Haberler

KYK Yurdu, Özel Yurtlar ve Öğrenci Evleri

Şehir dışında üniversite kazanan öğrenciler için en büyük sorun barınmadır. Özel yurt, KYK yurdu, öğrenci evi, apart arasında seçim yapacak olan öğrenciler için bana göre en uygunu KYK yurdudur. Öncelikle öğrenci evi ve özel yurtların dezavantajlarından bahsetmek istiyorum.

Öğrenci evi

Çok külfetlidir. Ev kirası, yemek, bulaşık, çamaşır, elektrik, su, doğalgaz derken hem çok masraflı hem de yorucu oluyor. Ankara’da 3 öğrencinin eve çıktığını farzedelim. Kira ortalama 750 TL, elektrik 60, internet 60, su 50, doğalgaz (kışın 300, yazın da 30 TL civarı) alışveriş 150 derken kişi başı 500 TL üzerinde masraf çıkıyor. Öğrenci evleri rahat oluyor, istediğin zaman girip çıkabiliyorsun. Kendine ait bir odan var ancak gerçekten çok masraflı oluyor.

Özel yurtlar

Ankara’da özel yurtların yıllık fiyatı 10.000 TL civarı. Korkunç bir rakam bence. Üstelik odalarda da tek kalmıyorsunuz. 2-3-4 kişilik odalar ve fiyat da ailelerin belini bükecek cinsten. Yemek, ısınma, çamaşır vb. sorunlar olmuyor ancak tek kişi için aylık 800-1000 TL arası yurt ücreti veriyorsunuz.

KYK yurdu

Ortalama 200 TL’ye devlet yurtlarında kalabilirsiniz. Bunun yanında devlet her gün size belli miktarda yemek fişi vermektedir. Yani aslında yurt ücreti bedavaya geliyor denilebilir. Yemek, bulaşık, yüksek kira ücreti, elektrik, internet sorunu bulunmuyor. Üstelik KYK yurtları güvenli. Odaların kalabalık oluşu dışında dezavantajı da yok. Bu sebeple ilkin kesinlikle kyk yurt başvurusu yapmalısınız. Eğer yurt çıkmazsa diğer alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu