ODTÜ’ye Sanal Saldırı!

0
3292

14-15 Aralık tarihleri arasında bilinmeyen kişilerce ODTÜ bünyesinde bulunan nic.tr internet sitesine yoğun saldırı gerçekleşti. Saldırı sonrasında Türkiye’de bulunan tüm .tr uzantılı alan adlarına geçici bir süre ulaşmak mümkün olmadı. Devlet kurumları, üniversite siteleri, şirket ve alışveriş siteleri dahil olmak üzere on binlerce siteye ulaşımı engelleyen saldırının Ruslar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan webmasterler Türkiye’deki sanal güvenliğin minumum seviyede olmasını tartışıyor. Yıllarca hackerlarımızla övündüğümüz ancak kapsamlı bir saldırıda devlet kurumları, üniversite siteleri, emniyet vb. sitelerin yer aldığı on binlerce sitenin ulaşılamaz hale gelmesi endişelendiriyor.

Ülkemizde her yıl bilgisayar, yazılım vb. mühendisliklerden binlerce aday mezun oluyor. Ancak bu kişilerin büyük çoğunluğu kendi işini açarken bir kısmı devlette bir kısmı da farklı işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

“1000 nasihat 1 musibetten iyidir” atasözünden hareketle bir sonraki saldırılar için gerekli önlemler umarım alınır. Ülke güvenliğini tehdit eden siber saldırılar bir uyarı mahiyetindedir. Ders çıkartarak ODTÜ bünyesinde bulunan bu merkezin daha güvenilir hale getirmeliyiz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim