Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
5578

Celal Bayar Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Cumhuriyetimizin 3. Cumhurbaşkanının adını alan Celal Bayar Üniversitesi 1992 yılında Manisa’da kurulmuştur. CBÜ‘nin sloganı “Yenilikçi düşüncenin adresi” ve simgesi “Manisa lalesi”dir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi 14 fakülte ve 15 meslek yüksekokulu ile şehir merkezinde 2; ilçelerde de 14 yerleşkede eğitim vermektedir. CBÜ, Ege bölgesinin en büyük 3 üniversitesi arasında yer almaktadır. Celal Bayar Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel taban puan tablosuna ulaşabilirsiniz.

CBÜ’de okuyan öğrencilerin önemli bir kısmı İzmir’den gelip gitmektedir. Bu yüzden şehirde otostop kültürü de gelişmiştir. Manisa-İzmir otobüs ücreti 2019 yılı itibariyle öğrenciler için 10 ₺‘dir. Şehirden bunaldığınızda her zaman İzmir’e gidebilme olanağınız vardır.

Celal Bayar Üniversitesi & Yemek

Celal Bayar Üniversitesinde 2 öğün yemek çıkmaktadır. Yemekler orta lezzettedir. Her gün farklı çeşit yemek çıktığı için kafelerde yiyeceğiniz yemeklerden daha sağlıklıdır.

Celal Bayar Üniversitesi Yemek Ücreti

2019 yılı itibariyle CBÜ’de yemek ücreti 3,00 ₺‘dir.

Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 34.243
İkinci öğretim 17.314
Uzaktan eğitim 1.844
TOPLAM 53.401

Veriler YÖK’ün sitesinden alınmıştır.

Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsü

Celal Bayar Üniversitesi merkez kampüsü Muradiye‘dedir. Muradiye kampüsünde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Teknokent bulunmaktadır.

CBÜ Muradiye Kampüsü & Ulaşım

Muradiye kampüsü Manisa şehir merkezine 8 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden sıklıkla Muradiye kampüsüne belediye otobüsleri gelmektedir. Şehirde dolmuş yoktur ayrıca taksi sayısı da çok azdır.

Manisa’da 2019 yılı şehir içi öğrenci ulaşım ücreti 1,75 ₺‘dir. Şehir merkezi-Muradiye kampüsü arası otobüsle yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

CBÜ Muradiye Kampüsü & Barınma

Muradiye kampüsü yeni oluşturulan bir kampüstür. Bu yüzden hala inşaatı devam eden binalar bulunmakta. Daha önce farklı yerleşkelerde bulunan fakültelerin tamamına yakını Muradiye Kampüsüne toplanmıştır.

Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsünde okuyan öğrenciler KYK yurdu, özel yurt ve öğrenci evinde kalmaktadır.

Muradiye Kampüsü & KYK Yurtları
Yurt kampüs içinde olduğu için yurtta kalan öğrencilerin ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Yeni inşa edildiği için fiziki olarak öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Kampüs içinde 1 kız ve 1 erkek yurdu bulunmaktadır. Muradiye KYK Öğrenci Yurdu ile ilgili detaylı bilgiye videodan ulaşabilirsiniz.

YouTube video

Celal Bayar Üniversitesi & Özel Yurtları

Muradiye Kampüsü & Öğrenci Evleri
Celal Bayar Üniversitesi Muradiye kampüsünde okuyan öğrenciler hem Manisa merkez hem de Muradiye’de bulunan evleri kiralayarak barınma sorununu çözebilmektedir. Muradiye, şehir merkezine uzak, sosyal mekanlar oldukça kısıtlı olmasına rağmen ev kiraları şehir merkezine göre daha uygundur. Manisa şehir merkezinde 2+1 ev kiraları 600-800 ₺ arası değişmektedir.

Celal Bayar Üniversitesi Uncubozköy Kampüsü

Uncubozköy, Celal Bayar Üniversitesinin ulaşımı en kolay kampüsüdür. Uncubozköy kampüsünde Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi (hemşirelik ve ebelik bölümü) bulunmaktadır. Kampüs şehrin girişinde yol kenarında yer almaktadır.

Manisa’da bulunan sosyal mekanların büyük çoğunluğu Uncubozköy kampüsü etrafında konuşlanmıştır.


Görsel: Celal Bayar Üniversitesi Uncubozköy kampüsü girişi

Celal Bayar Üniversitesi Salihli Kampüsü

Manisa-Salihli arası 83 km’dir. Salihli, Manisa’nın en büyük 3.ilçesidir. Ankara-İzmir yolu üzerinde sakin, güzel bir ilçe olan Salihli’de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır. Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Celal Bayar Üniversitesinin merkez kampüsünde bulunan İİBF’den farklı bir fakültedir.

Celal Bayar Üniversitesi Demirci Kampüsü

Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Manisa’nın Demirci ilçesinde yer almaktadır. Manisa-Demirci arası 163 km’dir. Kütahya sınırında bulunan Demirci soğuk bir iklime sahiptir. Demirci’ye ulaşımın da zor olduğunu söyleyebiliriz. Kampüsün karşısında KYK yurtları bulunmaktadır. Ayrıca Demirci’de ev kiraları çok uygundur.

Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Kampüsü

İzmir-Ankara karayolu üzerinde bulunan Turgutlu’da Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Teknoloji Fakültesi bulunmaktadır. Turgutlu ilçesi İzmir ve Manisa’ya araçla yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Manisa’nın diğer ilçelerinde de CBÜ’ye ait Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır.

Celal Bayar Üniversitesi Logosu

Celal Bayar Üniversitesi Fakülteleri

 • Manisa – Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Manisa – Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Manisa – Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Manisa – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Manisa – İlahiyat Fakültesi
 • Manisa – Mühendislik Fakültesi
 • Manisa – İşletme Fakültesi
 • Manisa – Spor Bilimleri Fakültesi
 • Manisa – Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Demirci – Eğitim Fakültesi
 • Turgutlu – Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi
 • Salihli – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Celal Bayar Üniversitesi Tanıtım Videosu

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim