Haberler

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuruları ne zaman başlayacak? sorusu üniversite öğrencilerinin en sık sorduğu soruların başında geliyor. Merakla burs başvuru sayfasının açıklanmasını bekleyen öğrenciler için bu sorunun cevabını veriyoruz. 2014 yılında burs başvuruları 23 Ekim-9 Kasım tarihleri arasında yapılmıştı. Hemen her sene kyk burs başvuruları ekim-kasım ayları arasında yapılmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın açıkladığı programa göre 2015 yılında da kyk burs başvuruları ekim ayında yapılacaktır. Burs ödemeleri ise 2016 yılı Ocak ayından itibaren yapılacaktır. Burs başvuruları kredi ve yurtlar kurumu’nun internet sitesi kyk.gov.tr adresinden yapılacaktır. İlk gün internet sitesi çöktüğü ya da çok yavaşladığı için burs başvurularınızı sonraki günlerde yapmanızı tavsiye ederim.

KYK BURS BAŞVURUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLER

1- Değerli arkadaşlar ilk gün veya son gün başvuru yapmanızda bir fark yoktur. Burs önceliği ilk başvuru yapan kişiden sona doğru sıralanmamaktadır. O yüzden burs başvurusu için acele etmeyin.

2- Burs başvurusu yaparken bilgileri eksiksiz girmelisiniz. Yanlış girilen bilgiler sonrasında burs almaya hak kazanır ve bu yanlış daha sonra ortaya çıkarsa tarafınıza dava açılabilir.

3- KYK Bursları 2015 yılında aylık 330 TL’dir.

4- Yüksek lisans öğrencileri için aylık burs ücreti 660; doktora öğrencisi için 990 TL’dir.

5- KYK bursu öğrencilere karşılıksız verilen parasal yardımlardır. Ancak bursunuzun kesilme ihtimali vardır. http://www.unibilgi.net/haberler/kyk-bursu-hangi-durumlarda-kesilir/ bu yazıdan hangi durumlarda kyk bursunuz kesilir öğrenebilirsiniz.

6- İkinci öğretim öğrencileri de burs başvurusu yapabilir.

7- Özel üniversitede okuyan öğrenciler de burs başvurusu yapabilir.

8- Burs ve kredi başvuruları sonrasında burs çıkmayan adaylara “başvurmaları halinde” kredi çıkacaktır. İsteyen her öğrenci öğrenim kredisi alabilmektedir.

9- Öğrenim kredisi karşılıklı verilen parasal yardımlardır. Aylık burs ücretiyle aynı ücrette yardım yapılmaktadır. Üniversiteden mezun olduktan 2 yıl sonra krediler devlete geri ödenecektir.

10- 2015 yılında 353.000 öğrenci burs, 996 bin öğrenci de öğrenim kredisi almaktadır.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu