Mülki İdari Amiri Olmak İçin İstanbul Eğitim Akademisi Şart

0
1012

Hayatının baharında genç insanların çeşitli meslek hayalleri vardır. Üniversite’den mezun olanların önünde iki seçenek bulunmaktadır. Özel sektöre başvurarak çeşitli şirketlerde iş hayatına atılabilirler. Kamuda görev almak için de KPSS denilen kamuya personel alımı yapılan sınavlara girerek kamu personeli olabilirler.

Ancak bazı öyle meslekler vardır ki; bu mesleklere girişte özel şartlar aranmaktadır ve özel nitelikli sınavlar düzenlenmektedir.

Kaymakamlık Kursu nedir?

Şartları uygun olan genç insanların en prestijli mesleklerden olan kaymakamlık mesleğine girebilmesi için adayları bu sınavlara hazırlayan kurslara, yani kaymakamlık kursu denilen bu kurslara devam edilmesi başarıyı getirmektedir.

Ülkemizde, yani Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “kaymakam”, ilçelerin idari amiri, yönetimden sorumlu ve ilçedeki en üst amir konumundaki yetkili kişi olarak tanımlanır. Yani kaymakam ilçelerde hükumeti temsil eden kişidir ve ilçe belediye başkanının da üstünde bir konuma sahip bulunmaktadır.

Üniversitelerin siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, sosyoloji, psikoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümlerinden mezun olanlar 35 yaşın altında iseler bu sınavlara katılabilirler.

Kaymakamlık sınavı birkaç aşamadan oluşur. Yazılı sınavı kazanan adaylar sonrasında sözlü sınava davet edilirler. İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan 4 adet sözlü sınava giren adaylar burada da başarı gösterirlerse bu kez de staj ve eğitimler sürecine geçilir.

Başarılı bir şekilde kaymakamlık sınavını kazanan adayları 3 yıllık bir eğitim dönemi beklemektedir.

İşte böylesine uzun ve zorlu bir yol olan kaymakamlık sınavına, uygun hazırlık kurslarına devam etmeden başarılı olmak pek mümkün olmayabiliyor. Gerçekten de sadece sınavın kendisi değil, bu süreçte rehberlik alınmasının da başarıda katkısı fazladır.

Hakimlik Kursu Nedir?

Adli ve İdari Hakim ile Savcı adaylarını meslek sınavlarına hazırlayan kısaca, hakimlik kursu diye de bilinen ve bu onurlu meslekleri ifa etmek isteyen adayları sınavlara hazırlayan kurslara verilen genel isimdir.

İstanbul Eğitim Akademisi İle Kaymakamlık Hayalinize Kavuşun

İstanbul Eğitim Akademisi olarak ülkemizin değerli yöneticilerinin mesleğe girişlerinde yanlarında bulunmuş ve onlara destek vermiş olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. İstanbul Eğitim Akademisinin kursiyerlerinden çok sayıda mesleğe kabul edilen kaymakam adayları halen mesleğe kabul edilmiş ve ülkemizin her köşesinde başarı ile görevlerini yerine getirmekteler.

Sizlere de bu onurlu yolda rehberlik etmek bizleri mutlu edecektir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim