Haberler

Kayseri’de Üniversite Okumak

Kayseri’de Üniversite Okumak

İç Anadolu’nun gözbebeği olan şehir Kayseri… Çevresinde bulunan illere adeta bir öncü konumunda olan bu şehir günden güne gelişerek değişim göstermeye devam ediyor. Türkiye’nin düzenli örnek şehirleri arasında parmakla gösterilen Kayseri bu özelliğini son yıllarda da koruyor. Gelişmiş ve çeşitli sanayi olanaklarının her geçen gün artması, kurulan tramvay sistemi sayesinde ulaşım imkânlarındaki artış ve çözümlenmiş trafik sorunu ve son yıllarda açılan yeni üniversiteleriyle adından sıkça söz ettiren bu şehir Türkiye’deki eğitim şehirleri arasında yer almaya aday. Başta devlet üniversitesi olan Erciyes Üniversitesi olmak üzere vakıf destekli devlet üniversitesi olan Abdullah Gül Üniversitesi ve vakıf üniversiteleri olan Melikşah ile Nuh Naci Yazgan Üniversitelerini bünyesinde barındıran Kayseri eğitim ve kültürün beşiği olma adaylığında yerini sağlamlaştırıyor. Bu gelişmelerin paralelliğinde Kayseri’de üniversite okumak avantajlı hale geliyor.

Şehrin insanları öğrencilere ev sahipliği konusuna oldukça önem veriyor. Gerek devlet yurtları veya yarı özel devlet yurtları gerekse de birçok semtte bulunan özel yurtlar sayesinde konaklama sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Uygun kiralar sayesinde yine iki üç arkadaşın ortaklaşa tutacağı bir ev ile de konaklama yapılabilme imkânı mevcut. Konaklamadaki imkânların yanı sıra sosyal ve kültürel olarak da son derece gelişmiş bir şehir olan Kayseri de birçok çarşı, kümbet, medrese, heykel ve cami gibi tarihi eserlerde bulunmaktadır. Tarihi eserlerden sonra turizmde de son derece gelişen şehir; Türkiye’nin sayılı kış turizm merkezlerinden olan Erciyes Dağı’na da sahiptir.

İster yatılı olarak konaklama yapabileceğiniz isterseniz de günü birlik olarak gidip kayak, teleferiğe binmek gibi birçok aktivitede bulunabileceğiniz merkezlerden oluşan bu dağ, fotoğraf severler içinde büyük önem taşımaktadır. Burada eşsiz doğa manzaraları ile çekeceğiniz panoramik fotoğraflar üniversite anılarınıza renk katacaktır. Şehir merkezinde ve özellikle Talas ilçesinde bulunan onlarca kafe sayesinde hem arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilir hem de yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu kafelerin içerisinde her bütçeye uygun menü ve seçenekler mevcuttur. Şehir merkezinde bulunan büyük alışveriş merkezlerinde zaman geçirebilir ve yine bu alışveriş merkezleri aracılığı ile ihtiyaçlarınızı kolayca giderebilirsiniz.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu