Haberler

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı gibi ürün ve hizmetlerden kullanmak isteyen tüm kişilerin ve kurumların bankaların çalışma politikalarınca belirlemiş oldukları koşullara uyumlu olması gerekmektedir. Belli bir gelire sahip olmak, sigortalı bir çalışan olmak, mevut borç durumu, talep edilen kredi tutarı ve özellikle kredi notu gibi koşullar bir kimsenin kredi başvurusundaki değerlendirme aşamasında ele alınan kriterlerdir. Bu koşullardan herhangi birinin yerine getirilememesi halinde başvuru süreci olumsuz sonuçlanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bir kimsenin başvurusunun değerlendirilmesi ilk olarak kredi notu sorgulaması ile başlatılmaktadır.

Kredi notu her bir tüketicinin risk profili ve kredibilite durumunu ifade etmektedir. Yani kullanılan krediler ve kredi kartları, bu ürünlere ait ödeme alışkanlıkları, mevcut borç durumu ve diğer tüm finansal çalışmalara ait verilerin toplanması sonucunda bir takım hesaplamalara tabii tutularak oluşturulan kredibilite puanları bankalar tarafından risk durumlarının değerlendirilmesi aşamasında iyi bir referanstır. Bu referans notu olarak değerlendirilen kredi notunun düşük olması bankalar tarafından risk olarak değerlendirilmekte ve kredi puanı düşük olan tüketicilerin işlemleri ön eleme aşamasında olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi notu yükseltme taktikleri öncesinde bankakredinotum.com adresinde de belirtildiği gibi kredi notunun düşmesine neden olan faktörlerin ilk olarak ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bilindiği gibi gecikmeli yapılan ya da hiç yapılmayan tüm ödemeler kredi notunu direkt olarak ve olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle gecikmeye düşmeden düzenli bir ödeme alışkanlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu disiplinli ödeme alışkanlığına sahip olunması kredi notu nasıl yükselir sorusuna yanıt arayan her bir tüketici için oldukça önemli bir husustur. Ancak kredi notu yaşanan finansal sıkıntılar nedeni ile düşmüş ve tekrar bankalar ile aktif olarak çalışamayan tüketiciler için bu söz konusu olmamakta ve bir takım alternatif seçenekler sunularak kredibilite durumunun iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Kredi notu yükseltme teknikleri içerisinde ilk olarak bilinmelidir ki tekrar bankalar ile çalışılması gerektiği belirtilmektedir. Bu işlem için de bankakredinotum.com adresinde bloke teminatlı kredi kartı kullanımı önerilmektedir. Herhangi bir işlem yapmadan sadece bekleyerek kredi sicilinin düzelmesi söz konusu olmadığı için tekrar bir takım finansal çalışmalara girilmesi gerektiği vurgulanmakta ve kredi kartı, küçük tutarlarda krediler ve buna benzer ürünler ile bir takım küçük çaplı finansal çalışmalar ile tekrar bankalar ile çalışılmalıdır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli husus bu ürün ve hizmetlerin ödemelerini ödeme planına bağlı bir şekilde yapılması gerektiği ve asgarisinin değil ekstrede belirtilen tutarlar üzerinden ödemelerinin yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/03/09/kredi-notu-yukseltme-teknikleri/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu