Haberler

KYK Kredisini İptal Edip Burs Başvurusu Yapabilir miyim?

KYK Öğrenim Kredisinin mezuniyet sonrası geri ödeme miktarları Üretici Fiyat Endeksine bağlı olduğu için aldığınızdan daha yüksek bir miktarda ödeme yapmak zorundasınız. Örneğin öğrenim hayatınız boyunca 25.000 TL KYK kredisi aldıysanız 33.000 TL civarı bir geri ödeme söz konusu. Aradaki 8.000 TL’lik fark faiz değildir. Ayrıca mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödeme yapmaya başlamazsanız günlük gecikme faizini de ödemek zorundasınız.

Hal böyleyken birçok öğrenci “KYK kredisi iptal edilip burs başvurusu yapılabilir mi?” sorusunu sormaktadır. Geçmiş yıllarda böyle bir imkan vardı. Yani aldığınız krediyi iptal edip tekrar burs/kredi başvurusu yapabiliyordunuz. Maddi durumunuzda önemli ölçüde bir değişiklik olmadığı takdirde burs çıkma ihtimali azdı.

KYK’nın web sitesinde yer alan Kredi&Burs ile ilgili sık sorulan sorular başlığının 22.maddesinde şu ibare yer almaktadır:

Kredi almaktan vazgeçen öğrencilere tekrar kredi verilmesi için öğrencilerin nasıl bir işlem yapması gerekmektedir?

Cevap: Normal öğrenim süresinde aldıkları krediden vazgeçip sonrasında tekrar kredi almak isteyen öğrencilerin durumlarını belirten dilekçelerini Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla göndermeleri ya da bizzat müracaat etmeleri halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kalan öğrenim süreleri kadar kredi alabilme hakları bulunmaktadır.

Açıkçası kredi alan bir öğrencinin yeniden burs başvurusu yapıp yapamayacağı ile ilgili net bir hüküm bulunmamakta. Ancak KYK’nın resmî destek hesaplarında konuyla ilgili sorulan soruda hep 22.maddeye atıf yapılmış durumda.

22.maddede KYK Öğrenim Kredisi alan öğrenci krediyi iptal ettirdikten sonra yeniden kredi alabilmek için Genel Müdürlüğe posta yoluyla dilekçe göndermek zorundadır. Bu metne göre dilekçe harici yeniden başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.

ANCAK KYK’nın web sitesinde yer alan Kredi&Burs ile ilgili sık sorulan sorular başlığının 8.maddesinde şu ibare yer almaktadır: “Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.”

8.maddeye göre “öncelikli burs verilecek öğrenciler” kapsamına giren öğrencilerin öğrenim kredisi almaktayken durumunda değişiklik olmaları halinde öğrenim kredileri bursa dönüşebilir. Bu durumda tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Öncelikli burs verilecek öğrenciler aşağıdaki gibidir;

  • Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
  • Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
  • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
  • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,

Örneğin kardeşiniz şehit olursa, babanız gazi olursa ya da anne ve babanız vefat ederse bu durumu belgeleyip KYK’ya dilekçe yazarsanız öğrenim krediniz bursa dönüşür. Bu durumda daha önce aldığınız KYK öğrenim kredilerini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız. Özetle daha önce aldığınız krediler silinmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds