Haberler

KYK Yurt Wifi Kota Sorgulaması Nasıl Yapılır?

KYK yurtlarında internet kota sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır? Detaylar...

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurtlarda kalan öğrenciler için ücretsiz internet hizmeti vermekte. Aynı yurtta kalan yüzlerce öğrencinin özellikle akşam saatlerinde yoğun internet kullanımından dolayı aşırı yavaşlık olması sebebiyle KYK yönetimi her öğrenci için aylık internet kotası sınırlaması getirdi. İlk sınırlamada aylık 16 GB sınırlama konulmuştu 2023 yılı itibariyle aylık her öğrenciye 32 GB internet kota sınırlaması bulunmaktadır.

KYK yurt internet kota sorgulama nasıl yapılır?

KYK yurtlarında kalan öğrencilere ayın 1’i ila sonu arasında kullanabilecekleri bir kota limiti kullanıma sokulmuştur. Öğrenciler aylık 32 GB ücretsiz kullanım hakkından faydalanmaktadır. Ancak öğrenciler boş vakitlerinde genellikle sosyal medyada vakit geçirdikleri için çok çabuk internet paketi bitebilir.

KYK wifi kota sorgulama işlemi için;

  1. İlk adımda https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-gsb-wifi-sifre-islemleri bu bağlantıya tıklayarak sisteme giriş yapın.
  2. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandaki menüden “kota bilgileri” sekmesine tıklayın.
  3. Aylık kaç GB internet hakkınızın kaldığını bu ekrandan görebilirsiniz.

Ayrıca wifi.gsb.gov.tr adresinden giriş yaparak veya GSBBİZ mobil uygulaması üzerinden de KYK wifi kota sorgulama ve şifre değiştirme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

KYK yurtlarında internet ne zaman yenilenir?

KYK yurtlarında kalan her öğrenciye aylık 32 GB internet hakkı tanımlanmaktadır. Söz konusu hak her öğrenciye şahsi olarak tanımlandığı için aktarma, artırım vb. işlemler yapmak mümkün değildir. Kullanılmayan kısmını bir sonraki aylara aktaramazsınız.

KYK yurtlarında internet her ayın 1’inde yenilenmektedir.

KYK internet kotası bitince ne yapabilirim?

KYK yurtlarında wifi işlemleri bireysel olduğu için başka öğrenciden kendi hesabınıza internet transferi yapamazsınız. Arkadaşlarınız izinliyse veya kullanımı azsa arkadaşınızın hesabından giriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde KYK’da internet kotanız bitince ücretli/ücretsiz ek paket alma imkanınız bulunmamaktadır.

KYK’da internet modemi yasak mı?

KYK’da kendinize ait bir internet modemi kurmanız yasaktır. Ancak şartlar uygunsa ve yönetimden izin alabilirseniz taşınabilir modem alabilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu