıştır.

Artık öğrencilerini en iyi koşullarda yetiştirmekte ve daha kendini geliştirmektedir. Bu gelişim ve eğitim düzeyi ordumuzun komutası için çok önem arz etmektedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim