KYK Yurt Yedek Listedeki Öğrencilerin Yapması Gerekenler

0
6561

KYK yurt başvuru sonuçları bugün açıklandı. Devlet yurtlarına başvuran öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’nın internet sitesinde yaptığı sorguda ASİL KAZANDINIZ ve YEDEKSİNİZ şeklinde ibareyle karşılaştılar. Asil kazanan öğrenciler e-devlet şifresi alarak internet üzerinden yurt kayıt işlemlerini yapabilecekler. kyk yedek listede bulunan öğrencilerin neler yapacağı hakkında madde halinde bilgi vermek gerekirse;

1- Öncelikle sizleri rahatlatmak adına Ankara’da 5.000 yedekte bulunan öğrencilere yurt çıktığını hatırlatmak isterim.

2- Yurt kayıt süresi olan 4-11 Eylül tarihleri arasında yedekte olan öğrenciler hiçbir işlem yapmayacak. Asil kayıt yaptıracak adayların işlemleri 11 Eylülde sona erecek. Bu süreçten sonra boş kalan yurtlara yedek sırasına göre öğrenci alımı yapılacaktır.

3- Peki bu süreçte öğrenciler nerede barınacak? Bir yakınınız varsa orada kalmanızı tavsiye ederim. En fazla 1 aylık süreçte eğer yedek sıranız çok fazla değilse size yurt çıkacaktır. Eğer bulunduğunuz şehirde bir yakınınız yoksa ufak mebla karşılığında KYK’nın misafirhanesinde kalabilirsiniz.

4- Peki hangi yurdun sırasını bekleyeceğim? Kafaları karıştıran bir diğer soru da öğrencilerin özellikle büyükşehirlerde varolan birçok yurttan hangisinin sırasını bekleyeceğim sorusudur. Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencileri kazandığı üniversiteye en yakın yurtların sırasına sokacaktır.

5- 11 Eylül tarihinden sonra KYK’nın yedek liste 1, yedek liste 2, yedek liste 3, yedek liste 4… tarzında yapacağı ek yerleştirmeleri kaçırmamak için lütfen sık sık KYK’nın internet sitesini ziyaret edin.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet