Haberler

Mülkiye’de Öğrenci Olmak

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi; diğer adıyla Mülkiye, Mekteb-i Mülkiye-i Fünun-u Şahane, 1859’dan beri Osmanlı İmparatorluğu, 1923’ten bu yana ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne Bürokrat ve yüksek kademelerde görev alabilecek öğrenciler yetiştirmektedir.

Türkiye’de Siyaset Bilimi, İktisat ve temel bürokrasiye ait yükseköğrenim sağlayan ilk kurum olan Mülkiye, günümüzde Ankara Cebeci’de, Cebeci Kampüsü içerisinde öğrencilerine akademik eğitim vermeye devam etmektedir.

Mülkiyeli olmak, bu derin ve ciddi eğitim kurumunun bir parçası olmak, tarihte olduğu gibi günümüzde de saygınlığın temsili, yüksek akademik bilginin timsali olmaktadır.

Mülkiyeli bilinci 50 yıl öncesinde dahi mezun olan mezunlarla, günümüzde mezun olan her bir Mülkiyeliyi bir araya getirmektedir. Mülkiyeliler Birliği, Mezunlar Derneği gibi birçok kurumda, Mezunlar ve mevcut öğrenciler bir araya gelmekte ve birbirlerini hem akademik hem de sosyal açıdan desteklemektedir.

Mülkiye şu anda bünyesinde 7 bölümde eğitim vermektedir:

Uluslararası İlişkiler, Siyaset ve Kamu Yönetimi, Maliye, İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ve 2019 yılında yeni açılan İngilizce bir bölüm olan Politics and Economics.

Mülkiye’de Eğitim

Mülkiye’de eğitim; kamu ve özel sektörde bir fiil bulunmuş, işinde uzman akademisyenler tarafından verilmektedir. 2016 Yılına kadar Akademisyen sayısı yüksek seviyelerde olan ve temel eğitim düzeyi çok daha yüksek olan Mülkiye, 2016 yılında yaşanan olaylardan sonra KHK ile akademisyen sayısında düşüş yaşamış ve akademik olarak bu konuda eksiklik hissetmiştir. Bu eksiklik, 2017 yılında başlayan bölüm sıralamalarının yükselmesi ve tercihte olan düşüşlerle bariz bir şekilde görülmüştür. 2022 Yılında, Mülkiye’de eğitim 7 bölümde de halen alanında uzman Profesörler ve onların altındaki akademisyenler tarafından verilmektedir.

Her akademik yıl ve dönem içerisinde Türkiye’nin önemli noktalarından gelen Bakan, Diplomat ve Bürokratlar tarafından seminerler verilmekte, öğrenciler ve akademisyenler bu seminerlerle devlet yönetimine ve bürokrasiye ait önemli bilgilere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Derslerde devam zorunluluğu olmamasına rağmen örgün eğitime devam eden öğrenciler, istedikleri hocanın dersine istedikleri zaman girebilmekte ve istedikleri ders hakkında eğitim alabilmektedirler.

Merkez Bankası, TÜİK, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere birçok devlet kurumundan direkt olarak alınan mevzuat ve usullere uygun olarak eğitim içerikleri düzenlenmektedir. Eğitimin staj yanı da Mülkiye’de çok kuvvetlidir, öğrenciler 5. Akademik dönemden sonra birçok devlet kurumunda staj ve çalışma imkanına sahip olabilmekte bu dönemde de sahaya ait birçok bilgiye ulaşabilmektedir.

Uluslararası bağlantılar ve eğitim konusunda da Erasmus altyapısına uygun şartlarda bulunan Mülkiye, Avrupa’daki köklü birçok üniversite ile entegre eğitim süreçleri sürdürmekte ve öğrenci değişim programlarını hayata geçirmektedir. Erasmus bünyesinde sadece direkt öğrenci değişim programları değil, Erasmus+ Staj programlarına da destek vererek öğrencilerin yurtdışı devlet ve özel kurumlarında eğitim görmesine olanak sağlanmaktadır. Yabancı dil eğitimini 2013 Yılına kadar %30 İngilizce %70 Türkçe programlarında sürdüren Mülkiye; daha sonra 2019 yılına kadar tüm bölümlerde Türkçe eğitime yönelmiş ve 2019 yılında %100 İngilizce eğitim verecek yeni bir bölüm olan Politics and Economics bölümünü açmıştır.

Mülkiye’de hazırlık Türkçe bölümler için bulunmamakla birlikte, üniversite kayıt tarihlerinden sonra öğrenciler akademik hayatlarına etkisi olabileceği için isteğe bağlı İngilizce eğitim alma hakkına da sahiptir. Ankara Üniversitesi’nin Gölbaşı’nda bulunan 50.Yıl Kampüsünde, öğrenciler 1 Akademik yıl (2 dönem) kadar B2 seviyesinde İngilizce eğitim görmektedir ve bu seviye çoğu devlet kurumlarınca kabul görmektedir.

Mülkiye’de Öğrenci İmkanları ve Kampüs Yaşamı

Öğrenci olanakları olarak da Mülkiye, alanında iyi sayılabilecek bir noktadadır. Cebeci kampüsü, birçok fakülteye aynı anda ev sahipliği yapmaktadır. Cebeci kampüsü içerisinde Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, ATAUM(Ankara Üniversitesi Avrupa Uyum ve Entegrasyon  Merkezi) bulunmaktadır. Kampüs içi yurt imkanları maalesef sıkıntılı olmakla beraber Cebeci lokasyonunda birçok özel ve KYK kapsamında olan devlet yurdu bulunmaktadır. Fakülteye yakın olarak yerleşmek isteyen öğrenciler, genel olarak özel yurt ve devlet yurtlarını tercih etmekle birlikte öğrenci arkadaşlarıyla eve de çıkabilmektedir. Özellikle son dönemde artan enflasyon, talep ve arz dengesinde yaşanan bozulmalar neticesinde öğrenci nüfusunun yoğun olarak bulunduğu Dikimevi, Cebeci ve Kurtuluş bölgelerinde ev kiraları ciddi oranda yükselmiştir.

Cebeci’de ikamet etmek isteyen ve arkadaşlarıyla öğrenci evine çıkmak isteyenlerin bugünün şartlarında 2.000 ila 6.000 TL arasındaki kira bedelini aylık olarak ödemek zorundadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumu kapsamındaki yurt binaları ve kalacak alanlar, devlet ve üniversite yönetimi tarafından mevcut gelir ve yaşam standartlarına göre belirlenip öğrenciler bu belirlenen sıra ve şartlar dahilinde yurtlara yerleştirilmektedir. Özel yurt fiyatları Cebeci bölgesinde, gidilecek yurdun standartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bugün Mülkiye’ye ulaşımı kolay olan ve yakın sayılabilecek yurtların yıllık maliyetleri kişi başı ortalama 9.000 ila 22.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Cebeci kampüsüne uzak olarak oturmak da büyük bir handikap olmamaktadır. Ankara’nın metro sistemine bağlı her lokasyondan Cebeci kampüsüne ulaşmak mümkündür. Kızılay durağından sonra Ankaray ile yapılacak bir aktarmayla 5 dakika içerisinde Kurtuluş durağında inip yürüyüş mesafesiyle 3 dakika sürecek ufak bir yürüyüşten sonra kampüse rahatlıkla ulaşma şansına sahipsiniz. Ayrıca Cebeci gibi Kızılay’a çok da uzak olmayan bir kampüse birçok otobüs hattıyla direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Mülkiye’de Yemekhane

Yemekhaneler, Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü ve Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından direkt olarak denetlenmekte belirli standartlar altında öğrencilere günlük yemek hizmeti vermektedir. Öğlen 12’de ve Akşam 6’da bir seferlik yemek hizmeti öğrencilere Cebeci kampüsü içerisindeki yemekhanede sağlanmaktadır. İçinde bulunmuş olduğumuz yıla kadar uzun bir süre 2.5 TL’ye ucuz yemek sunan Ankara Üniversitesi, bu sene yaşanan maliyet artışı ve enflasyonu sebep göstererek 2022 yılında yemek ücretini 3.75 TL’ye yükseltmiştir. Bununla alakalı fakülte içerisinde ve kampüs dahilinde tüm üniversite birimlerince protesto gösterileri yapılmış ancak herhangi bir sonuç alınamamıştır. Yemekler kaliteli; protein, karbonhidrat ve makrolar açısından bir kişinin bir öğünde alabileceği temel gıda miktarını karşılayabilecek şekildedir. Tat konusunda da bir öğrenci olarak hiçbir sorun yaşamadığımı belirtmek isterim.

Mülkiye’de ve Ankara Üniversitesi bünyesinde okumanın bir diğer güzel yanı da çok çeşitli ve renkli öğrenci kulüpleri ve topluluklarıdır. Hem Mülkiye’de hem de Ankara Üniversitesi bünyesinde katılabileceğiniz yüzlerce topluluk bulunmaktadır. Resim, sanat, müzik, siyaset, politika, ekonomi, dans, spor ve bilimum alanda ilginize göre topluluklara kayıt olabilir ve sosyal yönünüzü geliştirebilirsiniz. Ayrıca Cebeci kampüsünde bir adet Spor salonu, Basketbol ve Voleybol sahası bulunmaktadır. Bu tarz spor alanlarında sportif aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne giderek, aylık ve günlük belirli ücretler karşılığında öğrenciler ve personeller için açık olan Türkiye’nin sayılı Olimpik Yüzme Havuzlarından olan tesisten de yararlanma şansınız bulunmakta. Ayrıca Ankara Üniversitesi SKS ve ÖRSEM çatısı altında Elmadağ, Aydın, Ilgaz gibi birçok bölgedeki tesislere gidebilir, aileniz veya arkadaşlarınızla tatil yapabilirsiniz.

Mülkiye’de ders çalışmak isteyen arkadaşlarımız için de birçok imkan bulunmaktadır. Okul içerisinde birçok oturma alanı bulunmakla birlikte SBF içerisinde de bir adet kütüphane vardır. Kütüphane standart büyüklükte olup, vize ve final dönemlerinde ciddi anlamda doluluk oranlarına ulaşmaktadır. Normal zamanlarda tüm bilgisayar lablarında ve kütüphane alanlarında ders çalışabilmekte herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Ayrıca Cebeci kampüsünün etrafında öğrenci konseptine uygun birçok ders çalışma mekanı, kafe vb bulunmaktadır.

Mülkiye’de Siyasi Ortam ve Genel Konjonktür

Mülkiye’de eğitim almak isteyen arkadaşlarımızın sorduğu ve genel olarak aklını çelen bir konudan da bahsetmek gerekiyor. Öğrenci adayı arkadaşlarımızın aklında bulunan şu şoruya cevap vermek isterim:

“Mülkiye’de siyasi karışıklık var mı? Varsa ne derecede mevcut?”

Arkadaşlar, bu tamamen size bağlı bir durum. Siyasi görüşünü direkt olarak belli eden, bu konuda örgütlü bir yapı oluşturan birçok öğrenci topluluğu mevcut. Özellikle Sol odaklı ideolojilerin bulunduğu öğrenci toplulukları Mülkiye’de çoğunlukta. Sizler bu topluluklara katılma konusunda tamamen özgürsünüz. Mülkiye’de okurken kimse sizlere, bu topluluklara katılmanız için bir baskıda bulunmaz. Katılmak isterseniz siyasi topluluklara, üye olup aktif politika ve siyasi tartışmalar içerisinde bulunabilirsiniz ancak aksi de aynı şekilde hiçbir şekilde karışmak istemeyen bir birey olarak sadece eğitim ve akademik amaçlı da Mülkiye’de bulunmanızda hiçbir problem yok. Ayrıca eski dönemlerde yaşanan gerginlik ve tartışmalarda artık çok minimal düzey ve sayıda. Eski dönemlere nazaran çok daha güvenli, sakin ve iyi bir ortamda şu an kampüs ve fakülte.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu