Haberler

Marka Değerini Arttırmak için Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

Marka değerini arttırmak adına sosyal medya yönetiminin; küçük, orta ve büyük fark etmeksizin tüm işletmeler açısından büyük önem taşıdığını belirtmekte fayda vardır. Sosyal medya yönetiminin başarılı olması sonucunda işletmelerin marka değerlerini hedef kitlelerine çok daha iyi aktarmaları ve böylelikle potansiyel müşterilerinin nezdindeki itibarlarının yükselmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal medya yönetiminin her şeyden önce bilinçli ve planlı bir şekilde yapılması, marka değerinin artması konusundaki en temel unsurlardan biridir. İşletmenin tamamen profesyonel içerikler ve hedef kitlesine miktar fark etmeksizin katkıda bulunacak şekilde paylaşımlar sunması, marka değerinin artması konusunda önemli gerekliliklerden biridir. Nasıl ki işletmelerin fiziksel imajları oluyorsa, dijital imajlarının da olduğun unutmamalı ve işletmelerin kendi değerlerini iyi bir şekilde yansıtan, kaliteleriyle özdeşleşen bir dijital imaj edinmeleri gerekir. Nitekim, dijital imaj konusunda da profil resmi, kapak fotoğrafları, sabit içerikler, içerik şablonları vb. birçok detay, profesyonellik seviyesi yüksek bir şekilde oluşturulmalıdır. Sürekli göz önünde olacak ve her daim hedef kitleye sunulacak olan bu şablonların, uzun süre boyunca göze hitap edecek şekilde tasarlanması ve imaj sıkıcılığı gibi bir kavramdan da uzak olmaları önemli unsurlardır.

Marka değerini arttırmak adına sosyal medya yönetimi sırasında tüketicilerle olan iletişimin de önemi son derece büyüktür ve kurumsal imajla birlikte, ilgili bir yaklaşımın marka itibarını arttırdığı da unutulmamalıdır. Hatta işletmelerin sırf bu iş için ekstra bir personel çalıştırmaları ve işletmenin dijital itibarını yöneten profesyonellerden destek almaları da marka değerinin artmasında etkili olacaktır. Peki, sosyal medya yönetimi ne şekilde yapılırsa işletmenin marka değeri tamamen artacaktır? Marka değerinin artması adına en temel unsurlar nelerdir ve işletmelerin marka değeri ile sosyal medya arasındaki bağlantıyı ne şekilde yakalamaları gerekir?

Marka Bilinirliğini Artıracak Şekilde Sosyal Medya Yönetim Stratejileri Uygulama

Marka bilinirliğini artıracak şekilde sosyal medya yönetim stratejileri edinmek, sosyal medyanın gücünü tam anlamıyla kullanma konusunda ciddi anlamda önem taşır. Şöyle ki; her markanın sosyal medya kullanımı konusunda bir veya birden fazla amacı olur. Kimi markalar sadece sosyal medyada var olmak için kimi markalar ise sosyal medya üzerinden hedef müşteri kitlesine daha çok erişim sağlamak adına sosyal medyayı kullanmayı amaçlarlar. Sosyal medya stratejisinin de aslında amaca göre şekillendirilmesi gerekir. Eğer bir markanın amacı sosyal medyadan daha yüksek etkileşim elde etmek ise paylaşımlarında etiket kullanımı, konum kullanımı, yeterli açıklamalar, sosyal medya akımlarına uygun paylaşımlar gibi birçok detayı bulundurması gerekliliği söz konusudur. Öte yandan yaratıcı fikirler ve sektörde öncülük edebilecek paylaşımlara imza atmak gibi birçok durum, temel sosyal medya stratejilerinin ana unsurları olabilir. Asıl nokta ise markaların mutlaka sosyal medyada değerlerini arttıracak şekilde stratejilerini netleştirmeleri ve bu stratejilere bağlı kalmalarıdır.

Markayla Özdeşleşen Bir İçerik Paylaşım Şablonu Oluşturma

Sosyal medyada marka bilinirliğini artırmanın ve markanızı rakiplerinizden ayırmanın en önemli yollarından biri, birtakım paylaşımları markanızla özdeşleştirmektir. Bunun en iyi yolu ise bir e-mail gönderirken, e-mailde markanıza ait imza ya da eklerin olmasıdır. Sosyal medyada yaptığınız görsel paylaşımlarda direkt olarak hedef kitlenize markanızı anımsatacak şekilde yazı tipleri, arka planlar veya görsel ağırlıklar belirlemektir. Tüm bu markanıza dair sosyal medya değerlerini oluştururken de kurumsal bir çalışma yürütmeniz ve amatörlükten uzak bir ruhla marka bilinirliğini artıracak olan unsurları tasarlamanız önemlidir.

Oluşturduğunuz sosyal medyada markanızı temsil eden unsurların düzenli bir şekilde, farklı bir platformlarda da paylaşılması gerekir. Örneğin; Instagram’da paylaşılan bir gönderinin, Facebook’ta da yine aynı görsel öğeler ve içerik kalitesi ile paylaşılması gerekir. Tüm bunların getirisi ise markanız için tutarlı bir sosyal medya yönetimi olacaktır. Sosyal medyaya marka tutarlılığı, marka bilinirliğinin artması adına önemli unsurlardan sadece biridir. Sosyal medya paylaşımlarınız ve aynı zamanda e-mail şablonlarınızın yanı sıra yapmanız gereken diğer sosyal medya yönetimi unsurları ise şu şekildedir:

 • Logo kullanımına gerek sosyal medya paylaşımlarında gerekse sosyal medya hesaplarınızın profil resmi kısımlarına özen gösterilmelidir.
 • Sosyal medya hesaplarınız adına düzenlemiş olduğunuz kapak fotoğrafı vb. görsel öğelerde marka ile özdeşlemiş yazı fontlarının, renklerinin ve diğer görsel öğelerinin kullanılması gerekir.
 • Sosyal medya paylaşımlarınızın genel bir şablonu olmalıdır ve bu şablonun markanız adına bir fark yaratması gerekir. Şablonun ilerleyen süreçte geliştirilmesi veya iyileştirilmesinde herhangi bir sakınca yoktur ancak kusursuz planlanmasının önemi son derece büyüktür.

Kamera Arkası veya Perde Arkası Paylaşımlar Yapma

Markanızın sosyal medyayı kullanmasındaki en önemli amaçlarından biri, markanın somut bir nesne olmasından ziyade daha da çok insanlaşması veya hedef kitleye dozunda bir samimiyet sağlaması olmalıdır. Bu durum hedef kitlenizin size daha bağlı olması ve daha çok güvenmesinin anahtarı olarak nitelendirilebilir. Markaların sosyal medyada bu amaca ulaşmaları adına en iyi yöntem ise perde arkası paylaşımlardır. Çalışanlarınızın iş operasyonları sürecinde neler yaptıklarının, siparişlerin teslim süreci veya sevkiyata hazır hale gelme konusunda elde edilen süreçlerin, sosyal medyada paylaşılan içeriklerin doğrudan kamera arkalarının kayıt edilmesi, sonrasında ise bunların sosyal medyadan paylaşılması, markanızın insancıllaşması veya müşterileriniz ile doğal bir samimiyet kurması kaçınılmaz olacaktır.

Kamera arkası veya perde arkası paylaşımlar adına da şu gibi detayların ön planda tutulması, çok daha sağlıklı bir sonuç alınmasına yol açacaktır:

 • Sosyal medya yönetiminde yer alan veya herhangi bir ekip üyesinin sadece günün belirli saatleri bu tarz paylaşımlar için görev alması,
 • Marka etkinliklerinizin hazırlanışı veya toplantılara dair bir görsel öğe zincirinin oluşturulması,
 • Trend sosyal medya akımlarının değerlendirilmesi, perde arkası veya kamera arkası gibi unsurların bu akımlarla birlikte hedef kitle ile sosyal medyada paylaşılması,
 • Hedef kitlenizle doğrudan soru-cevap yapabileceğiniz şekilde bir sosyal medya etkinliği düzenleme (canlı yayın ya da herhangi bir post vasıtasıyla),
 • Müşterilerinizden gelen, çalışanlarınızı habersiz bir şekilde kaydettiğiniz, sevkiyatlara dair ve işletmenin tüm operasyonlarına dair bir video kolajı oluşturma gibi detaylar ile perde arkası paylaşımlar yapılabilir. Böylelikle işletmenin çok daha sıcak bir şekilde hedef kitlesine yaklaşması söz konusu olur.

Takipçileriniz ya da Müşterilerinize Direkt Olarak Sosyal Medya Üzerinden Yanıt Verme

Sosyal medya üzerinden hedef kitlenizle doğrudan ve ilgili bir şekilde iletişim halinde olmanız, markanızın bilinirliğinden ziyade güvenilirliğini de arttıracaktır. Aynı zamanda bu ilginiz veya hizmet aşkınız, markanızın insanlar arasında doğrudan çok hızlı bir şekilde yayılmasına yol açacaktır. Bu durum da markanızın belki binlerce belki milyonlarca TL harcayarak reklam yapıp alacağı sonuçlardan çok daha fazlasını almasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle markanızın sosyal medya üzerinden birebir iletişime önem vermesi büyük önem taşır. Peki, sosyal medya üzerinden birebir iletişime ne gibi bir önem vermesi gerekir ve bu konuya dair yürütülmesi gereken operasyon nedir?

 • Sosyal medya hesaplarınızda paylaşmış olduğunuz gönderilere gelen yorumları kurumsal bir dille cevaplama ve özellikle sorulara son derece açıklayıcı bir şekilde yaklaşma,
 • Sosyal medyada sırf soru-cevap etkinliği özelinde bir canlı yayın açma veya sosyal mecraların bu tarzdaki özelliklerini kullanma (Örnek; Instagram’ın soru sor özelliğinin kullanılması),
 • Sosyal medya hesaplarınızdan tarafınıza direkt mesaj ile ulaşan hedef kitlenizin veya müşterilerinizin sorularını ya da mesajlarını cevaplama,
 • Daha önce markanız ile deneyimi olan müşterilerinizin sosyal medya hesapları üzerinden direkt olarak iletişim kurup, vermiş olduğunuz hizmet hakkında değerlendirme alma ve müşterilerinizin geri bildirimlerini not etme,
 • Sosyal medyada rakiplerinizi keşfetme ve rakiplerinizin sosyal medya profillerinde son gönderilerine göz atarak, bu kısımda rakiplerinizin müşterilerinin ya da takipçilerinin yapmış oldukları yorumları bulup, bu yorumlara doğrudan cevap verme gibi seçenekler sayesinde hedef kitlenizle direkt olarak iletişim sağlayabilirsiniz. Bu yöntem marka bilinirliğinize çok ciddi anlamda katkı verecektir ve aynı zamanda markanızın hedef kitlenize olan yakınlığını çok daha üst seviyeye çıkaracaktır.

Sosyal Medyada SSS İçerikleri Paylaşma

Müşteri kitlenizin hizmetlerinizle ilgili veya ürünlerinize dair ne gibi sorular sordukları bir süreç sonucunda tamamen netleşir. Artık sürekli olarak tarafınıza iletilen sorular, sizin için sıkça sorulan sorular bölümünü kendiliğinden oluşturur. Nitekim müşterilerinizden gelen soruları beklemek yerine direkt olarak kendiniz de tarafınıza iletilebilecek soruları oluşturabilirsiniz. Bu sorular neticesinde de yapmanız gereken, sosyal medya hesaplarınızda yanıt niteliği taşıyan gönderiler paylaşmaktır. SSS bölümüne dair paylaşmış olduğunuz içeriklerde herhangi bir şekilde resmi dil ya da aşırı kurumsal bir yaklaşım benimsemenize gerek yoktur. Sosyal medya akımlarına uygun, eğlenceli, akılda kalıcı ve yaratıcı video ya da fotoğraflar ile SSS bölümünüze dair gerekli paylaşımları sosyal medya hesaplarınız sayesinde hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Düzenli İçerik Paylaşımı

Sosyal medya hesaplarınızla ilgili başlatmış olduğunuz çalışmaların sürekliliği büyük önem taşır. Düzensiz bir içerik paylaşımına sahip olmanız, müşterileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir. Özellikle uzun aralıklarla yapılan paylaşımlar, bu sorunun çok daha büyümesine yol açacaktır. Bu nedenle marka bilinirliğinizin artması ve aynı zamanda sosyal medya platformlarınızın da markanızı öne çıkarması açısından düzenli bir içerik paylaşımına sahip olmanız gerekir. Sosyal medyada içerik paylaşımlarınızı sadece günübirlik yapmak ya da planlamak ise bu konuda yapılacak en büyük hatalardan biridir. Günler öncesinde tüm içeriklerinizin planlanmış olması, paylaşıma hazır hale getirilmesi büyük önem taşır. İçerik üretimine günden güne değil de haftalar ve hatta mümkünse aylar öncesinden başlanması gerekir.

Sektör Uzmanlığına ya da İşinizde Ne Kadar Uzman Olduğunuza Yönelik Paylaşımlarda Bulunma

Dijital olarak hemen hemen tüm süreçlerin bir şekilde yürüdüğü ve operasyonlara dönüştüğü günümüz şartlarında, sosyal medya hesaplarınız üzerinden marka bilinirliğinizi artırmak ve alanınızda ne kadar iyi olduğunuzu hedef kitlenize göstermek istiyorsanız, bu durumu birtakım içerik paylaşım unsurları ile mümkün hale getirebilirsiniz. Sonuç olarak; herhangi bir potansiyel müşterinizi markanıza güvenebilmesi ve ürünlerinize daha dokunmadan dahi erişim sağlayabilmesi adına yapması gereken, markanızın vermiş olduğu hizmetlerde ne kadar üstün olduğunu kanıtlamasıdır. Bunun kanıtı ise gerçek anlamda uzmanlığınızı gözler önüne serecek olan paylaşımlar sayesinde mümkün olur.

Sosyal medya üzerinden uzmanlığınızı ispatlar nitelikte yapılacak paylaşımlar için de dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin müşterilerinize satışa hazır hale gelmesi adına hangi araçları kullandığınızı paylaşabilirsiniz.
 • İşinizin veya hizmetlerinizin müşterilerinize ulaşması adına hazır hale gelebilmesi adına hangi tekniklerden yararlandığınızı çeşitli sosyal medya paylaşımlarıyla müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Bu tarzdaki içerik paylaşımı işinizde ne kadar uzman olduğunuzu net bir şekilde ortaya koyacak unsurların başında gelir.
 • Markanızın hizmet verdiği sektörde hangi yenilikleri takip ettiğini ve bu yenilikleri ne şekilde hizmetlerine yansıtmak istediğini anlatan bir içerik paylaşım stratejisi benimseyebilirsiniz.
 • İşletmenizin veya markanızın alanında uzman olmasına neden olan ayrıcalıkları nelerdir. Hangi yönleriniz daha güçlü ve rakiplerinize göre sizin ayıran en önemli unsurların neler olduğunu anlatan içerikleri hedef kitleniz ile paylaşabilirsiniz.
 • Sektöre dair araştırmalar veya istatistiklerin sosyal medya hesaplarınız vasıtasıyla paylaşılması durumu da büyük önem taşır. Bu noktada yapmanız gereken ise söz konusu araştırmalar veya istatistikleri paylaşırken, bu verilerin müşterileriniz bazındaki eğiticiliğidir. Paylaştığınız verilerin mutlaka müşterilerinize işinize ve uzmanlığınıza dair birtakım öğrenimler sağlaması gerekir.

Sosyal Medya Paylaşımlarında Marka Değerinize Sık Sık Vurguda Bulunma

Sosyal medya paylaşımlarınızın mutlaka marka değerinizi vurgulaması ve markanızın hangi amaçlara, ne şekilde hizmet ettiğini ifade etmesi gerekir. Marka bilinirliğinizin artması konusunda bu tarzda bir yönetim modelini benimseme, müşterilerinizle olan bağınızın kuvvetlenmesi konusunda etkili noktalardan biridir. Bu konu özelinde yapmanız gerekenler ise şu şekilde özetlenebilir:

 • İşletmenizin yapmış olduğu yardımları veya çeşitli sosyal sorumluluk projelerini çeşitli içerik paylaşımları ile müşterilerinize sunmalısınız.
 • Misyon, vizyon ve markanızın sektördeki hizmet amacını açıklayacak türde paylaşımlara imza atmanız gerekir. Hatta operasyonlarından birtakım görsel kesitler kayıt ederek; misyon, vizyon ve markanızın hizmet amacını özetleyen paylaşımları takipçilerinize sunabilirsiniz.
 • Marka kurucusunun bu sektöre ve bu hizmetlere ne için giriş yaptığını ifade eden paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Markanızın bu hizmetlere dair atılım süreçleriyle ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 • Paylaştığınız kamera arkası görüntülerde, işletme değerlerinizi ne denli benimsediğinizi ve bu değerlere dair tüm faaliyetlerinizi tüm doğallığı ile paylaşabilirsiniz.

Takipçilerinizin veya Müşterilerinizin Geri Bildirim Niteliğindeki İçeriklerini Kendi Hesaplarınızdan Paylaşma

Müşteri geri bildirimleri, bir markanın gelişmesi, ölçeği büyütmesi ve aynı zamanda bilinirliğini artırması konusunda önemli basamaklardan biri olarak tanımlanabilir. Bazı müşteriler ise geri bildirimlerini çeşitli fotoğraflar veya görseller ile yaparlar. Paylaşılabilecek durumda olan ve aynı zamanda müşterilerinizin izin verdikleri içerikleri, direkt olarak sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz nezdinde bir akım oluşturmanız söz konusu olabilir ve bunun yanı sıra müşterilerinizin geri bildirim oranlarını da arttırabilirsiniz. Bu tarz paylaşımlar, henüz markanızla ilgili herhangi bir deneyimi olmayan tüketicilerin de size olan güvenini artıracak ve aynı zamanda sizi tercih etmeleri konusunda çok daha istekli olmalarına yol açacaktır.

Sosyal Medya Platformlarının Tüm Özelliklerini Müşterilerinizden Geri Bildirim, Soru veya Öneri Alacak Şekilde Kullanma

Sosyal medya platformlarının kendilerine has bazı özellikleri vardır. Örnek vermek gerekirse Instagram; soru sorma, anket, içerik paylaşımında yorum yapma, test ve daha birçok özelliği sunar. Tiktok, Facebook, Pinterest vb. birçok sosyal medya hesabının da bu şekilde özellikleri bulunur. Bu özellikleri kullanırken dikkat edilmesi gereken detay ise amaç olarak geri bildirimi öncelikli tutmaktır. Sosyal medya platformlarının tüm bu özelliklerini müşterilerinizle iletişim veya geri bildirim adına kullanmanız da marka bilinirliğinizin ve çok daha fazla olarak marka güvenilirliliğinizin artmasını kaçınılmaz hale getirecektir.

Mümkünse Direkt Olarak İletişim Kurma

Sosyal medya yönetim politikalarınız içinde müşterilerinizle veya takipçileriniz ilgili olarak birebir iletişim özen göstermenizi önermekteyiz. Haftanın belirli gün veya saatlerini bu durum için ayırmanız durumunda, marka bilinirliğinizin kalıcı ve etkin bir şekilde artışını sağlamanız söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra markanızın vizyonu da genişleyecek ve sektöre olan bakış açınız da değişecektir. Rakiplerinizle aranızdaki makasın açılması ve gelişiminizin kaçınılmaz olması gibi birçok durum, müşterilerinizle sosyal medya üzerinden kurduğunuz birebir iletişim ile çok daha farklı bir seviyeye gelir. Müşterilerinizle birebir iletişim kurmanız, yeni fırsatların oluşmasını sağlayacak önemli unsurların başında gelir.

Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alma ve Bu Konuda Bir Akım Oluşturma

İşletme olarak belirli bir ölçeğe ulaştığınız andan itibaren, sektör gündemine veya ülke gündemine dair birçok sosyal sorumluluk projesine imza atabilirsiniz. Hatta bu sosyal sorumluluk projelerine sosyal medya üzerinden rakiplerinizi veya farklı işletmeleri de davet ederek, bir akım oluşturabilirsiniz. Bu durum da markanızın müşterileriniz veya hedef kitleniz gözündeki bilinirliğini üst noktalara çıkaracak önemli adımlardan biridir.

Doğru Reklamlar ile İşletme Tanıtımı Yapma

Sosyal medya kullanımı konusunda reklam araçlarının büyük bir önemi vardır. Markanızın hedef kitlenize en hızlı ve en net bir şekilde ulaşması ise sosyal medya reklam araçları ile mümkün olabilir. Bu konu özelinde yapmanız gereken ise doğru reklam politikaları benimsemek ve gerçekten dikkat çeken reklamlarla doğru hedef kitleye hitap etmektir. Reklamlar, marka bilinirliğinin artması konusundaki en etkili araçların başında gelirken, bu araçları etkin bir şekilde kullanmanız, markanızın rakiplerinize oranla çok daha üstün bir noktaya gelmesine yol açacaktır.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu