KYK Burs/Kredi Banka Kartı Nereden Alınır?

0
971

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve öğrenim kredisi ödemeleri Ziraat Bankası Bankkart Genç ile yapılmaktadır.

KYK ödemelerinin yapılacağı hesaplar KYK burs/kredi taahhütname onayı sonrası başvuru yaparken doldurduğunuz adrese kurye aracılığıyla gitmektedir. Kartınızın belirlediğiniz adrese gitmesi bankanın yoğunluğuna göre 2 haftayı bulabilir.

Şu an başvuru yaparken girdiğiniz şehirden farklı bir şehirdeyseniz Bankkart Genç’i alabileceğiniz şubeleri 0850 258 00 00 numaralı telefondan arayarak öğrenebilirsiniz. Bu konuda KYK’nın herhangi bir yükümlülüğü bulunmuyor.

Daha önce yurt başvurusu yaptığınız veya hali hazırda kullanılabilir statüde bir Bankkart Genç’iniz varsa KYK burs/kredi ödemeleri bu karta tanımlanacaktır.

KYK Ödemelerinin Yapılacağı Ziraat Bankası Kartını Nereden Alacağım?

KYK yurdunda kalan öğrencilere geçmiş yıllarda kartlar kurye aracılığıyla yurda gelmişti. Ancak bu yıl pandemi sebebiyle KYK yurtları kapalı. Bu yüzden tüm öğrencilere kartlar burs/kredi başvurusu yaparken belirledikleri adrese gelecek. Evde olmamanız durumunda kartınız en yakın şubeye bırakılmaktadır.

KYK burs/öğrenim kredisi ödemelerinin yapılacağı Bankkart Genç’i teslim alacağınız tarihleri ve şube veya hizmet noktasını öğrenmek için kyksorgu.ziraatbank.com.tr bu bağlantıya tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranızı yazmalısınız. Yoğunluk sebebiyle söz konusu siteye ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden farklı saatlerde tekrar denemenizi öneriyorum.

Ziraat Bankasının verdiği cevap aşağıdaki gibidir;

Ödemenizi almak için kartınızı almanıza gerek yok. Aciliyet varsa banka şubesine giderek kimliğinizle birlikte ödeme alabilirsiniz. Ya da mobil uygulama üzerinden kartsız işlem yaparak paranızı kullanabilirsiniz. Bununla ilgili detayları müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Adres Değişikliği Yapabilir miyim?

Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak adres değişikliği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak? 

Ödemeler genellikle burs başvuru sonuçları açıklandıktan 2 hafta sonra yapılmaktadır. 2022 yılı KYK burs/kredi ücreti önlisans ve lisans öğrencileri için 850 TL. Aralık ayında ekim, kasım ve aralık ayı ücretini alacaksınız. Yani 3 aylık toplamda 2.550 TL ödeme alırsınız.

2023 ocak ayından itibaren ise ödemelerinizi her ay T.C. kimlik numaranızın son hanesine göre alırsınız. 2023 yılı ocak ayından itibaren aylık 1.250 TL ödeme yapılacaktır. Buna göre TC kimlik numarasının son hanesi;
“0” olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı
“2” olanlar için ödeme günü her ayın 7’si
“4” olanlar için ödeme günü her ayın 8’i
“6” olanlar için ödeme günü her ayın 9’u
“8” olanlar için ödeme günü her ayın 10’unda ödeme alacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim