Mevlana ve Erasmus Arasındaki Farklar

0
8236

Üniversitede yurt dışına gitmenin hayalini kurmayan öğrenci yoktur. Gerek dilini geliştirmek için gerekse eğitimini aldığı bölümün derslerini başka ülkelerde de alabilme imkanı bulabilmek için bu hayali kurar. Sadece farklı bir kültür tanımak ve o ülkeyi yakından inceleme fırsatı bulmak bile bu hayali kurmak için yeterlidir. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek kesinlikle sizin elinizde. Zaman ilerledikçe hayalleriniz değil anılarınız sizi mutlu edecektir. Bunun için de öncelikle sahip olduğunuz imkanları değerlendirmeli ve değişim programlarını tanımalısınız. Yazımızda bu programlar hakkında bilgi verip ayrımları üzerinde duracağız.

Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yüksek öğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yüksek öğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini amaçlayan bir programdır.

Erasmus Değişim Programı da aynı temellere dayanır. Ancak ikisi arasında şöyle bir ayrım vardır; Erasmus Değişim Programı genel anlamda Avrupa Birliğine üye olan ülkeler arası değişim yaparken Mevlana Değişim Programı Avrupa Birliğine üye olmayan ülkeler arası değişim yapar.

Ülkemizde değişim programı denilince yaygın olarak Erasmus Değişim Programı bilinirken, yurt dışına giden her öğrenci Erasmus Programı ile gitmiş sanılmaktadır.

Belki de Erasmus Değişim Programının bu denli çok bilinmesinin nedeni olarak gönderdiği ülkeleri düşünebiliriz. Fakat Mevlana Değişim Programında da öyle ülkeler var ki bu program hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz.

Mevlana Değişim Programı ile gidebileceğiniz sizin için seçtiğimiz 10 ülke;

 1. ABD
 2. Japonya
 3. Rusya
 4. Çin
 5. Azerbaycan
 6. Güney Kore
 7. Kanada
 8. Tayland
 9. Avustralya
 10. Ukrayna

Bunlar sadece bizim seçtiğimiz 10 ülke. Program ile ilgili daha fazla bilgiye;

 • Öğrencisi olduğunuz ya da görev yaptığınız yüksek öğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofislerinden
 • Mevlana Değişim Programı internet adresinden
 • Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı , Akademik Değişim Programları Biriminden Program ile ilgili bilgi , belge ya da gerekli dökümana ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim