Haberler

Kurumsal Kimlik Sadece Logo ve Kartvizit Değildir

Kurumsal kimlik, hemen her işletme için son derece önemli bir pazarlama bileşeni olarak kabul edilir. Bu kapsamda geleneksel araçları yaygın olarak kullanmakla birlikte çağın gereksinimlerine de ayak uyduracak girişimlerde bulunmanın gerekliliği, son zamanlarda öne çıkıyor. Current Works Dijital Pazarlama Ajansı kurucusu ve yöneticisi Damla ÇİĞ YOLUK, kurumsal kimliğin çeşitlenmesi gerekliliği ve günün gereksinimlerine uygun olarak hangi araçların kullanılabileceğini anlatıyor.

Kurumsal kimlik, markanın en temel unsurudur. Bu markanın bir kişi, firma ve ürün olması fark etmez. Herhangi bir markanın, firmanın ve kişinin kendisini bir kurumsal yapı olarak arz etmesi, onun ciddiye alınmasını sağlayacaktır.

Geleneksel olarak işletmelerin kullandığını araçları hepimiz biliriz. Kartvizit ve logo başta yer almak üzere, fiziksel reklam ve promosyon ürünleri, marka kimliği veya diğer bir deyişle kurumsal kimlik olarak kullanılır. Ancak günümüzde hangimizin bir kartvizit defteri var? Logonuz çok iyi tasarlanıyor ancak bunu nerede duyuruyorsunuz?

Geleneksel Yöntemlerin Ötesine Geçin

Günün koşullarında, basılı materyal kullanımı yok denecek kadar azdır. Broşürler, kataloglar ve hatta basılı medya organlarının yayınları dahi markanın kendisini ifade etmesi için yeterli değildir. Bu durumda iyi bir logonun varlığı da bir anlam ifade etmez.

Doğru pazarlama yapılmadığı için pek çok iyi tasarlanmış markanın, çok iyi logoları ve geleneksel kurumsal kimlik araçları olmasına rağmen yeterli bilinirliği elde edemediğini biliyor musunuz?

Bunun nedeni ise gayet açıktır: “Tüketici davranışları”

İnsanlar Sizi Nasıl Bulur?

Geçmişte hepimizin evinde bir altın sayfalar rehberi, bir telefon defteri, bir de kartvizit defteri bulunur ve ihtiyaçlarımıza göre bu araçları kullanırdık. Örneğin; veteriner arıyorsak, altın sayfalar defterindeki ilanlara bakar, genellikle buradan en etkileyici ilanı veren kliğini arıyorduk. Eğer kartvizit albümünde daha önce kartını aldığımı bir veteriner varsa, bunu da tercih edebiliyorduk. Pekiyi bugün durum böyle mi?

Elbette bugün geleneksel araçlar tamamen ortadan kalkmış değildir. Belirttiğim gibi; Kurumsal Kimlik “Sadece” Logo ve Kartvizit Değildir. Bu araçların yanında modern araçların da kullanılması gereklidir.

Dijital Medyada Kurumsal Kimliğiniz İnşa Edildi mi?

Günümüz tüketici alışkanları hakkında yorum yapmak için aslında derin araştırmalar yapmaya gerek yok. Kendi davranışlarımızı inceleyerek aslında sonuca ulaşmak mümkün.

“Biz neyi, nasıl arıyoruz?” sorusunu cevaplamak bunu çözümlemek için yeterli.

Bugün bir ihtiyacımız olduğunda, internet araması yapıyor ve bu ihtiyacı karşılayacak kaynaklara ulaşıyoruz. İşte bu noktada çok önemli bir detay karşımıza çıkıyor, bu da; kurumsal kimliğin dijitalleşmesi ve marka otoritesinin dijitalde geliştirilmesidir.

Kullanıcı veya tüketiciler, markanıza sadece ulaşmakla sizi doğal olarak tercih etmezler. Kullanıcının sizi tercih etmesi için markanızın güven vermesi gerekir ki, bunun için yeni nesil pek çok araç onlara değerlendirme fırsatı sunar.

Dijital platformlarda var olmanız, mümkün olduğunca bilinmeniz ve hakkınızda pozitif yorumların yapılmış olması, bu tercihte etkili olacaktır. Herhangi bir firma veya marka tercih edilirken, dijital kurumsal kimliğinin güçlü olması, en etkili faktördür.

Kurumsal Pazarlama Yapın

Marka bilinirliği elde etmek için dijital medya araçlarını çok iyi kullanmalı ve mümkün olan her zeminde var olmalısınız. Bununla birlikte, bulunduğunuz ortamları çok iyi kullanmak, marka değerinizi, müşteri bağlılığını ve yeni müşteriler edinmenizi kolaylaştırır. Fiziksel, yani geleneksel araçlarınızı da bunun yanında etkili biçimde kullanmanız, kurumsal kimliğinizi en iyi seviyeye taşır.

Bu yolda atılacak ilk adım, internet varlığını tesis edecek alt yapıyı kurmaktır. Doğru bir web sitesi kurmak ve iyi içerikle doldurmak, önceliğiniz olmalıdır. Bu aşamada, logonuz ve içerik geliştirme süreçleriniz dijitale uyumlandırılır ve/veya geliştirilir.

Web siteniz, logonuzu da içeren çok daha kapsamlı bir kurumsal kimlik aracı olarak çalışacaktır. Çok daha önemlisi, bu aynı zamanda otomatik bir pazarlama aracıdır ve SEO gibi uygulamalarla öne çıkması sağlandığında, kullanıcılar size ulaşabilecektir. Web sitesi ile birlikte, logonuz ve kurumsal kimliğinizin diğer bileşenlerini sosyal medyaya da taşımanız durumda ise tam anlamıyla modern bir kurumsal kimlik inşası sürecini tamamlamış olacaksınız.

Kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yönetmek ve çağın gereksinimlerine uygun araçları kullanabilmek için profesyonellerden yardım almanızda fayda vardır. Modern pazarlama araçları ile gerçekleşecek marka yönetimi, markanızı olması gerektiği konuma hızlı biçimde taşıyabilir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu