KYK Bursunun Krediye Dönüşmesi

0
24128

KYK Bursu Krediye Nasıl Dönüşür?

Değerli arkadaşlar bu yazımda KYK burslarının krediye nasıl dönüştüğünü sizlere anlatmaya çalışacağım. Çünkü burs almaya hak kazanan öğrenci dönem içinde başarılı olamadığı takdirde bursu krediye çevriliyor. Basit bir olayla konuyu pekiştirelim. Aylin isminde bir öğrenci İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandı. Burs başvuruları başladığında başvuru yaptı ve burs almaya hak kazandı. Ocak ayından itibaren burs alan Aylin güz döneminde derslerinden başarılı oldu. Ancak bahar dönemi rehavete kapılarak 7 dersin 4’ünden kaldı. Bu durumu üniversite KYK’ya bildirdiğinde bursunuz kesilmiş olur.

 Bursun krediye dönüşmesi

*Her üniversitenin durumu farklıdır. Bazı üniversitelerde 4 dersten başarısız olmanız durumunda bursunuz krediye çevrilirken bazı üniversitelerde başarısız dersiniz maksimum 3 olmalıdır.

*Bazı üniversitelerde ise ortalama kriteri geçerlidir. Örneğin 2.00’ın altında bir ortalamanız olursa bursunuz krediye çevrilir.

* Bursunuz krediye dönüştükten sonra bir sonraki dönem başarılı olsanız dahi krediniz bursa dönüşmez.

* Bu kriterleri sağlayamazsanız üniversiteniz başarısız olduğunuza dair bilgiyi Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirdiği anda bursunuz krediye çevrilir.

* Burs krediye dönüştüğünde bu işlemi onaylamak için noterde bazı evraklara imza atmanız gerekecektir. Ancak burs alırken imzaladığız belgeler arasında muvaffakatname var ise yeniden notere gitmenize gerek yoktur.

* En önemli maddeyi yazıyorum arkadaşlar önemle okuyunuz. Bursunuzun krediye dönüşmesi süresinde size haber verilmez. Eğer bilmiyorsanız otomatik olarak bursunuz krediye çevrilir. Bunun farkına geç varırsanız aldığınız kredi ücretini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.

* Eğer başarısız dersleriniz çoksa bursunuzun krediye çevrilip çevrilmediğini KYK müdürlüklerini arayarak öğrenebilirsiniz.

* KYK bursu krediye çevrildi ve siz kredi almak istemiyorsanız bunu Kredi ve Yurtlar Kurumu müdürlüğüne dilekçe yazarak bildirmelisiniz.

* Peki aldığım tüm derslerden kaldım kredim kesilir mi? Hayır krediniz öğrenim gördüğünüz bölümün normal bitiş senesince kesilmez. Örneğin 4 yıllık hukuk fakültesi okuyorsanız 4 sene boyunca kredi almaya devam edersiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet