Üniversite

Koç Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Koç Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Koç Üniversitesi 1993 yılında İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. 2000 yılından beri İstanbul Boğazının Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer alan Rumeli Feneri Kampüsüne taşınmıştır. Sarıyer ilçesinde deniz kenarında, doğayla iç içe bir yerleşkesi bulunmaktadır. Mimari anlamda da ülkemizin en iyi kampüslerinden birine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Üniversitenin 1993 yılındaki açılış dersinde Vehbi Koç, üniversitenin kuruluş amacını şöyle özetlemiştir: “Koç Üniversitesi’nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır… Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız.”

7 fakülte ve 4 enstitüsü bulunan üniversitenin eğitim dili %100 İngilizce‘dir. Bu anlamda Koç mezunlarının iş hayatına atılmada bir adım önde olduğunu söylemek mümkün. Koç Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında öğrenim ücretinin en yüksek olduğu üniversiteler arasındadır. Buna rağmen kaliteli eğitim mottosuyla en fazla tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında yer almaktadır. Koç Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel taban puan, başarı sıralaması, kontenjan gibi verilere ulaşabilirsiniz.

Koç Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 7.421
İkinci öğretim 0
TOPLAM 7.421

Koç Üniversitesi & Ulaşım

 • Beşiktaş, 4.Levent, Zincirlikuyu metro, Hacıosman metro, Bostancı Gösteri Merkezi güzergahlarından üniversitenin web sitesinde belirlediği saatlerde “shuttle” hizmeti bulunmaktadır.
 • 154, 150 ve 40 numaralı İETT otobüsleri de üniversiteden geçmektedir. 2019 yılı itibariyle İstanbulkart öğrenci bileti 1,25 ₺’dir. Aktarma ücreti ise 0,45-0,55 ₺ arası değişmektedir.
 • Koç Üniversitesi-Sarıyer arasında her 15 dakikada bir karşılıklı olarak hafta içi ve hafta sonu minibüs seferleri bulunmaktadır.

Koç Üniversitesi & Yemek

Koç’ta üniversitesinde yemekhane ve kafeteryalar bulunmaktadır. Üniversite yemekhanesinde öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. Yemek fiyatlarının pahalı olması öğrenciler tarafından sıkça dile getirilen bir konudur. Örnek yemek menüsü aşağıdaki gibidir;

Koç Üniversitesi & Barınma

 • Yurt odaları 1, 2, 3 ve 4 kişiliktir. Odalarda bazalı ortopedik yatak, çalışma masası, elbise dolabı, mini buzdolabı, ayakkabılık, kitaplık gibi temel araç gereçler bulunmaktadır.
 • Yurtların içerisinde ankastre ocak, tost makinesi, mikrodalga fırın ve aspiratör bulunan, pratik yemeklerin yapılabileceği mutfaklar mevcuttur. Ayrıca yurtlarda bulunan kantinlerden de istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
 • Yurtta kablolu/kablosuz internet, 24 saat sıcak su ve merkezi ısıtma sistemi vardır.
 • Çamaşırhanelerde; çamaşır makineleri, kurutma makineleri ve endüstriyel ütü masaları bulunmaktadır.

  Kendi televizyonlarını getiren öğrenciler odalardaki TV prizlerinden kablolu TV yayınına bağlanabilirler.

   

Koç Üniversitesi Yurt Ücretleri

Koç Üniversitesinde yurt ücretleri yıllık ödenmektedir. Aşağıda 1, 2, 3 ve 4 kişilik odaların yıllık ücretleri verilmiştir. Söz konusu fiyatlar 2018-2019 eğitim yılına aittir. Yeni dönemde farklılık gösterebilir.

Koç Üniversitesi Hazırlık Sınıfı Hakkında Bilgi

Üniversiteye kayıt olduktan sonra İngilizce Seviye Belirleme Sınavına giriyorsunuz. Sınav dinleme, dil bilgisi ve kelime olmak üzere 3 bölümden oluşmakta. Dinleme bölümünde kasetten İngilizce konuşma açılıyor ve konuşma esnasında sorulara cevap veriyorsunuz. Dil bilgisi ve kelime bölümlerinde ise seviyenizi ölçecek soruları yanıtlayarak sınavı tamamlıyorsunuz. Bu sınavdan 70 ve üzeri puan almanız halinde direk hazırlığı geçmiyorsunuz yalnızca üniversitenin yaptığı TOEFL sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Yazma kısmından 4 ve üzeri; diğer kısımdan 550 ve üzeri aldığınız takdirde hazırlığı atlayabiliyorsunuz.

Hazırlığı geçemezseniz foundation, pre-intermediate, intermediate ve upper-intermediate olmak üzere aldığınız puana göre 4 seviyeden birinden başlıyorsunuz. Seviye belirleme sınavından 70+ aldınız ancak üniversitenin yaptığı TOEFL sınavını geçemezseniz ya da geçme puanına yakın bir puan aldıysanız upper seviyesindeki sınıftan başlıyorsunuz.

Hazırlık sınıfında çeşitli seviyelere göre grammar, current affairs, listening, speaking, reading, writing derslerine giriyorsunuz ve aldığınız derslerin not ortalaması 4 üzerinden 2 ve üzeriyse KUEPE sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz.

Koç University Proficiency Sınavı (KUEPE), okuma, yazma ve konuşma olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Sınava yaklaşık her yıl 500 öğrenci katılmaktadır. Sınavdan 60 ve üzeri alırsanız hazırlığı atlıyorsunuz.

Özetle; Koç Üniversitesinde hazırlığı geçmek için yıl içinde yapılan quizler, sınavlar ağır gibi görünse de çok zor değildir. Düzenli çalıştıktan sonra hazırlık sınıfını kolayca atlayabilirsiniz. Kendinize güvenin gerisi gelecektir.

Koç Üniversitesi Sanal Tur

Koç Üniversitesi kampüsünü sanal tur ile gezebilirsiniz.

Neden Koç Üniversitesi

 • Uluslararası başarı sıralamalarında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır.
 • Koç, tam anlamıyla bir kampüs üniversitesidir. İçerisinde gösteri salonu, geniş yeşillik arazisi, deniz manzarası, yurtlar ve çeşitli kafeler vardır.
 • Koç Üniversitesi öğrenci kulüpleri aktif çalışmalar yapmaktadır. Öğrenci kulüplerine katılarak aktif görev alarak sosyal çevrenizi geliştirebilirsiniz.
 • Türkiye’nin en iyi akademik kadrosuna sahip üniversiteleri arasındadır. Bunun bilincinde hareket ederek öğrenim hayatınızda akademisyenlerden istifade etmeniz çok önemlidir.
 • Yabancı dil eğitimi üst düzeydir. Özellikle üniversiteyi yeni kazanan arkadaşlar bu durumdan korkmasın. Hazırlık sınıfında derslere aktif katılım sağlayıp düzenli çalışarak İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.
 • Üniversiteye sürekli tanıdık, alanında uzman kişiler gelmekte. Konferans, seminer vb. etkinliklere katılarak kendinize yatırım yapın!

Koç Üniversitesi Tanıtım Videosu

Klasik üniversite tanıtım videolarından sıyrılarak öğrenci gözünden Koç’la ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz bir video izlemenizi istedik.

YouTube video

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu