Namık Kemal Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
3162

Namık Kemal Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Namık Kemal Üniversitesi, 01.03.2006 tarihinde “üretken üniversite” sloganıyla Tekirdağ’da kurulan devlet üniversitesidir. Kuruluşundan günümüze kadarki süreçte 9 Fakülte, 3 Yüksekokul, 11 MYO ve 3 Enstitüye ulaşan üniversitenin 1.115 akademik personeli ve 30 bini aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin kısa adı NKÜ‘dür.

Namık Kemal Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel yıla ait taban puan, başarı sıralaması ve bölümlerin kontenjan bilgilerine ulaşabilirsiniz. SANAL TUR linkinden de NKÜ’nün fakülte ve sosyal alanlarını 360° görüntüleyebilirsiniz.

Namık Kemal Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 26.301
Uzaktan öğretim 6.723
TOPLAM 33.024

Namık Kemal Üniversitesi & Ulaşım

NKÜ Merkez kampüsü Değirmenaltı yerleşkesidir. Değirmenaltı Kampüsü Tekirdağ şehir merkezine otobüsle yaklaşık 15 dakikadır. 2 ve 11 numaralı otobüsleri kullanarak şehir merkezinden Namık Kemal Üniversitesine ulaşabilirsiniz. Tekirdağ’da 2019 yılı öğrenci ulaşım ücreti 1,60 TL’dir. NKÜ’ye ayrıca dolmuşla da ulaşabilirsiniz.

Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ise Çorlu ilçesinde, ilçeye toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Namık Kemal Üniversitesi & Barınma

Değirmenaltı Yerleşkesinde bulunan Namık Kemal Üniversitesine ait Ayşe Menger Kız Öğrenci Yurdu 107, yine merkez kampüste yer alan Özel Kampüs Kız Öğrenci Yurdu 410 öğrenci kapasitelidir. NKÜ Değirmenaltı Yerleşkesine yürüme mesafesinde bulunan KYK yurtlarının ise 640 erkek ve 724 kız öğrenci kapasitesi bulunmaktadır. İlçelerde bulunan KYK’ya bağlı yurtların toplam kapasitesi ise 2.500’ün üzerindedir. KYK yurtlarının ücreti aylık ortalama 250 TL civarındadır. 

Üniversiteye yakın konumda birçok özel yurt ve öğrenci evleri bulunmakta. Namık Kemal Üniversitesine yürüme mesafesindeki evlerin kiraları diğer barınma seçeneklerine nispeten daha yüksek.

Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ise Çorlu ilçesinde bulunmaktadır. Çorlu KYK Erkek Öğrenci Yurdu fakültenin hemen yanında yer alırken Çorlu KYK Kız Yurdu ilçenin girişindedir. Toplu taşıma araçlarını kullanarak fakülteye ulaşabilirsiniz.

Namık Kemal Üniversitesi & Yemek

NKÜ’de hafta içi günde 2 öğün yemek çıkmaktadır. Öğle yemeği ücreti 2,50 TL iken akşam yemeği 2,75 TL’dir. (2019 yılı fiyatlarıdır.) Ayrıca kampüs içinde bulunan kafe ve restoranlardan da yemek yiyebilirsiniz.

Namık Kemal Üniversitesi & Sosyal İmkanlar

  • Merkeze 15 dakika uzaklıkta sahil ve AVM var. Ayrıca kampüsün bulunduğu mahallede kafe, restoran, oyun salonları  ve YSK AVM’de alışveriş yapabileceğiniz çeşitli dükkanlar bulunmaktadır.
  • Kampüs içinde bulunan sosyal yaşam merkezinde de güzel vakit geçirebilirsiniz.
  • Değirmenaltı kampüsünde kapalı spor salonu, yüzme havuzu, hamam, sauna ve koşu parkuru bulunmakta. Öğrenciler spor kompleksinin olanaklarından internet üzerinden randevu alarak diledikleri zaman faydalanabilir.
  • NKÜ’de 80’in üzerinde öğrenci topluluğu bulunmakta. İlgi alanınıza yönelik bir öğrenci kulübüne katılarak sosyal ortamınızı genişletebilirsiniz.

Namık Kemal Üniversitesi Tanıtım Videosu

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim