Haberler

KYK Burs ve Kredisinde Yaş Sınırı Var mı?

KYK bursu ve öğrenim kredisi başvurularında yaş şartı var mı? Detaylar içerikte...

Anayasanın 2 ve 60’ıncı maddelerinde sosyal hukuk devletinin tanımı yapılmış ve sosyal hukuk devletinin güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü olduğu açıklanmıştır. Bu doğrultuda sosyal devlet anlayışına uygun olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine burs ve öğrenim kredisi vermektedir.

Tabii ki Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun ve ilgili yönetmeliklerle kimlerin burs veya öğrenim kredisi alıp alamayacağı açıklanmaktadır. Örneğin KYK burs/kredi yönetmeliğine göre daha önce burs/kredi alan öğrencilere yeniden burs/kredi verilemeyeceği yönünde bir ibare yer almaktadır.

Bu ibarenin kafa karışıklığına yol açmaması için bir örnekle açıklayalım: Daha önce önlisans veya lisans bölümü okuyan bir öğrenci burs/kredi aldı ve mezun oldu. Daha sonra bu öğrenci yeniden önlisans veya lisans  bölümü okursa burs/kredi alamaz. Bu ibarede bir gariplik yok her şey şeffaf bir şekilde açıklanmış. Ancak KYK burs ve kredisiyle ilgili bir yaş sınırının olup olmadığıyla ilgili KYK mevzuatında bir ibare yer almamakta.

KYK burs kredide yaş sınırı var mı?

Hem Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hem de KYK burs/kredi yönetmeliğinde KYK burs ve öğrenim kredisini alamayacak öğrenciler başlıklarında yaş sınırıyla ilgili herhangi bir ibare bulunmamaktadır. 

Ancak şu an kanun ve yönetmeliklerde yer almamasına rağmen 35 yaşını doldurmuş öğrencilere burs/kredi verilmemektedir.

Önceki yıllarda 35 yaşını geçmiş doktora öğrencisi KYK öğrenim kredisi başvurusu yapmış ve “35 yaş sınırı” sebebiyle söz konusu vatandaşın başvurusu kabul edilmemişti. Vatandaş bu durumu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna taşımış ve kurum “ayrımcılık yasağı ihlali” sebebiyle Gençlik ve Spor Bakanlığına 10.000 TL idari para cezası vermiştir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı 35 yaşını geçen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine öncelikle olsalar dahi burs ve öğrenim kredisi tahsis edilemeyeceği yönünde bir yazılı görüş paylaşmıştır. Bu yüzden ilgili mevzuatlarda yer almasa da 35 yaşını doldurmuş öğrencilere burs veya öğrenim kredisi verilmemektedir.

kimler kyk bursu alamaz? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye