KYK Yurt Ücretleriyle İlgili Bilgilendirme

0
1911

Pandemi sebebiyle tüm yüksek öğretim kurumlarının online eğitime geçmesiyle birlikte KYK yurtları 2020-2021 eğitim yılı başlangıcına kadar kapatıldı. KYK yurtlarında kalan 700 bine yakın öğrencinin ücret ödemeleriyle ilgili kafalarına takılan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Mart ayı ücretini ödeyenler ne yapacak?

2020 KYK mart ayı yurt ücretini ödeyen öğrencilere nisan ayı süresince kalmadıkları sürelere ait ödemeler öğrencinin banka hesabına gönderilecek. Örneğin yurt ücretiniz 300 TL ve siz 14 gün yurtta kaldıysanız geriye kalan 16 günlük 160 TL banka hesabınıza nisan ayında yatırılacaktır.

Geri ödemeler KYK yurt müdürlükleri tarafından yapılacağı için yurdunuzda size ait banka bilgileri mutlaka bulunmalıdır. Aksi takdirde geri ödeme yapılamaz. KYK yurt müdürlüklerinde görevli personeller bu sebeple cep telefonunuza geri ödemelerin yapılması için isim, soyisim, banka ve IBAN numaranızı isteyen bir mesaj atabilir. Geri ödeme alabilmek için mutlaka hesap bilgilerinizi yurt görevlisine göndermeniz gerekmektedir.

Mart ayı ücretini ödemeyen son sınıf öğrencilerinin durumu

Mart ayı yurt ücretini yatırmayan son sınıf öğrencileri ise mart ayında yurtta kaldıkları sürenin ücreti güvence bedelinden tahsil edilecektir.

Mart ayı ücretini ödemeyenler ne yapacak?

KYK, mart ayında yurtta kalıp ödeme yapmayan öğrencilere de bir kolaylık sağladı. Mart ayı ücretini yatırmayan öğrencilerin ödemesi gereken miktar yurda giriş yaparken ödedikleri güvence bedelinden (depozito) otomatik olarak düşürüldü.

Örneğin KYK mart ayında kaldığınız süre boyunca ödemeniz gereken ücret 140 TL ve siz bunu ödemediniz. Bu durumda yurda kaydolurken ödediğiniz 250 TL’lik (250 TL temsilidir) depozitodan düşürülecektir. Bu durumda ücret ödemediğiniz için kaydınızın silinmesi kesinlikle söz konusu değildir!

Ancak eksilen depozito ücretini de eylül ayına kadar mutlaka yatırmanız gerekmektedir. https://kyk.ziraatbank.com.tr sitesinden ödemeniz gereken depozito miktarını görebilirsiniz. Eğer KYK tarafından belirlenen tarihe kadar ücret ödemesi yapmazsanız yurttan kaydınız silinebilir.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yurt ödemesi yapılacak mı?

Koronavirüs sebebiyle yurtların hizmet vermediği 2020 yılı nisan, mayıs ve haziran aylarına ait KYK yurt ücreti ALINMAYACAKTIR.

Yazın KYK yurt ücretini ödeyecek miyiz?

Normal dönemde de yaz aylarında KYK yurt ücretleri ödenmiyor. Yani temmuz ve ağustos ve aylarında bir ödeme yapmayacaksınız.

Özetle; 2020-2021 eğitim yılı başlangıcı olan eylül ayına kadar bir ödeme yapmayacaksınız arkadaşlar.

KYK burs/kredi ödemeleri yapılmaya devam edecek mi?

Resmi kurumlar KYK burs ve öğrenim kredisi ödemelerinin devam edeceğini açıkladı. Mezun durumundaki öğrenciler son ödemeyi haziran ayında alacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim