KYK Yurtlarında İnternet Hızı

0
1614

Sosyal medyada günlerdir KYK yurtlarındaki internetin yavaşlığı ile ilgili öğrenciler serzenişte bulunuyor. Unibilgi ailesi olarak gerek Twitter’dan @unibilgi hesabı takipçileri gerekse diğer sosyal mecralardaki paylaşımları derleyerek KYK yurtlarındaki internet hızı ve uygulama sorunları ile ilgili bir içerik derlemek istedik.

Amacımız farkındalık yaratarak devam eden internet sorununun çözümü için bu içeriği ilgililere ulaştırmak. Bunun için sözlük siteleri ve sosyal medya hesaplarından bu içeriği paylaşmanızı rica ediyorum.

  • Önemli: İçerikte yer alan bilgiler sosyal medya hesaplarımıza gelen görsel ve öğrenci yorumlarından oluşmaktadır. 

KYK yurtlarında internet hızı nasıl?

KYK yurtlarında var olan internet çok yavaş. Sitelere girmek dakikaları bulurken uygulamalar sık sık internet bağlantısının kopması nedeniyle hata veriyor.

YouTube video

KYK’da kalan öğrencilerden gelen yüzlerce görselden birkaçını yazıya ekliyorum. Gelen görsellerin büyük çoğunluğunda internet hızı 1 Mbps’den daha düşük. Tabi ki yoğunluğa ve zamana göre internet hızı değişse de genel vaziyet bu şekilde. ↓↓↓

KYK Yurtlarında 16 GB Kota Sorunu

2019 yılı itibariyle KYK internetine 16 GB kota getirildi. Birçok öğrenci 16 GB kotayı doldurmadan “kota aşıldı” uyarısı alıyor ve günlerce internete giremiyor. Kredi ve Yurtlar Kurumunun internet hızı sorununun çözümü ile birlikte kota uygulamasına da son vermesi gerekiyor.

Öğrenciler okul dışında genellikle yurt odalarında vakit geçirdiği için haliyle internete ihtiyaç duyuyor. 16 GB internet çok az. Üstelik bir çok video/filmi 144p veya 360p olarak izleyebiliyorlar. Bu yüzden KYK yetkililerinden 16 GB kotanın kaldırılmasını talep ediyoruz.


KYK’nın resmi Twitter destek hesabından “Sorunun çözümü için çalışma yaptıklarını, uygulama bazlı sorunların ise Public IP adreslerinin değişiminden kaynaklı olduğu” paylaşılsa da uzun süredir internet ve Whatsapp, Youtube, Spotify, Gmail gibi uygulamalara giriş sorunu devam etmekte.

İnternet hızıyla ilgili KYK yurdunda kalan öğrencilerin paylaşımları şu şekilde;

KYK Yurtlarında Whatsapp, Youtube, Spotify Uygulama Sorunu

KYK yurtlarında uygulamalar çoğu zaman internet yavaşlığı sebebiyle kullanılamazken yaklaşık 1 aydır sistem (Public IP) kaynaklı sorunlardan dolayı whatsapp, youtube, spotify, gmail gibi uygulamalara erişilemiyor.

KYK yetkilileri erişim sıkıntısını gidermek amacıyla bir sertifika yayınlasa da sertifika linkinden giriş yapan öğrenciler sorunun devam ettiği yönünde paylaşımlar yapmıştır.

Bazı arkadaşlar sorunu bir şekilde çözmüş görünüyor. Örneğin Youtube’tan video izlemek isteyen bir öğrenci mobil veriden videoyu başlatıp daha sonra KYK internetine bağlanarak internet problemine geçici olarak çözüm getirmiş.

KYK İnternet Sorunu Çözümü

KYK yurdunda kalan öğrenci Psipson Pro uygulamasını kullanarak KYK internet sorununa çözüm oluşturmuş. Ancak çözümün kalıcı ve her telefonda geçerli olduğunu söylemek güç. Özellikle IOS tabanlı cihazlarda Psipson Pro uygulaması olmadığı için Iphone kullanıcıları bu çözümden faydalanamıyor.

Sorunun çözümünü bir arkadaş 4 dakikalık bir video ile açıklamış.

YouTube video

Değerli arkadaşlar yüzlerce öğrencinin aynı anda bağlandığı bir internet ne kadar sağlam altyapıya sahip olursa olsun problem çıkartabilir. Bu yüzden oda arkadaşlarınızla ortak superbox alabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim