Üniversite

Kocaeli Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Bu içerikte KOÜ’de okumak isteyen öğrencilere barınma, ulaşım, sosyal imkanlar, eğitim, kampüs yaşamı ve daha fazlası hakkında bilgi vermeye çalıştık. Hepinize başarılar diliyoruz.

Kocaeli Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş olup; 19 fakültesi, 1 devlet konservatuarı ve 21meslek yüksekokulu ile eğitim vermektedir. Kocaeli üniversitesinin ana kampüsü Umuttepe Yerleşkesinde olup, içerisinde tüm fakülteler bulunmaktadır. Bu kapsamda eğitim veren fakülteler ise şu şekildedir:

 • Tıp fakültesi
 • Eğitim fakültesi 
 • Güzel sanatlar fakültesi
 • Denizcilik fakültesi
 • Hukuk fakültesi
 • İletişim fakültesi
 • Mimarlık ve tasarım fakültesi
 • Diş hekimliği fakültesi
 • Fen edebiyat fakültesi
 • Havacılık ve uzay bilimleri fakültesi
 • İktisadi ve idari bilimler fakültesi
 • İlahiyat fakültesi
 • Mühendislik fakültesi
 • Sağlık bilimleri fakültesi
 • Teknik eğitim fakültesi
 • Sosyal bilimler fakültesi
 • Teknoloji fakültesi
 • Ziraat ve doğa bilimleri fakültesi

Kocaeli Üniversitesi Taban Puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel yıla ait taban puanları tablosuna ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi ve Ulaşım

Kocaeli üniversitesi ulaşım olarak da öğrencilerine kolaylık sağlamaktadır. Üniversitenin Umuttepe yerleşkesine gidebilmek için merkez ilçesi olan İzmit’ten çeşitli ulaşım kanalları kullanılmaktadır. Ayrıca fakülteye giden üniversite araçları bulunmakta olup, ulaşım sorunu yaşanmamaktadır. Kampüslerin konumlandırıldığı bölgeler,  depreme dayanıklı olduğu için uygun görülmüştür. Merkezde bulunan devlet konservatuvarı, İzmit merkeze yürüme mesafesi uzaklığındadır. Yürüyüş yolu sonunda bulunan konservatuvar, Perşembe pazarının bulunduğu konuma çok yakındır. Bu sebepten dolayı diğer ilçelerden toplu taşıma ile gelen kişilerin Perşembe pazarı durağında inip ortalama 5 dakika yürümeleri yeterli olmaktadır.

Diğer yerleşkeler için de toplu aşıma mevcut olup, ortalama merkez ilçeye uzaklıkları 30 dakika kadar sürmektedir. Kocaeli toplu taşıma öğrenci ücreti 2020 güncellemesiyle 2 lira olup, tam ücreti ise 3 liradır. Kocaeli halkevi durağından tüm yolcu minibüsleri kalkmakta olup, farklı ilçelere gidebilmek için halkevi köprüsünün altındaki duraklar kullanılabilmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Yemekhanesi

Kocaeli üniversitesi yemek hizmeti kapsamında öğrencilere ve çalışanlara indirimli olarak yemek vermektedir. Ayrıca yemek bursu olan öğrenciler, günde bir kere olmak üzere yemek parası ödememektedir. Bu kapsamda 21 Şubat’a kadar, Umuttepe Kampüs içi her gün saat 12:00 da yemekhane servisi yapılmaya başlanmış olup, 13:00’da sona ermektedir. Umuttepe Kampüsü oldukça büyük bir alana kurulmuştur. Bu sebeple yemek yeme saatlerini iyi ayarlamak gerekmektedir. Yemekhanede 3 çeşit yemek çıkmakta olup, kampüs içinde bulunan kafe ve ya kantin hizmetlerinden de yararlanmak mümkündür. Güncel yemekhane ücreti öğrencilerin ilk girişi için 2.50 TL, aynı öğün için ikinci girişte 5 TL, üçüncü girişlerde ise 7.50 TL olarak belirlenmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Barınma

Kocaeli üniversitesi barınma konusunda ekstra hassasiyet göstermektedir. Umuttepe kampüsü içerisinde KYK yurtları bulunmakla beraber, bu yurtlara başvuru ve kabul işlemleri için kredi ve yurtlar kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda yarı özel yurt hizmeti de alabilmek mümkündür. 

Umuttepe kampüsü dışında bulunan yerleşkeler için durum daha farklıdır. Meslek yüksekokullarının bulunduğu ilçelerde genellikle özel yurtlar tercih edilmektedir. Kayıt için gidildiği zaman kampüsün bahçesinde pek çok özel yurdun reklamını yapan kişileri bulabilmek mümkündür. Kocaeli’de yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için öğrenci evi imkanı bulunmaktadır. Şehirde öğrenciyi benimseyen ve seven bir halk bulunmakta olup, eşyalı ya da eşyasız olarak kiralık ev bulabilmek mümkündür. Ancak fiyatlar öğrenci bütçesine göre fazla gelebildiği için çok da tercih edilmemektedir. 

Kocaeli Kyk yurtları Umuttepe kampüsü dışında Yahyakaptan ve Bahçecik’te bulunmaktadır. Yahyakaptan konumu gereği merkeze daha yakın olup, aynı bahçe içerisinde kız ve erkek yurdu konumlandırılmıştır. Yurda giriş saati en geç 10 olup, kuralları katıdır. Odalar 6 ya da 8 kişilik olup özellikle yaz aylarında nemden dolayı sivrisinek sorunu oluşmaktadır. Kız yurdunda da erkek yurdunda da birer adet 6 bölmeli banyo bulunmaktadır. Kıyafet dolabı bir adet olup metaldir. Bu yüzden devlet yurdunda kalacak olan öğrencilerin ilk etapta fazla eşya getirmemeleri menfaatlerine olacaktır. Yahya kaptan öğrenci yurdu tek katlı olup bahçe içerisinde yemekhanesi de mevcuttur. Çamaşır yıkamak için çamaşırhaneye gidilmesi gerekir. Bu kapsamda herkes kendi deterjanı ile yıkama işlemi yapabilmektedir. 

Bahçecik kız öğrenci yurdu ise Başiskele ilçesi yakınlarında bulunmakta olup, merkeze ortalama 40 dakika uzaklıktadır. Burada kalan öğrencilerin kampüslerine ulaşabilmeleri için önce İzmit merkeze gitmeleri ve oradan da kampüslerini bulunduğu ilçenin minibüsüne binmeleri gerekmektedir. Devlet konservatuvarında okuyan öğrenciler için bu durum sorun teşkil etmemekte olup, Umuttepe kampüsü ve diğer meslek yüksekokulları kampüsüne ulaşım ortalama bir buçuk saat sürmektedir. Öğrenciler için bu yol uzun olduğundan dolayı genellikle birinci öğretimler sabah derslerine giremeyebilmektedir. İkinci öğretim öğrencilerin de yurda giriş saati sorun olabilmektedir. Bundan dolayı kampüs yakınlarındaki özel yurtlar daha cazip gelmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Türkiye’nin en başarılı 10 üniversitesi arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi’ne 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılı kapsamında 12 bin 547 öğrenci, kayıt yaptırmıştır. Bu kapsamda üniversitenin öğrenci sayısı 50 bini geçmiş bulunmaktadır. Tüm üniversiteler gibi kontenjan usulü kayıtlar yaptırılmakta olup, açıkta kalan kapasite için ek kontenjanlar belirlenmektedir. Ek kontenjandan gelen öğrenciler eğitim görmeye ortalama 20 gün sonra başlamaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Yaşam ve Etkinlikler

Kocaeli üniversitesi Umuttepe Kampüsü sosyal yaşam kapsamında, öğrencilerin faaliyet gösterebileceği ve kendilerini geliştirebilecekleri pek çok sosyal tesis bulunmaktadır. Bu kapsamda; uluslararası sempozyumların düzenlendiği 1200 kişilik kapasitesi ile kültür ve kongre merkezi bulunmaktadır. Çeşitli konferanslar ve sempozyumlar yapılarak bilgi aktarımı sağlanabilmektedir. 

Kocaeli Üniversitesi Gazanfer Bilge Spor Salonu kapasitesi ise 2000 kişi olup,  arena, uygulama salonları, kondisyon salonu, dans salonu, atölye salonu, futbol pisti, atletizm pisti, basketbol, voleybol ve tenis kortları mevcuttur. Yarı kapalı olimpik havuzu da öğrenciler için hizmet vermektedir. Kampüs içinde fitness salonu, sinema salonu, tiyatro salonu gibi sosyal alanlar da mevcut olup, kütüphane ve kültür evi restorasyonu da bulunmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi & Eleştiri

Kocaeli Üniversitesi eleştiri kapsamında en çok sorun teşkil eden durum, kampüslere ulaşımın zor olmasıdır. Özellikle kar yağdığı zaman Umuttepe kampüsüne ulaşımda aksamalar meydana gelmektedir. Bölge ıssız olduğu için ikinci öğretim öğrencilerin evlerine gidebilmeleri sorun olmaktadır. Bu kapsamda çözüm olarak çeşitli ringler ya da öğrenci kalma evleri ayarlanabilir.

Öğretim görevlilerinin özellikle ilk yıl öğrencilere sürekli kitap almalarını istemesi de öğrenci bütçesini oldukça zorlayıcı olmaktadır. Ayrıca Umuttepe kampüs dışındaki kampüsler oldukça bakımsız ve sosyal yaşamdan uzak olarak eğitim vermektedir. Bu kapsamda yıllardır dış boya bile yapılmamış bakımsız meslek yüksekokulları mevcuttur. Kütüphane ya da herhangi bir sosyal tesisi de bulunmayan bu bölgelere ulaşım da zor sağlanmaktadır. 

Kütüphane desteğinin tüm kampüslere verilmesi, eğitim açısından da eşitlik getirecek olup öğrencilerin kampüslerinde daha mutlu ve kaliteli vakit geçirmesine de sebebiyet verecektir. Ayrıca mezuniyet törenlerinin her kampüsün kendi bahçesinde yapması da oldukça ayrımcı bir yaklaşım olmaktadır. Kocaeli Umuttepe Kampüsü gibi geniş kapasiteli bir konferans salonları bulunmadığından dolayı, çeşitli etkinlikler bahçede yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bahar şenlikleri kapsamında meslek yüksekokullarına hiçbir şekilde ulaşım desteği verilmemektedir. Umuttepe kampüsünde düzenlenen bahar şenliklerine öğrenciler kendi imkanlarıyla katılım sağlamaktadır. Ulaşım sorununun çözümlenmesi ve ana kampüsteki imkanların tüm öğrencilere eşit olarak verilmesi de üniversite kapsamındaki ringler ile mümkün olabilmektedir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu