KPSS Puan Türleri Değişti! (A Grubu ve ÖABT)

0
9052

KPSS A Grubu ve Öğretmen adayları için önem arz eden puan türlerinde ÖSYM köklü bir değişikliğe gitti. Özellikle A Grubu adaylarını etkileyecek değişiklikte daha önce 121 puan türü varken yeni değişiklikle birlikte puan türü 55’e düştü. Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça öğretmenliği atamaları içinse P-120 puan türü oluşturuldu. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılın ilkbahar YDS puanı geçerli olacaktır.

unibilgi.net sitesi olarak eski-yeni değişikliği maddeler halinde sizin için derledik. Bu süreçte özellikle kurum sınavlarındaki puan türlerinin değişmesi ilerleyen süreçte adaylarda kafa karışıklığına neden olacaktır. İlanların gelmesiyle birlikte de kurumların yeni puan türlerini hep birlikte öğreneceğiz.

YENİ DEĞİŞİKLİKTE NELER VAR?
1- Daha önceki puan sisteminde 121 puan türü varken (ortaöğretim ve lise kpss dahil) yeni puan sisteminde 55 puan türü bulunmaktadır.
2- Daha önceki puan sisteminde yaklaşık 90 puan türünde YDS puanı etkiliyken yeni sistemde YDS puanının etkisi yok.
3- Önceki sistemde YDS’ye girmeyen adayların birçok puan türü hesaplanmazken yeni sistemde bu olumsuzluğun önüne geçilmiş gibi görünüyor. Yani artık YDS’ye girmeyen adayların tüm puanları hesaplanacak. Ancak kurumlar eski sistemdeki gibi sınava başvuru için YDS’den 50, 70, 80 gibi puan isteyebilir.
4- Daha önce A Grubu testleri pazar sabah ve pazar öğleden sonra olmak üzere 2 oturumda yapılmaktaydı. ÖSYM’nin yeni puan kılavuzunda A Grubu oturumları 2 veya 3 test halinde uygulanacak.
5- A Grubu öğleden sonraki oturumundan ekonometri testi kaldırıldı.
6- Değerlendirmede, adayın en az bir ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri hesaplanmayacaktır.

PUAN TÜRLERİ DEĞİŞİKLİĞİNE YORUM
Değerli arkadaşlar ben de A Grubundan puan alıp kurum sınavları ilanlarının gelmesini bekleyenlerdenim. Öncelikle 2017 KPSS sonuçları açıklanana kadar yapılacak kurum sınavlarında eski puan türlerinin kullanılacağını bilmelisiniz. 2017 KPSS sonuçları açıklandıktan sonra daha önce 1 seneye düşen KPSS puanı geçerliliğinin etkisiyle yeni alımlarda aşağıdaki yeni puan türleri kullanılacaktır.

Örneğin daha önce P-35 puanıyla alım yapan Gelir Uzman Yardımcılığı değişiklik sonrasında muhtemelen P-48 puanıyla (GK %10, GY %10, Hukuk %20, İktisat %20, Maliye %20, Muhasebe %20) alım yapacaktır. Diğer kurumların hangi puandan alım yapacağını zamanla hep birlikte göreceğiz.

Son olarak üzerinde önemle durduğum konuyu sizle paylaşmak istiyorum. A Grubundan iyi bir puan almak için artık Kamu Yönetimi, ÇEKO ve Uluslararası İlişkiler derslerine de çalışmalısınız. Zira hangi kurumun alım yapacağını önceden kestirmek mümkün olmuyor. Maliye, muhasebe, iktisat ve hukuk netleri 75 olup da ÇEKO, uluslararası ilişkiler ve kamu yönetimi netleri kötü olan bir arkadaşımın P-113 puanı 80’den daha az. Biliyorum çok fazla konu var daha neye çalışacağız diyeceksiniz. En azından bu üç alandan son 10 yılın çıkmış sorularına göz atın.

Hepinize başarılar diliyorum.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim