Üniversite

Neden Kitap Okumalıyım?

 

Özellikle sınava çalışırken bu soruyu sorarız kendimize. Çözecek sorularım, bitecek konularım var kitaba nasıl vakit ayırayım düşüncesinde oluruz. Kitap okumak bir yük gibi büyür gözümüzde. Oysa bir yük değil çalışmalarımızın temelini oluşturan bir zemindir kitap okumaya ayırdığımız vakitler. Nasıl mı? Birkaç örnekle açıklamaya çalışalım.

Herkesin aklına ilk olarak Türkçe kısmındaki paragraf soruları gelir. Evet kitap okumak Türkçe dersi için vazgeçilmezdir. Gerek paragrafta hız kazanmak gerekse okuduğunu anlama kısmında oldukça yardımı dokunur.

Son yıllarda değişen soru tipleriyle birlikte kitap okumak matematik için de oldukça önemli bir hale geldi. Soru çözerek pratik yapmak artık tek başına yetersiz kalıyor. Soruları incelediğimizde genelinin anlaşıldığı taktirde, basit matematik işlemleriyle çözülebildiğini görüyoruz. Geometrinin bile sözelleştirilerek sorulduğu bu dönemlerde kitap okumak hemen hemen her alanda işimize yarayacaktır.

Ayrıca günde en az yarım saat kitap okumak  özellikle çalışmalarınız bittikten sonra gün sonuna doğru sizi hem dinlendirecek hem de uykuya hazırlayacaktır. Sınav yılınızda kitap okumaya ayıracağınız bu kısa zamanlar uzun vadede hem denemelerde hızlanmanızı sağlayacak hem de stresle başa çıkmanızda oldukça faydalı olacaktır.

Bu kısma kadar genel olarak sınavda sağladığı faydalardan bahsettik. Elbette kitap okumayı sadece sınav için bir gerekliliğe indirgeyemeyiz. Küçük yaşlardan gelen bir kitap okuma alışkanlığı hayal gücünü geliştirir ve ilerleyen yaşlarda yaratıcılığı da arttırır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kişide empati duygusunu geliştirerek ve sözcük dağarcığını genişleterek insanlarla daha sağlıklı ve etkili iletişim kurulmasına yardımcı olur. Kitap okuyan insanların okumayan insanlara göre daha kolay sosyalleşebildikleri ve kendilerini daha iyi ifade ettikleri de araştırmalarla kanıtlanan bulgular arasındadır.

Bütün bu değindiğimiz faydalardan sonra kitap okumaya ayrılan vaktin hiç de boşa olmadığını gördük aslında. Anlattıklarımızı kısaca özetleyecek olursak;

”Okumadan geçen bir gün, yitirilmiş bir gündür.”

Jean- Paul Sartre

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu