Üniversite

Kırklareli Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Kırklareli Üniversitesi Tanıtım Yazısı

17 yeni üniversite kurulmasına dair hazırlanan kanun çerçevesinde Kırklareli Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. “Bilgeliğe yolculuk” sloganıyla eğitim-öğretimini sürdüren üniversitede günümüzde 10 fakülte ve 6 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel taban puanları tablosuna ulaşabilirsiniz.

Kırklareli Üniversitesi & Yemek

Kırklareli Üniversitesi 2019 yılı yemek ücreti 2,00 ₺’dir. Yemek bursu kapsamında ihtiyacı olan öğrenciler rektörlüğe başvuru yaparak yemekhaneden ücretsiz faydalanabilmektedir. Üniversitede öğle ve akşam olmak üzere 2 öğün tabldot usulü yemek çıkmaktadır. Yemek hizmeti, Balkanlardan gelecek öğrencilere ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi & Ulaşım

Üniversitenin ana kampüsü Kırklareli şehir merkezine 13 km uzaklıktadır. Ulaşım özel halk otobüsü ile sağlanıyor. Öğrenciler yurttan binerse 2 ₺, çarşıdan binerse 2,50 ₺ yol ücreti ödemektedir. Üniversiteden şehir merkezine yaklaşık 20 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Sabah saatlerinde yeteri kadar sefer konulmadığı için otogara yakın kısımda üniversiteye giden otobüsler doluyor. Bu yüzden şehir merkezinden binen öğrenciler ayakta yolculuk yapmak zorunda kalıyor.

Kırklareli üniversitesi rektörlük binası

Kırklareli Üniversitesi & Barınma

1- KYK Yurtları
Kırklareli KYK Erkek Öğrenci Yurdu, üniversiteye yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Ulaşım toplu taşıma araçlarıyla sağlanmakta. Yurt-üniversite arası ulaşım ücreti 2 ₺’dir.

Kırklareli KYK Kız Öğrenci Yurdu ise üniversiteye yaklaşık 3 km uzaklıktadır. KYK kız yurdunun imkanları çok iyi. Merkezdeki yurtta odalar 4 kişilik. Kendinize ait çalışma masası, yatak, elbise dolabınız ve banyo&tuvaletiniz bulunmakta. Özetle üniversiteye yürüme mesafesinde olmasa da Kırklareli’nde KYK yurtları iyi ve ucuz bir barınma seçeneği olarak karşımıza çıkmakta.

2- Özel Yurtlar

Şehirde okuyan öğrenciler otogara yakın konumda özel yurtta kalmanızı tavsiye ediyor. Otogarda otobüs boş olduğu için üniversiteye daha rahat ulaşım sağlanıyor.

3- Öğrenci evi
2019 yılı itibariyle Kırklareli şehir merkezinde 1+1 evlerin kiraları 600 ₺’den başlıyor. Eşyalı evlerin kiraları ise +150-200 ₺ daha pahalıdır. Kira üzerine temizlik, yemek ve faturaları dahil ettiğimizde en pahalı barınma seçeneğinin ev olduğunu söyleyebiliriz. Evde kalmak isteyen öğrenciler de genellikle 2, 3 ve 4 kişilik evlere çıkarak toplam ev giderlerini azaltmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 17.729
İkinci öğretim 7.974
TOPLAM 25.703

Kırklareli İstanbul’a yaklaşık 2 saat uzaklıktadır. Bu yüzden çevre illerden de çok fazla öğrenci gelmekte. Şehirde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak üzere yaklaşık 30 bin öğrenci vardır.

Anadolu’nun orta büyüklükteki bir şehrinden geliyorsanız sosyallik açısından çok fazla sıkıntı çekmeyebilirsiniz ancak büyük şehirlerden geliyorsanız sosyal mekan, gezilecek ve vakit geçirebilecek yerler açısından kısır olduğunu düşünebilirsiniz.

Kırklareli Üniversitesi Fakülteleri

• Fen Edebiyat Fakültesi
• Hukuk Fakültesi
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
• İlahiyat Fakültesi
• Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
• Mimarlık Fakültesi
• Mühendislik Fakültesi
• Teknoloji Fakültesi
• Tıp Fakültesi
• Turizm Fakültesi

Kırklareli Üniversitesi Tanıtım Yazısı
YouTube video

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu