Vize-Final Soruları

Marmara Üniversitesi Medeni Hukuk-1 Final Soruları

Marmara Üniversitesi Medeni Hukuk-1 Final Soruları 2014

OLAY: Uçağa yetişmek için acele eden A, cep telefonunu bindiği takside unutur. A’nın telefonunu bulan taksi şöförü B, telefonu arkadaşı C’ye doğum günü hediyesi olarak verir. A gittiği şehirden eşi E ile sürekli haberleşmektedir. Ancak 15.06.2006 tarihinden sonra A’dan bird aha haber alınamaz. Yıllar geçtikçe umudunu yitiren E, A’nın hukuki durumunu açıklığa kavuşturmak için 18.06.2011 tarihinde mahkemeye başvurur.

E bir firmada müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. E’nin müdürü M, E’yi çalışma arkadaşları yanında aşağılamakta, ona telefonlara bakma, çay servisi yapma gibi görevler vermekte, sistemli olarak düşmanca davranışlarda bulunmaktadır. Bu arada M, F ile de E’yi dövmesi için 10.000 TL karşılığında anlaşır.

SORULAR:

1- C, söz konusu cep telefonunun mülkiyetini kazanmış mıdır? Açıklayınız.

2- A’nın hukuki durumunu belirleyiniz. E, F ile 28.01.2012 tarihinde evlenmeyi düşünmektedir. Ona nasıl bir hukuki yol izlemesini tavsiye edersiniz? Açıklayınız.

3- M’nin E’ye karşı davranışlarını nitelendiriniz. E’nin herhangi bir hukuki yola başvurması mümkün müdür? Gerekçeli olarak açıklayınız.

4- E ile F arasındaki sözleşmenin geçerli olup olmadığını tartışınız.

5- E’nin ayırt etme gücüne sahip 17 yaşındaki oğlu O, ağabeyi H’nin 10.000 liralık borcuna kefil olmuş H de sahibi olduğu bir taşınırı O’ya bağışlamıştır. O’nun yaptığı hukuki işlemler geçerli midir? Gerekçeli olarak açıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu