KYK Toplu Burs/Kredi Ödemesi Yapacak mı?

0
6268

2017-2018 KYK burs başvuru sonuçları açıklandı. Bu süreçte en çok merak edilen konuların başında “geçtiğimiz yıl yapılan 3 aylık toplu ödemenin bu yıl da yapılıp yapılamayacağı” geliyor. Öncelikle burs/kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödeme yapılabilmesi için sonuç ekranında yer alan 21 Kasım gecesine kadar e-devlet üzerinden taahhütnameleri onaylaması gerekiyor.

Öğrenim kredisine başvuru yapıp kredi almak istemiyorsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Taahhütnameyi onaylamadığınız sürece öğrenim kredisi başvurusu yapmamış gibi işlem görür. Ancak burs çıkan öğrenciler kesinlikle 21 kasım saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden taahhütnameyi onaylaması gerekiyor. Süreç içinde taahhüt işlemini yapmayan öğrenciler burs/kredi alma hakkını kaybeder.

KYK TOPLU ÖDEME YAPACAK MI?
Kredi ve Yurtlar Kurumundan yapılan açıklamaya göre “Kasım ayı sonunda ekim ve kasım ayı burs/kredi ücret ödemesi yapacak.” Yani kasım 2017’de ekim ve kasım ayı burs veya kredi ücreti hesabınıza yatacak. 2 aylık alacağınız burs/kredi ücreti 2017 burs ücretine göre ödenecektir. Yani öğrenciler ekim ayı sonunda 2 x 425 TL = 850 TL ödeme alacak. Aralık ayında da 425 TL ödeme yapıldıktan sonra 2018 yılından itibaren 470 TL (önlisans ve lisans öğrencileri için) ödeme yapılacak.

KYK’nın resmi sitesinde yer alan açıklama şu şekilde: Kurumumuzdan ilk defa Burs/Öğrenim Kredisi almaya hak kazanan öğrenciler, taahhütnamesini onayladıktan sonra öğrencilere Kasım ayı sonunda Ekim ve Kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacaktır.

 

İHTİYACINIZ YOKSA KYK ÖĞRENİM KREDİSİ AL-MA-YIN!!!
Öğrenim kredisi alan 1.156.832 öğrenciden 239.097’sinin borcunu zamanında ödeyemediği belirtildi. Öğrenim kredisini ödemeyen kişilere icra takibi başlamaktadır. Üstelik toplamda üniversite döneminiz boyunca 25.000 TL öğrenim kredisi aldığını varsayarsak TÜFE ve ÜFE endeksine göre geri ödemeniz 30-35.000 TL arası olmaktadır.

BURS/KREDİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR?
KYK burs/kredi ödemeleri öğrencilerin TC kimlik numaralarının son hanesi göre yapılmaktadır. Buna göre TC kimlik numarasının son hanesi;
“0” olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı
“2” olanlar için ödeme günü her ayın 7’si
“4” olanlar için ödeme günü her ayın 8’i
“6” olanlar için ödeme günü her ayın 9’u
“8” olanlar için ödeme günü her ayın 10’u

KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR? başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim