Haberler

Melih Gökçek: “Eymir Gölü ODTÜ’nün Elinden Alınacak”

20 yıldır Ankara’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Melih Gökçek, 59 yıldır ODTÜ’nün bünyesinde bulunan Eymir Gölü ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Daha önce de bakanlığın 2014-2019 imar planıyla Eymir Gölü’nün ODTÜ’nün kontrolünden çıkarılacağını söyleyen Gökçek, “Eymir Gölü’nü ODTÜ’ye yedirmeyiz.” demişti.

Melih Gökçek’in bugün Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Eymir Gölü’nün ODTÜ’den alınacağını yeniden vurguladı. Melih Gökçek, “Eymir Gölü, ODTÜ’nün mülkü değil, bitti o iş. Eymir Gölü kesilikle halka açılacak. Biz ODTÜ’yü her şartlarda halka açmaya kararlıyız, Ankara halkının ortak malı olacak.” dedi.

17 radyonun ortak yayınına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’nün Eymir’i kendi malı gibi gördüğünü savunarak şöyle konuştu: “Göller kamu malıdır. Dolayısıyla buranın da halka açılması lazım. Yeni ODTÜ planında DOP payı kamuya kalacağı için Konya Yolu’na inerken sol taraf yani, Eymir tarafı çevre Koruma Kurulu’na kaldı. ODTÜ’nün mülkü değil, bitti o iş, kesinlikle halka açılacak. Biz ODTÜ’yü her şartlarda halka açmaya kararlıyız, Ankara halkının ortak malı olacak.”

Melih Gökçek geçtiğimiz aylarda da şu açıklamaları yapmıştı;
‘ODTÜ’ye tesis yapayım’  
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014-2019 yıllarını kapsayan yaptığı plan doğrultusunda Eymir Gölü tıpkı Mogan Gölü gibi halka açılacak. Ben ODTÜ’yü karşıma almak istemiyorum. Kardeşim siz oradan yararlanmak mı istiyorsunuz? Tamam ben bir de tesis yapayım size hediye edeyim. Benim gayem bekçi dövmek değil, üzüm yemek. Halkım buradan yararlanmalı. ODTÜ’ye özel bir göl, gölet olamaz. Ankara’nın hakkı burası. Burası ODTÜ’ye ait. ODTÜ, yapacaksa göletini üniversite kampusu içinde yapsın, ben de yardımcı olayım. Halkın hakkını ODTÜ’ye yedirmeyiz. Nasıl ODTÜ Bulvarı’nı açarken kararlı ve kesin hareket ettik, şimdi de kesin hareket etmeye mecburuz.”

‘Bazı hocalar marjinal’
Gökçek ayrıca, ODTÜ’nün 1950’lerden beri Ankara’da devrimin ana merkezi olarak kabul edildiğini belirterek, “Öğretim görevlileri içinde de bir çok marjinal var. Dolayısıyla ODTÜ, marjinal solun kalesi. Üniversite yönetiminde yeni tanzimler yapılması şart. Marjinallerin okulla ilişiği kesilmeli” dedi.

2012’de anket yaptırmıştı 

Gökçek, ODTÜ sınırları içinde bulunan Eymir Gölü ile ilgili 2012’de anket yaptırarak, vatandaşlara, “Göl, halka açılsın mı?” diye sormuştu. Mimarlar Odası yetkilileri de, Eymir Gölü’nün zaten halka açık olduğunu, amacın Eymir kıyısında rant oluşturmak olduğunu ileri sürmüştü. Basın açıklamasında, “Eymir, doğal haliyle korunması için araç trafiğine kapalı. Yayalar ve bisikletliler, diledikleri gibi göl kıyısına girebiliyor” denilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu