Liseyi Dışardan Bitirmek İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

0
389

Liseyi dışarıdan bitirmek için Açık Öğretim Lisesi mevcuttur. Açık Öğretim Lisesi sistem olarak uzaktan eğitim sistemine göre dizayn edilmiştir. Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme olayı söz konusu değildir. Bunun yerine ders geçme ve kredi tamamlama sistemi mevcuttur. Açık Öğretim Lisesi’nde sınıf değil, dönem mantığı vardır. Öğrenci, kredisini tamamlayabildiği zaman mezun olabilir demektir. Öğrenci kayıt yenilemesi halinde, mezuniyet şartlarını tamamlayıncaya dek okuyabilme hakkına sahiptir. Açık Öğretim Lisesinde okuldan atılma, sınıfta kalma yoktur. Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri normal eğitimde olan hakların hepsine sahiptir. Ancak liseyi dışardan bitirmek adına Açık Öğretim Lisesi okuyan kişiler örgün öğretimde olanlar gibi her gün okula gitmek durumunda değillerdir.

Gerekli şartları taşıyan tüm öğrenci adayları, Açık Öğretim Lisesine elbette ki yeni kayıt yaptırabilirler. Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt işlemleri genel liseler ve görevli Anadolu Liseleri tarafından yapılmaktadır. Kayıt için gerekli olan belgeleri toplayan aday öğrenciler yeni kayıt tarihleri arasında şehirlerinde bulunan en yakın görevli liseye başvurarak kayıt yaptırabilmektedirler. Açık öğretim lisesi Yeni Kayıt tarihleri eğitim öğretim yıllarının başlarında belirlenen takvimde yayınlanmaktadır. Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt tarihlerini açık öğretim lisesi resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz. Böylece liseyi dışardan bitirme fırsatını kaçırmamış olursunuz. Yani liseyi dışardan bitirmek mümkün mü sorumuzun cevabı evet mümkün.

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yaptırabilecek Kişiler

Açık Öğretim Lisesinde kesinlikle bir yaş şartı olmamaktadır. Her yaşta başvurmak mümkün. Ortaokul / İlköğretim okulu mezunu olanlar. Ortaöğretim seviyesindeki liselerden ayrılanlar. Kayıtlı fakat, öğrencilik görünümü Silik olan öğrenciler. Mesleki Açık Öğretim Lisesinden ayrılanlar. Yurt dışında okumuş olanların öğrenim seviyelerini gösteren denklik belgesi, yukarıdaki şartlardan birisine sahip olanlar. (Lise seviyesindeki öğrencilerin denklik belgelerinde; toplam kredi, toplam dönemi ve alanlara göre kredi ile döneminin belirtilmiş olması gerekmekte. Bu önemli bir husustur).

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olmak İsteyen Öğrenci Adayları İçin Gerekli Evraklar

İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrencilerin: Nüfus cüzdanının fotokopisi. Son altı ay içinde çekilmiş ve 4,5×6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf yanlarında götürmeleri faydalarına olacaktır. Diplomanın aslı veyahut da onaylanmış fotokopisi, kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka makbuzunun aslı ile kayıt olmaya gitmeleri gerekmektedir. Kayıt işlemi bittiğinde bilgisayardan alınacak ve yeni kayıt öğrenci raporu, öğrenci tarafından imzalanacaktır.

Aslına bakılacak olursa liseyi dışardan bitirmek gündelik hayatınızı, işinizi ve diğer yaşamsal standart faktörlerinizi ihmal etmemenizi sağlar. Bu nedenle şartları ve gerekli evrakları tamamladığınız taktirde hemen kayıt yaptırabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim