Milli Savunma Üniversitesi Puanı Nasıl Hesaplanır?

0
1960

MSÜ Puanı Nasıl Hesaplanır?

Milli Savunma Üniversitesi sınavında sayısal (SAY), sözel (SÖZ), eşit ağırlık (EA) ve genel olmak üzere 4 puan türü bulunmaktadır. MSÜ puanı hesaplanırken sınava giren adayların sorulara verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir ve daha sonra net sayısı olarak hesaplanır. Ardından tüm adayların doğru ve yanlış cevapların ortalaması alındıktan sonra testlerin ortalaması ve standart sapma değerleri bulunur. Standart sapma değeri soru bazlı değil test bazlıdır. Yani Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerin test bazlı standart sapması vardır. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanmaktadır.

Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puan
hesaplamaları yapılmaktadır. Adayların ağırlıklı puanlarının hesaplanabilmesi için Temel
Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100,
en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SAY), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖZ), MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulmaktadır.

Adayların, aldıkları puana göre en yüksek puandan başlanarak başarı sırası belirlenmekte ve adaylar, Tablo 2’de belirtilen puan türlerine göre 2. aşamaya çağrılmaktadır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim