Haberler

MEB’in Mezunlara İstihdam Garantili Eğitim Programı

 

Sevgili arkadaşlar,

”Milli Eğitim Bakanı Özer;

Lise ve üniversite mezunu gençlere 6-8 ay içerisinde tamamlayacakları, istihdam garantili eğitim programını bu aydan itibaren başlatarak tüm Türkiye’ye yayacaklarını açıkladı.”

Konulu paylaşımımızda haberin içeriğini merak etmeniz üzerine bu yazıyı yazıyoruz.

Bakan Özer, lise ve üzerinde bir eğitime sahip olanların, istemeleri durumunda ve herhangi bir yaş sınırı olmadan istihdam garantili şekilde mesleki eğitim tamamlama programlarından yararlanmasını sağlamanın bu merkezlerin hedeflerinden olduğunu belirtti.

Buradaki çıkış noktasının; örneğin kaynakçılık alanında eleman bulmayla ilgili ciddi bir ihtiyaç söz konusuysa, bu alanla ilgili tüm işletmelerle bir araya gelip o eleman ihtiyacını, mesleki eğitim merkezlerinden mezuniyeti 4 yıl beklemeden kısa sürede karşılamak için 6 veya 8 aylık bir eğitim tamamlama programı düzenlemek olduğunu söyledi.

İstihdam açığı olmayan alanlardan mezun olanları, iş gücü piyasasında ihtiyaç bulunan alanlara doğru hızlı şekilde kaydırarak beceri uyumsuzluklarını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Süreç, ilgili kentlerde başlatılacak, ilan edilecek ve ilana başvurular alınarak süreç devam ettirilecek.

Tamamlama programında lise ya da üniversite mezunları olacağı için kültür derslerinin alınması gerekmeyecek, müfredat tamamen işbaşı eğitiminde ve sektörle birlikte oluşturulacak.

Başarılı olanlar, talep eden sektör tarafından istihdam edilecek.

Mesleki Eğitim Merkezlerine gidip doğrudan kayıt yaptırabiliyorsunuz.

 

Özer bu eğitim sisteminin Almanya’daki Dual eğitim sistemi gibi olacağını söyledi.

Öğrenciler, haftada sadece bir gün okula gidecekler geriye kalan tüm günlerde işletmelerde gerçek iş ortamlarında aktif olarak eğitim alacaklar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu