Kocaeli’de Üniversite Okurken Yurtta Kalmak

0
756

Kocaeli Üniversitesi’nde yurtta kalmak, pek çok öğrencinin barınma ihtiyacına yönelik yaptığı tercihler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda KYK yurdu ya da özel yurtlarda kalınabilmektedir.

Kocaeli’deki Özel Yurtların Özellikleri

Kocaeli’de bulunan özel yurtlar, Kocaeli Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinin yakın civarında bulunmaktadır. Bu kapsamda kampüse kayıt için giden her öğrenciye broşürler dağıtılır ve tanıtımlar yapılır. Kampüs bahçesinde ya da giriş kapısının önünde bu tanıtımı yapan yurt çalışanlarını görebilmek mümkündür.

Özel yurtlarda karma bir yapı söz konusu değildir. Kız yurtlarının ağırlıkta bulunduğu yerleşkeler dışında, erkek öğrenci yurtları genellikle İzmit’te bulunmaktadır. Devlet yurdu gibi sıkı bir yönetim söz konusu olmamakla birlikte, yurda son giriş saatinin gece 12’ye kadar olduğu yurtlar mevcuttur. Öğrenci yurtta bulunduğu süre boyunca her gece imza atarak, mevcudiyetini beyan etmekle yükümlüdür. Özel yurtlarda tek kişilik oda imkanı bulunmakla beraber en fazla kişi sayısı bir oda için 4 olarak bilinmektedir.

Bazı yurtlarda yemek hizmeti verilebilmekte olup, yemekhanesi bulunmayan ya da ücretli olan yurtlar da mevcuttur. Odalarda iki kapaklı giysi dolabı, yatak ve çalışma masası vardır. Genel olarak tüm özel yurtlarda ortak alanlar mevcuttur. Bu alanlar ortak bir televizyon odası tuvalet ve banyodur.  Tuvalet ve banyo, özel yurtlarda oda içinde de bulabildiği gibi yurdun bina yapısına göre farklı bir alanda da olabilmektedir. Yurtların genelinde bahçe ve kantin de mevcut olup, sınırsız internet hizmeti de bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak KOÜ’ye yakın konumdaki özel yurtları liste halinde görebilirsiniz.

Kocaeli’deki Devlet Yurtlarının Özellikleri

Devlet yurtlarında, öğrencilerin yurtta olduğunun belgelenmesi amacıyla her gün imza atma zorunluluğu vardır. Yurda son giriş saati 23:00 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin imza saatini kaçırmamaları için bu süre her gün anons olarak geçmektedir. Devlet yurdu imza saati22:00 ile 23:00 saatleri arasında gerçekleştirilmekte olup, izin kağıdı bulunmayan öğrencilerin yurtta olmaması cezai işlem ile sonuçlanmaktadır. Devlet yurdunda kalmaya hak kazanan kişilerin, devlet yurdu yemek fişleri aylık olarak verilmektedir. Her gün için bir kahvaltılık fiş, bir de ana yemek fişi mevcuttur. Bu fişler imza karşılığı müdüriyetten alınmaktadır. Fişler birleştirilemez ve başka bir gün için kullanılamazlar. Günü geçen yemek fişleri geçersiz sayılmaktadır. Bu kapsamda aynı günün yemek fişleri birleştirilerek kullanılabilmektedir.

Birinci öğretim olan öğrenciler kahvaltılarını yapamadan yurttan ayrılmak durumunda kaldıklarından dolayı, böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Kahvaltı saati öğlen 12’ye kadar sürmektedir. Kahvaltı saatini kaçıran öğrencilere kahvaltı servisi açılmamaktadır. Yemek fişi ile kantinde mevcut olan her türlü yiyecek ve içecek alınabilmektedir. Ancak yemek fişlerinin karşılığı çok yüksek olmadığından dolayı genellikle üstüne para eklemesi yapmak gerekmektedir. 

Yurtlara giriş için; o yurtta kalındığına dair öğrenci giriş kartının mutlaka bulunması gerekmektedir. Kayıt esnasında her öğrencinin adına düzenlenen bu kartların kaybedilmesi söz konuş değildir. Her dışarı çıkıldığında yurda giriş için bu kartlar güvenlik görevlisine gösterilmek zorundadır. Kız yurduna kesinlikle erkek girememektedir. Eğer herhangi bir sorundan dolayı kız öğrenci katlarına erkek girecek olursa bu durum için anons yapılmakta olup, yurdun içinde görevli olan kadın güvenlik görevlileri eşliğinde katlara çıkış yapılabilmektedir. 

Yurttan ayrılırken ya da izne çıkarken devlet yurdu izin kağıdı formu alarak bunun doldurulması gerekmektedir. Görevli memur tarafından verilen bu izin her dönem için 15 gün olarak belirlenmiştir. Üniversite’nin tatilde olduğu dönemlerde ise bunun için sadece yurttan ayrıldığının belirtilmesi gerekmektedir. Okulun tatil olması ile devlet yurtları da kapanabilmektedir. Öğrencilerin zor durumda kalmaması içinse tek bir yurtta toplanma yapılabilmektedir. İzin süresinin bittiği gün yurda gelip imza atmak gerekmektedir. İznin uzatılması içinse, bir gece yurtta kalma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Devlet yurdu özellikleri arasında, yurt odalarına valizlerin çıkarılması yasağı da yer almaktadır. Bunun için bir depo bulunmakta olup, valiz fişi karşılığında boş ya da dolu fark etmeksizin valizler buraya bırakılmak zorundadır. İstenilen zamanda fiş ile birlikte öğrenciler valizlerini geri alabilmektedir. Yurda ilk girişte müdüriyete giderek yorgan, yastık ve nevresim kılıfı alınmaktadır. Bunlar yurdun demirbaşı oluğundan dolayı her öğrenciye zimmetlidir. Yurtta başka bir nevresim takımı kullanmak yasaktır. Yurttan ayrılırken ise bu zimmetler tekrar görevlilere teslim edilmek zorundadır.

Yahya Kaptan Zekiye Gündoğdu Devlet Yurdu

Kocaeli’de bulunan devlet yurtları, farklı bölgelerde yer almakta olup genel kurallar hemen hemen aynıdır. Disiplinli bir yapısı olan devlet yurtlarının kurallarına uyulması gerekmektedir. Bu kapsamda en çok bilinen ve en eski yerleşim olan devlet yurdu, Yahya Kaptan’da bulunan Kocaeli Zekiye Gündoğdu Öğrenci Yurdu olmaktadır. Yahya Kaptan Mahallesi, merkezi sayılabilecek bir konumda bulunup, ulaşım sorunu bulunmayan bir yurt olarak bilinmektedir. Yurdun geniş bir bahçesi mevcut olup, ilk kayda gelen öğrencilerin yakınları içeriye alınmamaktadır. Bahçenin içerisinde hem yurt müdürlüğü hem erkek öğrenci yurdu hem de kız öğrenci yurdu mevcuttur.  Ayrıca yurdun yemekhanesi ve çamaşırhanesi de dışarıda bulunmaktadır.

Yahya Kaptan Devlet Yurdu kapsamında koğuş sistemi mevcuttur. Odalar 6 – 8 kişilik olup banyo ve tuvaletler ortaktır. Odanın içerisinde iki adet çalışma masası bulunmaktadır. Giysi dolapları ise metal olup, asma kilit sistemi ile korunmaktadır. Kilidin anahtarının kaybolması ya da bulunamaması halinde yurt kimliği gösterilerek personelden kilidin kırılması istenmektedir. Asma kilitler yurt kantininde bulunmakta olup, her kırılan kilit için ödenecek miktar aynıdır. Yahya Kaptan Yurdu banyo ve tuvalet odaların dışarısında bulunmaktadır. 8 kabini mevcut olan yurt banyosunun kapısı olmakla birlikte, farklı bakımlar yapılabilmesi için herhangi bir paravanı mevcut değildir. Yurdun giyinme dolapları koridorda bulunmakta olup, koridor ışıkları sensörlüdür. Bir hareket algılamadığı zaman yanmamaktadır. Ayrıca gece 3’ten sonra odalarda elektrik kesintisi yaşanabilmektedir. Sürekli yanan oda ışığını fark eden nöbetçi güvenlik odaya gelip uyumanızı isteyebilmektedir. 

Bahçecik Devlet Kız Öğrenci Yurdu

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan bu yurt, sadece kız öğrenciler için yapılmıştır. Yurt iki bloktan oluşmakta olup, 4 katlı olarak inşa edilmiştir. Odalar 2 ya da 4 kişiliktir. Aynı zamanda yurdun içerisinde internet kafe mevcut olup, ayrı bir çalışma odası da bulunmaktadır. Yurdun internet kafesi ise ücretlidir. Yemekhane ve kantin içeride olmakla beraber iki blok için de ortaktır. Yemekhanede büyük bir televizyon bulunup, iki tane de kanepe bulunmaktadır. Odalara yiyecek ve içecek çıkarmak yasaklanmıştır. Ayrıca ilk iki katlarda öğrencilerin perde açmasına da müsaade edilmemektedir. Konumu gereği D100 Karayolu’nun yanı başında olan yurtta sorun yaşanmaması adına böyle bir kural getirilmiştir. 

Bahçecik Kız Öğrenci Yurdu oldukça rahattır. Her katta 4 daire bulunmakta olup bu dairelerin her birinde 3 adet oda bulunmaktadır. Odaların 2 tanesi 2 kişilik, 1 tanesi ise 4 kişiliktir. Banyo ve tuvaletler her daire için ayrıdır. Ancak dairelerin içerisinde banyo ve tuvalet birdir. İçeride iki tane kadın nöbetçi güvenlik bulunurken, dışarıda bir tane erkek güvenlik bulunmaktadır. Erkek güvenlik kesin suretle yurdun içine giremez. Bahçecik Kız Öğrenci Yurdu, Yahya Kaptan Yurdu’na göre daha konforlu bir yapıdadır. Kuralları hemen hemen aynı olmakla birlikte en büyük farkı, öğrencilerin daha rahat etmeleri olarak bilinmektedir. Ayrıca Başiskele sahiline de yürüme mesafesinde olduğundan dolayı denizi görmek için merkeze inmeye gerek yoktur.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim