Kocaeli’de Üniversite Okumanın 16 Güzel Yanı

0
664

Kocaeli Üniversitesi’nde okumanın güzel yanı ile ilgili bilgi sahibi olmak, üniversite tercihi yapacak olan kişiler için önem arz eden bir konudur. Bu kapsamda şehrin ve üniversitenin pek çok güzelliği mevcut olup, yaşanılası ve okunulası yapısı ile de ilk tercihler arasında yer almaktadır.

 • 1- İstanbul’a Yakınlığı

İstanbul’a yakın olan üniversiteler arasında bulunan Kocaeli Üniversitesi’ni tercih eden kişilerin ilk önceliği, konumu olarak bilinmektedir. Küçük İstanbul olarak anılan şehrin merkezinden İstanbul’a gidiş ortalama 1 saat sürmektedir. Üniversitede okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, servisler ile günübirlik olarak şehre gelip evlerine dönebilmektedir. Bu kapsamda İstanbul’da yaşayan kişiler için de kolay ulaşımı ile cazip bir alternatif haline gelmiştir.

Sadece İstanbul’a değil, Ankara, Bolu, Sakarya gibi şehirlere de yakın mesafede olduğundan dolayı yoğun ilgi görmektedir. Kocaeli, Ağva’ya İstanbul’dan daha yakın bir konumda olduğu için hafta sonu kaçamak yapmak isteyen öğrenciler ve çalışan kişiler için de oldukça popüler bir haldedir. İstanbul’a trenle gidebilme imkanını da elinde bulunduran şehrin, aynı zamanda merkezi konumda bulunan otogarı sayesinde de kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

 • 2- Doğal Manzarası

Kocaeli, hem doğal manzarası ile insanı etkileyen hem de sanayisinin gelişmiş olmasıyla da pek çok iş imkanı sağlayan bir sanayi şehridir. Geniş bir sahilinin olması ile de denizi seven kişilerin okumak isteyeceği en gözde üniversiteler arasında yer almaktadır. Seka Park gibi büyük bir sosyal ve doğal alana sahip olan merkez ilçesi İzmit’te pek çok güzelliği bulunan şehrin, diğer ilçelerinde de pek çok güzel manzaraları söz konusudur. Yeşilin mavi ile buluştuğu bu görkemli şehirde okumanın tadı bir ayrı olup, belli bir zamandan sonra ayrılmak istenmeyen bir şehirdir.

 • 3- Şehir İçi Ulaşım Kolaylığı

Kocaeli’de şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Merkez ilçesi olan İzmit’ten diğer ilçelere gitmek ortalama 30 – 40 dakika almaktadır. Aktarma yapmadan ulaşım sağlandığı için bu konuda oldukça konforlu bir şehir yapısı bulunmaktadır. Orduevi’ndeki son duraklardan istenilen dolmuşa binebilmek mümkündür. Ayrıca Halkevi köprüsünün altından da her ilçenin dolmuşları geçmektedir.

Halkevi üst geçidinin altında bulunan dolmuş durakları için ayrı merdiven inişleri söz konusudur. Bunun için hangi güzergâhtan hangi dolmuşların geçtiğinin bilinmesi gerekmektedir. Merdiven inip çıkmak istemeyen kişiler için ya da elinde valizi olan kişilere kolaylık sağlamak adına üst geçidin yürüyen merdivenleri bulunmaktadır. Ayrıca bu üst geçit, İstanbul köprüsüne benzeyen yapısıyla da özellikle gece ışıklandırmalarıyla hoş bir fotoğraf karesi oluşturmaktadır.

 • 4- Ücret Ödemeden Kampüse Ulaşım

Kocaeli’de üniversite okumanın avantajlarından biri de istenilen yere gitmek için otostop çekebilme durumudur. Kocaeli halkı, yol kenarında otostop çeken öğrencileri yadırgamaz ve her koşulda yardımcı olmak isterler. Bu konuyla alakalı olarak özellikle Kocaeli Umuttepe Kampüsü yolu üzerinde pek çok öğrencinin otostop çektiği görülür. Yol parası olmayan öğrenciler, bu yol ile zorluk çekmeden kaldıkları yere ya da kampüslerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.

 • 5- Sanat Sokağı

 

Kocaeli sanat sokağı, sanatsal faaliyetlerin düzenlendiği ve her türlü el becerisinin sergilenebileceği bir sokak olarak bilinir. Burada çeyizlik eşyalardan tel sanatına, karakalem resim çiziminden boncuk tasarımlarına her türlü sanat faaliyetini bulabilmek mümkündür. öğrencilerin uğrak mekanı olan ve şehre hoş bir ambiyans katan bu sokak, Halkevi’nde bulunmaktadır. Cumhuriyet Parkı’nın bulunduğu caddenin bir alt sokağı olan Sanat Sokağı’nda öğrenciler de kendi yaptığı tasarımlarını sergileyebilmektedir.

 • 6- Sanat Durakları

Kocaeli sanat durakları, özellikle yürüyüş yolu üzerinde oldukça rağbet görmektedir. Genel olarak konservatuvar okuyan öğrencilerin faaliyette bulunduğu sanat duraklarında enstrüman çalmak ve karşılığına para toplayabilmek mümkündür. pek çok öğrenci bu sanatsal faaliyet ile harçlık kazanabilmektedir. Ayrıca sadece müzik aletleri çalarak değil şarkı söyleyerek ya da pandomim sanatı icra ederek de sanat durakları kullanılabilmektedir. İzmit halkı bu tarzda öğrenci faaliyetlerine destek vererek ne kadar öğrenci sever olduklarını da göstermektedir.

 • 7- İkinci El Eşya Bulmak ve Satmak

Kocaeli’de ikinci el eşya alıp da satmak da oldukça kolaydır. Özellikle İnönü caddesinde pek çok spotçu bulunmaktadır. Bu spotçulardan temiz ikinci el eşya alınabileceği gibi öğrenciler mezun olurken eşyalarını da satabilmektedir. Ayrıca spotçuların araç hizmetleri de bulunmaktadır.

 • 8- Kocaeli Fuar Alanı

Kocaeli fuarı, yaz aylarında pek çok etkinlik, konser ve sergileri bünyesinde barındıran bir alan olarak bilinmektedir. Fuarda her yaz pek çok konser düzenlenmekte olup, kitap fuarı da bulunmaktadır. Özellikle öğrenciler için part – time iş imkanı da sağlayan büyük fuar kapsamında geniş bir lunapark da mevcuttur.

 • 9- Kocaeli Tramvayı

Kocaeli Tramvayı ile eskiden şehrin yürüyüş yolundan geçen tren hattını canlandırma projesi olarak düşünülmüş olup, Seka Park Kavşağı’ndan başlayarak şehrin pek çok alanına gidilebilecek bir ulaşım hizmetidir. Kocaeli’yi kısaca turlamak isteyen pek çok kişi bu hizmetten faydalanmaktadır. Tramvay hizmeti, nostaljik ve modern çizgilerle harmanlanarak şehre daha hoş bir görünüm de vermektedir.

 • 10- Kayak Merkezi Kartepe

Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi’nde okuyacak olan öğrencilerin hemen yanı başında bulunan Kartepe Kayak Merkezine gidebilme imkanları mevcuttur. Şehir bu kapsamda turizm olarak da kendini geliştirmiştir. Kocaeli’de okuyan öğrencilerin sıkılma gibi bir durumları söz konusu değildir. Her yerinde doğal bir güzellik ve aktivite alanları mevcuttur. Merkezi konumda olan şehrin Kartepe Kayak Merkezi’nde günübirlik kayak yapabilme, ata binme, teleferiğe binme gibi pek çok seçenek mevcut olup, uygun fiyata kısa bir tatil yapabilmek mümkündür.

 • 11- Barınma Kolaylığı

Kocaeli halkı öğrencilere anlayış göstererek onlara yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerin barınma ihtiyaçları genellikle KYK ya da özel yurtlar aracılığıyla mümkün olmaktadır. Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler, bölümlerinin duyuru panolarına v arkadaşı ilanı verebilirler. Her yerleşkede öğrenci bütçesine uygun eşyalı ya da eşyasız kiralık daireler bulunmaktadır. Öğrencilere kiralık ev vermek için kefil ya da daha farklı istekler söz konusu değildir. Sözleşme yapılır ve her ay elden ya da banka yoluyla kiralar ödenebilmektedir.

 • 12- Ücretsiz Çorba Dağıtımı

Kocaeli’nin hava durumu değişken olabilmektedir. Bu kapsamda soğuk olan günlerde genellikle belediyenin düzenlemiş olduğu, sıcak çorba dağıtımı, öğrencilerin yararlanabileceği ücretsiz hizmetler arasında yer almaktadır. Daha çok Cumhuriyet Parkı’nda kurulan çorba standları, yürüyüş yolu üzerinde de kurulabilmektedir. (Çorba çeşmesi)

 • 13- Belediyenin Düzenlediği Etkinlikler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu etkinlikler de öğrenciler için ücretsiz sosyal projeler arasında yer almaktadır. Toplu spor faaliyetleri, halk konserleri, uçurtma tepesinde yapılan aktiviteler, ücretsiz müze olanakları gibi pek çok hizmet ile Kocaeli, öğrenci şehri olarak anılmaktadır.

 • 14- İş Olanakları

Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler kolaylıkla iş bulabilmektedir. Özellikle mühendislik okuyan kişiler için bölgenin sanayisinin gelişmiş olmasından dolayı pek çok iş alanı mevcuttur. Ayrıca Gölcük’te bulunan tersanede de denizcilik fakültesi mezunu olan öğrencilerin iş başvurusu yapma imkanı bulunmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde ya da ilçe belediyelerinde üniversite stajı olanağı da mevcuttur.

 • 15- Sosyal Aktiviteler

Kocaeli, öğrenciler için pek çok sosyal olanağı bulunan aktivitesi yüksek bir şehir olarak bilinmektedir. Bu kapsamda marinasında yürüyüş yapabilme, tarihi savaş gemisini gezebilme, sahil kafelerinde canlı müzik dinleyebilme, barlar sokağında eğlenebilme olanakları mevcuttur. Kocaeli’de sosyal aktivite bulmak için para harcamaya bile gerek yoktur. Sahil çardaklarında oturarak ya da yürüyüş yolunda sokak sanatçılarını dinleyerek bile eğlenebilme olanağı bulunmaktadır. Ayrıca marinadaki teknelerde uygun fiyata balık ekmek yiyebilme imkanı mevcuttur.

 • 16- Semt Pazarları

Özellikle merkezde bulunan Kocaeli Perşembe Pazarı, şehrin en ün kazanmış pazarı olarak bilinmektedir. Her hafta kurulur ve içinde her türlü ihtiyaç bulunabilmektedir. Sebze meyve olarak da giyim ya da ev gereçleri olarak da çok kapsamlı bir semt pazarıdır. Ayrıca Köseköy civarında bulunan sosyete pazarı da pek çok kişinin tercihi arasında yer almaktadır. Öğrenciler uygun fiyata her türlü alışverişini bu pazarlardan yapabilmektedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim