Öğrencinin Öğretim Görevlisine Hakaretin Bedeli

0
4296


Sakarya Üniversitesinde öğrenim görmekte olan F.Ş isimli bir öğrenci kendisini Vize Sınavına almadığı için Sosyal Paylaşım Sitesi üzerinden hakkında küfürler ettiği Öğretim Görevlisi tarafından açılan davada suçlu bulunarak 3.500 TL tutarındaki Adli Para Cezasına çarptırıldı.

Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) öğrenim gördüğü 2011 yılında kendisini vize sınavına almayan öğretim üyesi C.İ.’ye bir internet sitesinde hakaret içerikli yorumlar yazdığı öne sürülen F.Ş. (23) isimli öğrenci hakkında şikayet üzerine dava açıldı. Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘yazılı ileti ile hakaret’ suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan F.Ş., savunmasında suçlamaları kabul etmedi. Hocasına hakarette bulunmadığını öne süren F.Ş., “İnternet sitesinde yazıyı kimin yazdığını bilmiyorum. Yazı benim hesabımdan yazılmış. Ne şekilde yazıldığını bilmiyorum.” dedi.

“Vize sınavına geç kalınca, sınava almamıştım”

Öğretim üyesi C.İ. ise sanığın öğrencisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Vize sınavına geç kalmıştı. Sınava almamıştım. Bu nedenle tartışmamız olmuştu. Bundan dolayı bir internet sitesinde benim hakkımda hakaret içeren yazılar yazıldı. Yazıları kendisinin yazdığını düşünüyorum. Şikayetçiyim.”

3.500 TL Adli Para Cezasına Çarptırıldı

C.İ.’nin avukatı da Microsoft vekili tarafından sunulan belgede, müvekkiline hakaret içerikli ifadelerin yollandığı mail adresinin sanığa ait olduğunun açıkça gözüktüğünü ifade etti. Sanığın olay sonrasında okuldan ilişkisini kestiğini dile getiren mağdur avukatı, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

 

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık F.Ş.’yi ‘alenen hakaret’ suçundan 3 bin 500 lira adli para cezasına çarptırdı. Üniversite öğrencisine verilen cezayı erteleyen mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetim altında tutulmasını kararlaştırdı.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim