Haberler

KYK Yurt Ücretini Ne Zaman Ödeyeceğim?

KYK yurt ücretinizi nasıl ve ne zamana kadar ödeyeceğinize dair bilgi içeriği...

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açıklanan KYK yurt başvuruları sonrasında barınma yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Daha önce yurt ücreti ödenmediği takdirde daha esnek bir süreç vardı. Yeni düzenlemeyle birlikte yurt ücretini süresinde ödemeyenlerin yurttan kaydı siliniyor.

KYK yurt ücretini ne zaman ödeyeceğim?

  • Eylül ayı KYK yurt ücretini en geç 15 eylül tarihine kadar depozito ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.
  • Eylül haricindeki diğer ayların yurt ücretini içinde bulunduğunuz ayın 1’i ila ayın son günü saat 23.00’e kadar ödemeniz gerekmektedir.
  • Örneğin ekim ayı yurt ücretini 1-30 ekim tarihleri arasında ödeyebilirsiniz.
  • Temmuz ve ağustos ayları için yurt ücreti ödenmemektedir.

KYK yurt ücretini nereden ödeyeceğim?

KYK yurt ücretini Ziraat mobil uygulamasında ödemeler sekmesini kullanarak ödeyebilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamasını kullanmıyorsanız eğer https://kyk.ziraatbank.com.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra da tarayıcı üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

KYK yurt ücretini zamanında ödemezsem ne olur?

KYK yurt ücretini zamanında ödemediğiniz takdirde maalesef yurttan kaydınız siliniyor. Bir örnekle durumu açıklayalım. Örneğin ekim ayı yurt ücretini ödemeyi unuttunuz. KYK yurt müdürlüğü bu durumu 10 ekimde öğrendiyse eğer yurda kaydolurken ödemiş olduğunuz depozitodan 10 günlük bir kesinti yapılır ve sonrasında yurtla ilişiğiniz kesilir. Depozitodan arda kalan miktar ise yurda girişte müdüriyete vermiş olduğunuz banka hesabınıza iade edilir.

KYK yurdundan atılan öğrenci yeniden yurtta kalabilir mi?

Yurt ücretini zamanında ödemeyen öğrencilerin yurttan atıldığı bilgisini yukarıda vermiştik. Yurt ücretini zamanında yatırmadığı için ilişiği kesilen öğrencilerin başvurularının kabulü halinde mevcut yurt ücreti ve güvence bedeli alınarak barındırılırlar.

KYK yurdundan atılan öğrenciler depozito ücretini nasıl ve ne zaman alabilir?

Yurt müdürlüğünce kaydı silinen öğrencilerin alacağı tutar hesaplanarak yurdun bağlı bulunduğu il müdürlüğüne gönderilir. Öğrencilerin yurt müdürlüklerine vermiş oldukları dilekçelerinde yer alan kendilerine ait IBAN numaralı hesaplarına il müdürlükleri tarafından iade yapılmaktadır. IBAN numarası kesinlikle öğrencilerin şahsına ait olmalıdır. Öğrencinin vefatı halinde mirasçılarına kalan ücret iade edilir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu