Haberler

Ne Kadar KYK Faizi Ödeyeceğim?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, her yıl ekim ayında burs ve kredi başvurularını almaktadır. Burs çıkan öğrenciler başarısız olmamaları durumunda kazandıkları bölümün toplam süresi kadar burs alabilmektedir. Aynı şekilde öğrenim kredisi alan öğrenciler de kazandıkları bölümün toplam süresi kadar öğrenim kredisi alabilmektedir.

Bu içerikte üniversitelilerin aldıkları toplam kredi miktarı ile mezun olduktan 2 yıl sonra ödeyecekleri öğrenim kredisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle öğrenciler tarafından yanlış bilinen bir bilgiyi açıklayarak başlayalım. KYK öğrencilere verdiği kredilerde “FAİZ YOKTUR”. Aramalarda öğrenciler çoğunlukla “KYK faizi ne kadar?” gibi arama yaptığı için biz de başlığı bu şekilde belirledik.

KYK, öğrencilere verdiği öğrenim kredilerinin geri ödemesinde ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ (ÜFE) hesaplamasını kullanmaktadır. Her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen ÜFE’ye göre geri ödeme işlemleri yapılmakta. Bunu kısa bir örnekle açıklayalım;

  • 2020 yılında x marka ve x model bir buzdolabı 5.000 TL
  • 2026 yılında x marka ve x model bir buzdolabı 8.000 TL

Kredi ve Yurtlar Kurumu da Üretici Fiyat Endeksini kullanarak öğrencilere verdiği krediyi geri öderken daha fazla almaktadır. Örneğin;

  • 2016 yılından mezuniyete kadar bir öğrenci toplamda 21.000 TL kredi aldıysa
  • Mezun olduktan 2 yıl sonra 33.600 TL geri ödeme yapacaktır. Bu miktar her yıl belirli bir miktar artmaktadır.
  • Ekonominin kötü olduğu yıllarda ÜFE oranı yüksek çıkacağı için geri ödeyeceğiniz kredi de doğal olarak artacaktır.

Mezun olduktan sonra iş bulmak ciddi anlamda zor. Bu yüzden ihtiyacınız yoksa KYK kredisi almayın. İhtiyacınız varsa da almayın. Üniversitede bolca vaktiniz olacak. Yarı zamanlı bir işte çalışarak ihtiyaçlarınızı giderecek kadar para kazanabilirsiniz.

Hepinize başarılar diliyoruz, geleceğiniz güzel olsun.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu