2016 LYS’ye Nasıl Çalışılmalı?

0
3202

YGS sonuçları açıklandıktan sonra sosyal medyada adaylar ÖSYM’ye çok tepki gösterdi. Bunun tek nedeni de sınavın beklenenden çok kolay olmasıydı. YGS’nin kolay olmasının sebebini “dershanelerin kapanması”na bağlayabiliriz. Öğrencilere ve velilere dershanelerin ne denli önemsiz olduğunu göstermek adına YGS’nin kolay yapıldığını söyleyebiliriz. Elbet farklı görüşler de olabilir. Ancak tüm bunlar YGS 2016’nın kolay bir sınav olduğu gerçeğini değiştirmez.

Adayların sınavı çok iyi geçmesine rağmen başarı sıralamaları istediği seviyede değil. Bu da belli puan aralıklarında çok büyük yığılmaların olduğunu gösterir. Sıralamanız ne olursa olsun şuan adayların önünde %60 daha önemli olan LYS var. Birinci bölüme göre çok daha zor olan LYS asıl belirleyici sınav olacaktır. Çünkü YGS’de kolay yapınca herkes yapıyordu ancak LYS’de sistem bu şekilde işlemiyor. Kolay sorulsa da trigonometri, limit, integral, türev vb. konular tamamen bilgiye dayalı. Kolay çıksa da formulü bilmeden yapılmayacak sorular. Bu yüzden LYS çok daha önemlidir.

Bir de şöyle bir durum var. Özellikle eşit ağırlık öğrencileri endişeye kapılmasın çünkü 2015 YGS verilerine göre ilk 10.000’de yalnızca 160 eşit ağırlık öğrencisi var. Bu sene de benzer tabloyu görebiliriz. İlk 100.000’de 10.000 eşit ağırlık öğrencisinin olduğu istatistikler arasında. LYS’de biraz daha çaba gösterip beklediğiniz netleri yaparsanız hayaliniz olan üniversiteyi kazanabilirsiniz.

Aynı durum sayısal öğrencileri için de geçerli. YGS kesinlikle bir kriter değil. Toplam puandaki rolü, belli puanlar arasındaki yığılma YGS’yi ikinci plana itiyor. Bu sebeple puanınız ne olursa olsun verdiğiniz emeğin karşılığını alabilmek için biraz daha dişinizi sıkın ve vitesi yükseltin.

Sınava az bir zaman kala yapmanız gereken şey bilmediğiniz konulara yoğunlaşmak olmalıdır. Bu sayede netlerinizi yukarıya taşıyabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim