Öğrenci Yurtlarında 2 Kişilik Odalar Olmayacak

0
4431

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre öğrenci yurdu ve apart dairelerde 2 kişilik odalar olmayacak. Yönetmeliğe göre öğrenciler özel yurt ve apartlarda 1, 3, 4, 5 ve 6 kişilik odalarda kalacak. Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında yurt ve apart gibi öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat sisteminde değişikliğe gitti.

MEB tarafından hazırlanan yönetmelikte ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde öğrencilere barınma hizmeti sunan özel yurt, pansiyon, apart, stüdyo daireleri ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak. Aladağ yurt faciası ile başlayan süreçte özel yurtlara sıkı denetim getirilmişti. Tüm yurtlar MEB’e bağlı yönetmeliğe bağlanırken yönetmeliğe uymayan yurtların kontrolleri yapılarak kapatılacağı beyan edildi.

2 ÖĞRENCİ TEK ODADA KALAMAYACAK!
Yeni yönetmeliği açıklayan Yıldızhan’a göre iki öğrencinin bir arada kalmasının sakıncalı görüldüğünü dile getirerek “Bunun için 3 kişilik odaların banyo ve tuvalet sahaları hariç 24m2 olması lazım. Aksi halde o oda bir kişiye hitap eden bir yer olabilir. Mevcut yerlerin bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekiyor. Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilerin konakladığı yerlerin, alkol satışının yapıldığı iş yerlerine, kahvehanelere, eğlence merkezlerine kapıdan kapıya 100 metreden fazla mesafe bulunması lazım. Yoksa ruhsat alamazlar”diye konuştu.

Yönetmelik değişikliğiyle birlikte öğrencilerin hangi konaklama alanlarında kaldığının üniversite tarafından bilineceği de kaydedildi.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim