KPSS Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak

0
3347

KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı. Adaylar bundan sonra 2017/1 ve 2017/2 tercihleri yapmak için ÖSYM’nin tercih kılavuzunu yayınlamasını bekleyecek. ÖSYM internet sitesinden yaptığı açıklamada KPSSS önlisans ve ortaöğretim adayları için tercih kılavuzunun 21 Aralık 2016 tarihinde yayınlanacağını açıkladı.

Hükümetten ekonomik anlamda ciddi bir kısıntı açıklaması gelse de bu kısıntının personel alımlarına yansımayacaktır. Çünkü devlet kadrolarında yer alan binlerce memurun görevleri ellerinden alındı. Var olan ihtiyacın üzerine bu durumu da ekleyince 2017 memur alımlarında ciddi bir artışın olacağı kanaatindeyim. Sadece adaylar bu süreçte sabırlı olmalı. Zira temizlik hala devam ederken Devlet Personel Başkanlığının net sayıyı bildirmesi mümkün görünmüyor.

Tercih yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
1- Öncelikle alım yapılacak kadronun özel şart taşıyıp taşımadığını araştırmalısınız. Örneğin şoför alımı için belli bir süre ehliyetinizin olması gerekiyor.

2- Verdiğiniz emeğin yanlış tercih sonucu heba olmaması için tercih kılavuzunu sonuna kadar okuyun. Bu tercih aşamasında daha isabetli karar vermenizi sağlayacaktır.

3- Geçmiş alımlarda istediğiniz pozisyonun kaç puanla kapattığını araştırın. Bu sayede tercih listesi oluştururken zorluk yaşamazsınız. Bir de geçmiş yıllarda kaç alım yapılmış ve kaç puanla kapatmışsa bu yıl yapılan alımları ve puanınızı kıyaslayabilirsiniz.

4- Yapılan yanlışlardan biri de son alımdaki puanla ilk tercih aşamasını karşılaştırmanız. KPSS Önlisans ve Ortaöğretim puanınız 2 yıl geçerlidir. Yani 2017 ve 2018 yılında da yapılacak alımlarda tercih yapabilirsiniz. İlk tercihten sonraki tercihlerde memur pozisyonlarındaki puanların düştüğünü söyleyebiliriz. Yani ilk tercihte atanamazsanız ümitsiz olmayın ve diğer tercih dönemini bekleyin. Sınırda kaldıysanız çok daha iyi bir şehre atanabilme imkanınızın olduğunu unutmayın.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim