KPSS Puan Hesaplama Motoru Açıldı

0
3865

ÖSYM’nin standart sapma ve test ortalamaları değerlerini dikkate alarak hazırladığımız kpss puan hesaplama motoru açıldı. Tam 121 farklı puan türünde adaylar puanlarını hesaplayabilecekler. Burada adaylar için önemli olan bazı puan türleri bulunmaktadır.

p3 puan türü ve önemi

p3 puanı kpss lisans mezunu adaylar için önemlidir. B kadro olarak anılan memurluk türlerinde p3 puanı veri olarak alınmaktadır. P3 puanının hesaplanmasında 60 genel kültür 60 genel yetenek testlerinden yapılan doğru/yanlışlar önemlidir. Bunun yanında genel kültür ve genel yetenek testlerinden tüm adayların yaptığı ortalamalar da standart sapma kapsamında değerlendirilerek yaptığınız puana eksi ve artı olarak etkisi olmaktadır. Veterinerlik, düz memur, mühendislik vb. fakültelerden mezun olan adaylar p3 puanıyla atanmaktadır. p3 puan hesaplama motorunu kullanarak son yapılan kpss sınavınının standart sapma ve test ortalamaları dikkate alınarak puanınızı hesaplayabilirsiniz.

p121 puan türü ve önemi

p121 puan türü öğretmenlerin atanmasında dikkate alınan puandır. Bu puan türünün hesaplanmasında genel kültür ve genel yetenek, eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisi testi (öabt) önemlidir. Tabi %50 etkiye sahip öabt, p121 puan türünün en belirleyici testidir. Adaylar genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri testlerini ortak çözerken öabt testi her aday için farklıdır. Rehber öğretmen, sınıf öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, matematik öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği… kısacası tüm öğretmenlik türleri için öabt testi farklıdır.

Öğretmen adayları kpssde 120 gk-gy, 80 eğitim bilimleri, 50 öabt toplamda ise 250 sorudan sorumludurlar. p121 puan hesaplama sistemini kullanarak öabt puan hesaplama ile puanlarını hesaplayabilirler ve atanma puanlarını tahmin edebilirler.

KPSS A Puanı ve önemi

Siyasal bilgiler, iibf, hukuk vb. fakültelerden mezun adaylar a grubu sınavına girmektedirler. A Grubu adaylar için p35, p40 ve p49 puan türleri en önemli puanlardır. Bununla birlikte Gümrük Muhafaza Memuru da olabilen a grubu adayları p3 puan türünü de es geçmemelidirler. Zaten puan hesaplaması yapılırken genel kültür ve genel yetenek puanları diğer puan türlerine etki etmektedir. Bununla birlikte YDS puanı da adaylar için önemli olan bir diğer sınavdır.

A Grubu adayları 120 genel kültür genel yetenek, 150 alan (maliye, muhasebe, işletme, iktisat, hukuk) ve 30’ar sorudan oluşan kamu yönetimi, istatistik, ekonometri, çevre ekonomisi ve endüstri ilişkiler, uluslararası ilişkiler testlerini de çözmektedirler. kpss a puan hesaplama ile a grubu adaylar ösym puanına çok yakın puanlarını hesaplayabilirler.

Uzun soluklu sınavda tüm öğrencilere başarılar dileriz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim